Tri izložbe u grožnjanskoj galeriji Fonticus
Gradska galerija Fonticus iz Grožnjana ugošćuje otvorenje tri izložbe u subotu 2. travnja s početkom u 19 sati: „Tkanje u nominativu“ Jelene Isakovska, „Sa ili bez osmijeha“ Amine Konate Visintin i „Mapiranje stanja“ Jelene Kovačić.
„Tkanje je tehnološki postupak tvorbe plošnog oblika od najmanje dvaju sustava niti, koje se ručno na tkalačkom stanu ili strojno, na tkalačkoj mašini, pod pravim kutom međusobno isprepleću po nekom od izabranih načina. Ovu tehnologiju koristi Jelena Isakovska koja se predstavlja s nekoliko svojih radova. Ona ne koristi strojeve, već radove izvodi ručnim tkanjem na jednostavnom tkalačkom stanu. Autorica je dosljedna obliku uporabnog predmeta, ali u procesu premise i izvedbe, na njemu izvodi sasvim osobite vizualizacije. Tu nalazimo asocijacije na dan i noć, izlazak sunca, morsku pučinu, znakovite sisteme boja, intervencije uvođenja znakovitih oblika“, navodi voditelj galerije Eugen Borkovsky u tekstu kataloga izložbe.
„Amina Konate Visintin predstavlja izbor recentnih radova. Pred nama je niz oslikanih površina srednjeg formata i snažnog kolora izveden akrilnim bojama na platnu. Slikarica se koristi namazima boja, a oblike definira potezima ili rubovima koloriranih površina. Kompozicije su stabilne iako oblici često završavaju izvan formata pa radovi djeluju kao isječci. Elementi su raštrkani, ali autorica uvijek nudi oslonac za pogled. Izvedeni oblici i područja jakog kolora uz gestualne poteze naglašavaju zaokupljenost motivima. Sve intervencije kojima se autorica služi u funkciji su narativnosti radova“, piše Borkovsky.
„Jelena Kovačić podastire niz radova od kojih neki raspolažu odmjerenim, malim brojem aktera/detalja dok su drugi pretrpani scenama/predmetima. Ona progovara gestom, a nastavlja strpljivom preciznošću. Ponekad obrnuto. To čini na podlogama koje ne moraju biti standardni slikarski materijal: ponekad slučajnošću putanje pigmenta u tekućem mediju. Čvrsta linija se pojavljuje kao dio teksture ili kao obrub oblika. Umjetnica dozvoljava slučajni potez kistom ili razlijevanje uvodnjene boje. Često flekava podloga detektira oblik i postaje osnova za daljnju fazu rada. Na podlozi sličnoj Rorschachovim mrljama, umjetnica prepoznaje ili nadograđuje oblike koji tijekom procesa postaju cjelina. Instinktivan crtež kombinira sa željenim. Kompozicije većine radova su funkcionalne. Pomaci, poneka necentriranost u kombinaciji s drugim detaljima u službi je dramaturgije. Iz konglomerata nakupina i poteza iščitavamo nadrealističke sadržaje“, navodi Borkovsky u tekstu kataloga.
Biografije autorica:
Jelena Isakovska rođena je 1955. godine u Beogradu (SRB). Diplomirala na Fakultetu političkih nauka. Radila u novinarstvu. Tkanjem se bavi od 1999. godine. Član je ULUPUH‑a. Živi i radi na Grožnjanu.
Amina Konate Visintin rođena je u Poreču 1965. godine. Završila je srednju glazbenu školu u Puli (instrument, klavir). Likovno se educirala na likovnim radionicama pri POUP‑u u Poreču, pod vodstvom prof. Danice Sardelić. Radi u tehnici akrila i kombiniranim tehnikama, najčešće na platnu. Radovi joj se nalaze u više javnih i privatnih kolekcija. Sudjeluje na mnogim umjetničkim manifestacijama: Ex tempore, Likovne kolonije, humanitarne akcije… Dobitnica je nekoliko nagrada i priznanja. Likovnim stvaralaštvom se bavi od 2000. godine predstavljajući se na samostalnim i skupnim izložbama u domovini i inozemstvu. Članica je udruženja likovnih umjetnika: „Fortuna art“, Zagreb; „ULIKS“, Pula; „Expansione art“, Italija; „Art Foudation“, SAD.
Jelena Kovačić rođena je u Kopru 1981. godine. Nakon završenog Foundation Diploma in Art & Design (Blake College, London), diplomirala je grafički dizajn u Barceloni (IED) 2006. godine i otada se bavi slikarstvom, ilustracijom i web dizajnom. Sudjelovala je na slikarskim kolonijama u Grožnjanu i Ruseu (Bugarska). Izlagala je grupno u Hrvatskoj (Poreč, Grožnjan), Sloveniji (Sečovlje, Piran), Italiji (Muggia), Velikoj Britaniji (London), Barcelona (Španjolska), Bugarskoj (Ruse, Sofija) te individualno u Hrvatskoj (Buje, Umag) i Sloveniji (Ljubljana).