Predavanje Dana Grahama u zagrebačkom MSU‑u
Predavanje suvremenog američkog umjetnika Dana Grahama bit će održano u utorak 17. ožujka u 19 sati, u dvorani Gorgona zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti. Graham će tom prilikom predstavit svoje dugogodišnje uspješno umjetničko djelovanje te govorit o svojim nadahnućima, motivima i pogledu na svjetsku umjetničku scenu. Tijekom pedeset godina djelovanja, kao jedan od pionira konceptualne umjetnosti, Dan Graham izveo je niz performansa, instalacija, video i fotografskih radova, te je na intrigantan način spajao umjetnost s arhitekturom. Usto, povremeno djeluje kao kustos i pisac eseja o umjetnosti, glazbi, dizajnu i arhitekturi.
Umjetničku karijeru započinje 1964. u dobi od 22 godine, kada osniva vlastitu galeriju John Daniels u New Yorku u kojoj izlaže djela danas najpoznatijih američkih umjetnika minimalista: Carla Andrea, Sol LeWitta, Donalda Judda, Roberta Smithsona i Dana Flavina. No, njegovo zanimanje za umjetnost nadilazi isključivo formalnu sferu čistih oblika i ubrzo, 1965. i sam počinje djelovati kao konceptualni umjetnik koji umjetnost definira kao “društveni znak”. Njegov rad “Homes for America” (1966−1967) kojim se ubrzo proslavio, ostvaren je u formi časopisa kao serija fotografija praćenih tekstovima koji govore o odnosu privatne i javne arhitekture, monotoniji i otuđenosti stambenih naselja u američkim periferijama, te komentira načine na koji prostor utječe na ponašanje onih koji ga nastanjuju.
Od 1969. do 1978. usredotočuje se na performanse i video radove u koje nerijetko, istražujući odnos između tijela, jezika i subjektivnosti i vremenskog doživljaja prostora, uključuje publiku. Od početka osamdesetih, autor je niza esejističkih dokumentaraca koji se bave društvenim temama i supkulturom mladih, a među kojima su najpoznatiji “Rock My Religion” (1983−1984) i “Minor Treat” (1983). Njegove poznate rane instalacije poput “Public Space/Two Audiences” (1976) i “Yesterday/Today” (1975) inspirirale su ga na daljnje razrade odnosa prostora, ljudskog tijela, te odnosa promatrača i promatranog. Od 1980-ih Dan Graham intenzivno počinje raditi na nizu samostojećih, skulpturnih objekata koje naziva paviljonima, a predstavljaju hibrid između kvazi-funkcionalne arhitekture i umjetničke instalacija.
Dan Graham rodio se 1942. u Urbani u Illinioisu, ali živi i radi u New Yorku. Imao je retrospektivne izložbe u nizu svjetskih muzeja, od SAD‑a i Australije do Europe. Mnogo puta sudjelovao je na bijenalu u Veneciji te kasselskoj Documenti. Dobitnik je mnogih nagrada, a 2010. primio je počasnu nagradu Američke akademije umjetnosti i književnosti.