Razgovor s članicama kolektiva Oaza povodom radionice „Digitalna manufaktura“
MP3 platforma u suradnji sa kolektivom Oaza iz Zagreba i Etnografskim muzejom Istre organizira besplatnu radionicu rekreiranja starih znanja i objekata kroz različite medije pod nazivom “Digitalna manufaktura“ – Radionica reinterpretacije kulturnog nasljeđa istarskog poluotoka upotrebom digitalnih tehnologija od 2. do 5. studenog u Društvenom centru Rojc u Puli. Povodom radionice razgovarali smo sa članicama kolektiva Oaza: Majom Kolar, Ninom Bačun, Tinom Ivezić, Ivanom Borovnjak, Mašom Poljanec i Robertom Bratović, a prvo što smo od njih htjeli doznati jest sam sadržaj radionice „Digitalna manufaktura“.
- Radionica će se baviti dizajnerskim istraživanjem i koncipiranjem prijedloga za vizualizaciju i/ili realizaciju nekoliko scenarija, čije će polazište polaznici pronaći u mogućim preinakama, prilagodbama ili reinterpretacijama kulturnog nasljeđa istarskog poluotoka — primarno kroz simbole, vizualne kodove, jezik, mitologiju, običaje, vjerovanja i rituale. Uz pomoć partnera na projektu, Etnografskog muzeja Istre, pokušati ćemo definirati što se to događa sa naslijeđenim identitetom u doba digitalnih interakcija, te postaviti nova pitanja za promišljanje i procesuiranje zanimljivosti detektiranih u materijalnoj i nematerijalnoj kulturi života u Istri. Na taj će se način korištenjem lokalnih povijesnih i kulturno-socioloških resursa u razvoju rješenja uspostaviti direktan odnos sa postojećim artefaktima Muzeja, dajući im tako nova značenja i funkcije kroz uporabu novih tehnologija.
Koje i kakve rezultate očekujete?
- Upotrebom digitalnih tehnologija polaznici će biti pozvani da preispitaju ulogu manufakturnog rada, te kroz niz metoda dizajnerskog mišljenja, koristeći dizajn fikciju kao osnovni alat, ponude suvremenu kontekstualizaciju postojeće građe. Na testiranja provedena tokom radionice gledati ćemo kao na zanimljiv radni proces čiji konačni rezultirati mogu poprimiti različite medije i formate (objekti, storytelling, hibridni alati i instrumenti, i sl.), ovisno o interesu grupe.
Kome je radionica prvenstveno namijenjena?
- Radionica je namijenjena mladim dizajnerima, makerima, umjetnicima, etnolozima, antropolozima te drugim akterima iz humanističkih znanosti, kao i svima onima koji posjeduju bilo kakav set vještina za koje smatraju da doprinose temi radionice i njenom razvoju.
Kojim se sličnim projektima bavi kolektiv Oaza i s kakvim rezultatima za lokalnu zajednicu?
- Oaza okuplja šest samostalnih dizajnerica koje dijele afinitet prema istraživačkom pristupu radu te primjenjuju specifičnu radnu metodologiju na većinu svojih autorskih projekata koji uključuju dizajn vizualnih komunikacija, dizajnerska istraživanja, kustoske dizajnerske koncepcije, dizajn predmeta te usluga. Radionici tematski najbliži projekt najvjerojatnije je kolekcija proizvoda „S ruke na ruku“ koja okuplja predmete koji se redom referiraju na lokalni, ekonomski i kulturni kontekst, a ono što ih čini zanimljivim jest činjenica da ih redom karakterizira utemeljenost na istraživanju lokalnih kultura, tehnologija proizvodnje ili proizvodnih i prirodnih resursa, usredotočenost na komuniciranje značenja te ambicija stvaranja autentičnog, kontekstualno utemeljenog proizvoda održivog za manufakturnu proizvodnju. Od drugih projekata čiji je utjecaj vidljiv unutar naše neposredne lokalne zajednice bio bi „Projekt Ilica“ koji već treću godinu sustavno umrežava obrtnike stare škole te lokalno stanovništvo i dizajnere. Ta višegodišnja istraživačka, kolaborativna, participativna, dizajnersko-umjetnička inicijativa nastoji potaknuti reaktivaciju usluga, scenarija i proizvoda u lokalnoj zajednici, kroz razmjenu znanja i iskustava sudionika kroz različite edukativne programe i radionice. Konačan cilj projekta je razvoj potpuno funkcionalnog modela za samoodrživ razvoj lokalne zajednice alatima socijalnog dizajna, primjenjivog i na drugim lokacijama.
Razgovarao Boris VINCEK