Europski fondovi – prilika ali i moguća zamka

20.04.2013.

Što oče­ki­va­ti na putu pre­ma Europskoj uni­ji, pa i u tre­nut­ku kada zem­lja pos­ta­je puno­prav­na čla­ni­ca? To je bila pos­ljed­nja tema juče­raš­nje ras­pra­ve, nakon čega je kon­fe­ren­ci­ja koja se odr­ža­va­la tri dana u zagre­bač­kom hote­lu Westin napo­kon okon­ča­na. Zadnji dan kon­fe­ren­ci­je poka­zao se izu­zet­no zanim­lji­vim i edu­ka­tiv­nim budu­ći da su sudi­oni­ci napo­kon ima­li pri­li­ku pos­lo­ži­ti infor­ma­ci­je koje su „upi­ja­li“ pro­tek­la dva dana. Tako su se jučer čule naj­kon­kret­ni­je pre­po­ru­ke, upo­zo­re­nja, pri­mje­re dobre prak­se, ne bi li se poje­di­ne zem­lje bolje pri­pre­mi­li za pro­ces­ne dogo­vo­re s Europskom uni­jom, a sama Hrvatska za fazu pris­tu­pa­nja.  Govorilo se i o mje­ra­ma opre­za koje se tre­ba­ju podu­ze­ti ne bi li se izgu­bi­lo u finan­ci­ra­nju pro­je­ka­ta od stra­ne Europske uni­je. Tako je Diana Berceanu, ina­če zapos­le­na u rumunj­skoj Zakladi za razvoj civil­nog druš­tva, kaza­la da je vrlo važ­no okup­lja­ti pri­vat­ne dona­to­re, stva­ra­ti plat­for­me, koali­ci­je te u naj­ve­ćoj mje­ri nas­tu­pa­ti pred vlas­ti­ma kao jedan glas – glas cje­lo­kup­nog civil­nog sek­to­ra.  Naglasila je i važ­nost izbje­ga­va­nja ovis­nos­ti o struk­tu­ral­nim fon­do­vi­ma Europske uni­je. S time se slo­žio i Adam Aduskiewicz.

2013-04-19 12.22.34
„Naravno da ćete ima­ti odlič­ne pri­li­ke za razvoj civil­nih orga­ni­za­ci­ja, pa i za cje­lo­kup­nu tran­sfor­ma­ci­ju civil­nog druš­tva. To je pri­li­ka koja je ujed­no i iza­zov jer mora­te nauči­ti teh­nič­ke deta­lje, pa i razvi­ti odre­đe­ne vje­šti­ne. Međutim, mora­te ima­ti na umu i da iza­zov može biti i zam­ka. Riječ je o veli­kim nov­ci­ma te novac može biti „krva­va zam­ka“. Upravo u pos­t­so­ci­ja­lis­tič­kim zem­lja­ma, novac može ite­ka­ko biti veli­ki iza­zov, pa mora­te biti vrlo oprez­ni na tom polju“, upo­zo­rio je Aduskiewicz. Naglasio je da ono što osta­je naj­važ­ni­je jesu vri­jed­nos­ti i cilje­vi koje čovjek ima pred sobom.

 
Može se reći da kon­fe­ren­ci­ja sama po sebi nije doni­je­la ništa spek­ta­ku­lar­no novo, ali pru­ži­la je raz­mje­nu iskus­tva i ide­ja struč­nja­ka iz raz­li­či­tih zem­lja. S time se slo­ži­la i Emina Bužinkić iz Mreže mla­dih Hrvatske koja je ovaj put ima­la ulo­gu mode­ra­to­ri­ce rasprava.

pic_conf_closing

[lang_hr]
„Posebno su mi bile zanim­lji­ve ras­pra­ve o iskus­tvi­ma, mode­lu finan­ci­ra­nja, pa i pote­ško­ća­ma koje se mogu naići na putu za Europsku uni­ju, a koje se tiču civil­nog druš­tva u Hrvatskoj. To se dalo vidje­ti na rumunj­skom pri­mje­ru gdje se uvi­dje­lo da je tamoš­nje civil­no druš­tvo otu­pi­lo svo­ju kri­tič­ku oštri­cu.  Uglavnom su se usmje­ra­va­li na pro­jek­t­nu imple­men­ta­ci­ju te sve manje i manje dje­lu­je zago­va­rač­ki i kao wat­c­h­dog orga­ni­za­ci­je“, istak­nu­la je Bužinkić zaklju­čiv­ši da je to za nas jako važ­no zna­ti jer još uvi­jek ima­mo šan­su utje­ca­ti na oblik tran­sfor­ma­ci­je civil­nog društva.

 

Napisala Vlasta Vujačić

[/lang_hr]