Otvorenje IZLOŽBE „SERGIIS IN HONOREM – Sergijevcima u čast“
Izložba „Sergiis in honorem – Sergijevcima u čast“ bit će otvorena u petak 7. travnja u 12 sati u Galeriji C8 u organizaciji Arheološkog muzeja Istre, Tehničke škole Pula i Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda.
Ovaj projekt je kao glavnu okosnicu imao najljepši pulski antički spomenik – Slavoluk Sergijevaca – rimski spomenik koji se nalazi se na Trgu Portarata. Puležani ga i nazivaju Portarata, odnosno Zlatna vrata po gradskim vratima iz rimskog perioda (Porta Aurea) uz koja se ovaj trijumfalni luk nalazio, a koja su srušena 20-ih godina XIX. stoljeća. Slavoluk Sergijevaca jest iznimno značajan spomenik – honorarni slavoluk iz rimskog doba. Zahvaljujući natpisima sačuvanim na slavoluku, saznajemo da je svojim novcem Salvia Postuma Sergi dala izgraditi spomenik u čast trima muškim članovima njezine obitelji.
Osim Slavoluka Sergijevaca, ovaj projekt je istaknuo i postojanje još jednog pulskog rimskog slavoluka, čije je postojanje potpuno zanemareno u domaćoj literaturi. Nekadašnji djelatnik i ravnatelj Arheološkog muzeja Istre, Mario Mirabella Roberti, četrdesetih godina dvadesetog stoljeća, pronašao dijelove još jednog slavoluka u gornjem dijelu grada, koji su i prikazani na izložbi.
Projekt „Slavoluk Sergijevaca“ nastao je kao rezultat suradnje između Edukacijskog odjela Arheološkog muzeja Istre, Tehničke škole Pula i Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda, Pula. Voditeljica projekta je Giulia Codacci-Terlević, dipl. arheologinja, viša muzejska pedagoginja i kustosica te voditeljica Edukacijskog odjela Arheološkog muzeja Istre. Autori tekstova su: Giulia Codacci-Terlević, Arheološki muzej Istre; Jadranka Ostić, Dnevni centar za rehabilitaciju Veruda, Pula; Jadranka Vreš Rebernjak, Tehnička škola Pula; Mladenka Kosanović, Tehnička škola Pula; Bojan Bradač, Tehnička škola Pula; Gordana Vasilijević, Tehnička škola Pula; Svetislav Šandorov, Tehnička škola Pula. Dizajn izložbe i kataloga: Oleg Morović.
Izložba je posvećena nedavno preminulom, uglednom arheologu Gustavu Traversariju, dugogodišnjem redovnom profesoru arheologije i povijesti umjetnosti Grčke i Rima pri Sveučilištu Ca’Foscari u Veneziji i ravnatelju Zavoda za povijesno-arheološke znanosti i orijentalistiku pri istom Sveučilištu, koji je prvi među raznim uglednim stručnjacima cjelokupno iscrpno proučio slavoluk Sergijevaca u vrsnoj monografiji objavljenoj daleke 1971. godine, glavnom izvoru informacija za rad na ovom projektu.
Izložba se može pogledati svakoga dana do 14. svibnja u Galeriji C8 u Carrarinoj ulici broj 8 u Puli, od 9 do 21 sat. Ulaz je slobodan.
Priredio B. V.