Aleks Đakovski: Čar ulične fotografije je pokazati život dok se odvija na cesti

06.06.2017.

Aleks Đakovski mla­di je foto­graf koji se pri­mar­no bavi ana­log­nom foto­gra­fi­jom. Strast mu je ulič­na ili „stre­et“ foto­gra­fi­ja, a ins­pi­ri­ra­ju ga uli­ce Dublina u kojem tre­nut­no živi, koje mu pru­ža­ju pre­gršt raz­nih obič­nih a isto­vre­me­no zanim­lji­vih per­so­na. Aleks je u siječ­nju ove godi­ne imao pri­li­ku pred­sta­vi­ti svo­je rado­ve pul­skoj publi­ci u hod­ni­ci­ma DC Rojc u sklo­pu pro­gra­ma 5.kat, gdje je izla­gao F1000023 (800x1200)zajed­no sa svo­jom dje­voj­kom Dunjom Verbič, koja se tako­đer bavi foto­gra­fi­jom. S Aleksom smo raz­go­va­ra­li o nje­go­vim poče­ci­ma, uzo­ri­ma te ulič­noj foto­gra­fi­ji općenito.

Kako si se zapra­vo počeo bavi­ti fotografijom?

Sve je kre­nu­lo sasvim slu­čaj­no zapra­vo. U počet­ku sam imao digi­tal­ni DSLR foto­apa­rat kojeg sam kupio kako bi mogao foto­gra­fi­ra­ti i razvi­ti novi hobi. Taj sam foto­apa­rat imao otpri­li­ke godi­nu dana, a naj­za­nim­lji­vi­je što sam nji­me sli­kao bilo je doku­men­ti­ra­nje jed­nog malog pro­jek­ta kojeg smo pri­ja­te­lji i ja radi­li u bli­zi­ni Pule – izgrad­nja mini ska­te ram­pe. Sve je bilo nepla­ni­ra­no, jed­nos­tav­no smo se sva­kod­nev­no okup­lja­li i dru­ži­li, poče­li smo s grad­njom a ja sam odlu­čio isko­ris­ti­ti svoj foto­apa­rat i tako bi oki­nuo neko­li­ko foto­gra­fi­ja dnev­no sve do kra­ja pro­jek­ta. Već u to doba kre­nuo sam foto­gra­fi­ra­ti ana­log­no, ali tre­bao mi je novac da si kupim malo bolji foto­apa­rat, pa sam odlu­čio pro­da­ti taj digi­tal­ni Canon i kupio sam si jedan Olympus ana­log­ni foto­apa­rat. Osim toga imao sam i jed­nog Pointer Shoota kojeg još uvi­jek imam ali nji­me više ne foto­gra­fi­ram. Tako je to kre­nu­lo sasvim slu­čaj­no, s vre­me­nom je moj inte­res za ana­log­nu foto­gra­fi­ju ras­tao, počeo sam puno uči­ti o tome, čitao teorij­ske knji­ge, gle­dao doku­men­tar­ce, nešto mi je dje­voj­ka poka­za­la i tako. Zapravo me odu­vi­jek zani­ma­la ulič­na foto­gra­fi­ja, ali u Puli nisam raz­miš­ljao o tome da bi se time mogao bavi­ti, na našim uli­ca­ma nema baš toli­ko živo­ta i doga­đa­nja, pogo­to­vo zimi. Sada u Irskoj foto­apa­rat nosim uvi­jek sa sobom, dovolj­no mi je da iza­đem iz sta­na popi­ti kavu i samo putem mogu ispu­ca­ti dese­tak sli­ka, tako da mogu reći da je zapra­vo sve kre­nu­lo kada smo se dose­li­li ovdje, no pla­ni­ra­mo se vra­ti­ti u Hrvatsku i uvje­ren sam da ću nas­ta­vi­ti foto­gra­fi­ra­ti kao i do sada.

Kako si se odlu­čio pre­ći na ana­log­nu fotografiju?

Zapravo mi je ana­log­na foto­gra­fi­ja odu­vi­jek bila puno zanim­lji­vi­ja. Danas kada prak­tič­ki svat­ko može biti foto­graf – i ne želim ovdje reći da je to nuž­no loše, jer svat­ko ima nešto što voli, lju­di­ma se svi­đa­ju raz­ne stva­ri – ali mis­lim da puno lju­di svo­je foto­gra­fi­je pos­t­pro­du­ci­ra i izmje­nju­je u Photoshopu i slič­nim pro­gra­mi­ma, tako da na kra­ju final­ni pro­dukt ima jako malo slič­nos­ti s izvor­nom foto­gra­fi­jom. Meni se osob­no to ne svi­đa i mis­lim da se kod ana­log­ne foto­gra­fi­je ipak moraš malo više potru­di­ti i razvi­ja­ti neke vje­šti­ne da bi mogao napra­vi­ti dobru foto­gra­fi­ju. Jednom kada naučiš koris­ti­ti ana­log­ni foto­apa­rat, kada svla­daš vje­šti­nu puno je lak­še i pre­ći, odnos­no vra­ti­ti se na digi­tal­nu, jer imaš puno više iskus­tva i zna­nja o tome kako funk­ci­oni­ra foto­apa­rat, eks­po­zi­ci­ja, brzi­na i slič­ne stvari.

F1000033 (800x533)

Što je bit­ni­je kod ana­log­ne foto­gra­fi­je dobar foto­apa­rat ili dobar film?

Što se tiče kva­li­te­te foto­gra­fi­je fil­mo­vi ima­ju neku ulo­gu u tome, pri­mje­ri­ce ako govo­ri­mo u crno-bije­loj foto­gra­fi­ji, u Hrvatskoj su dos­tup­na dva do tri crno-bije­la fil­ma, dok se u nekim dru­gim dije­lo­vi­ma Europe mogu naći i do 15 vrsta crno-bije­lih fil­mo­va i zais­ta su raz­li­či­ti. Najbitniji je ipak objek­tiv, za ulič­nu foto­gra­fi­ju je dobro da je širo­ko­ku­tan narav­no kako bi mogao sve uhva­ti­ti, te da je oštar da može pri­ka­za­ti deta­lje. Ja kom­bi­ni­ram 50mm 14 ili 35mm 128, ovis­no o tome što foto­gra­fi­ram. Ako želim uhva­ti­ti nešto izbli­za onda uzmem 50mm, a ako hva­tam nešto šire onda sta­vim 35mm.

Koji foto­apa­rat koris­tiš i filmove?

U zad­nje vri­je­me koris­tim Nikon FM2, a fil­mo­ve veći­nom Ilford HP5 ili FP4.

Uglavnom sli­kaš crno-bije­lim filmom?

Da, crno-bije­lim, a baš sada imam u foto­apa­ra­tu film u boji, ali to koris­tim samo kada se baš zaže­lim malo promjene.

Koja je po tebi naj­ve­ća raz­li­ka, odnos­no što to crno-bije­la foto­gra­fi­ja ima, a ona u boji nema ili obratno?

Ne znam da li mogu odgo­vo­ri­ti na to pita­nje. Što se tiče baš ulič­ne foto­gra­fi­je pri­mi­je­tio sam da ima lju­di koji koris­te fil­mo­ve u boji, ali mis­lim da je za taj tip foto­gra­fi­ra­nja ide­alan crno-bije­li film i mis­lim da može pri­ka­za­ti neku dubi­nu i teži­nu. Po mom miš­lje­nju fil­mo­vi u boji su prik­lad­ni­ji za neku dru­gu vrstu foto­gra­fi­je, ali narav­no sva­ko ima svo­je mišljenje.

F1000008 (533x800)Koji su ele­men­ti bit­ni za dobru ulič­nu fotografiju?

Najbitnije je kako će foto­graf pri­ka­za­ti sce­nu – moti­ve na foto­gra­fi­ji. Ako foto­gra­fi­ra lju­de, onda bi tre­bao uhva­ti­ti neki izraz lica što zna­či da im tre­ba pri­ći bli­že. Znam da to nije lako, ja sam imao pro­ble­ma s time u počet­ku i bilo mi je neugod­no jer nisam znao kako će tko reagi­ra­ti, ali malo po malo, s vre­me­nom i prak­som naučiš se opus­ti­ti i samo kre­neš. To je zapra­vo sve u tebi, sam si stva­raš neke blo­ka­de kada pre­tje­ra­no raz­miš­ljaš o tome tko će te vidje­ti tko će ti što reći. Ljudi ni ne idu za time, vode neki svoj film u gla­vi, ne inte­re­si­ra ih to.

No, čini mi se da je to ipak na neki način ula­že­nje u neči­ju pri­vat­nost. Jesi li ika­da imao neku neugod­nu situ­aci­ju zbog toga?

Za sada mogu reći da nisam. Kada lju­di pri­mi­je­te da ih foto­gra­fi­ram, pogle­da­ju me i to je to, okre­nu se i nas­ta­ve dalje. Ima foto­gra­fa koji zamo­le pro­laz­ni­ke da li ih mogu foto­gra­fi­ra­ti, ali to je onda nešto sasvim dru­ga­či­je jer tada oso­ba zna da ju foto­gra­fi­raš i kre­ne se namje­šta­ti pa na kra­ju opet ne dobi­ješ foto­gra­fi­ju oso­be kak­va ona jest. Ovako kada ju samo oki­neš uhva­tiš oso­bu u nekom odre­đe­nom tre­nut­ku dok je u svom svi­je­tu i tako pri­ka­žeš real­nu sli­ku te oso­be, što je zapra­vo bit ulič­ne fotografije.

Kako odre­diš kada je taj pra­vi tre­nu­tak za oki­nu­ti fotografiju?

Puno vre­me­na pro­vo­dim gle­da­ju­ći i pro­ma­tra­ju­ći, a kada vidim da mi je net­ko zanim­ljiv ja idem za tom oso­bom. U slu­ča­ju da pri­mi­je­tim neku zanim­lji­vu oso­bu kako dola­zi pre­ma meni onda se pozi­ci­oni­ram na ključ­no mjes­to i namjes­tim foto­apa­rat neg­dje sa stra­ne zato da oso­ba ne bi sku­ži­la da ju želim uhva­tit, upra­vo zbog toga da ne bude umjet­no. Kada pro­ci­je­nim da mi je oso­ba na bli­zi­ni koju želim, okre­nem objek­tiv u nje­zi­nom smje­ru i oki­nem fot­ku. Ono što je naj­bit­ni­je zna­ti je da uvi­jek tre­ba foto­gra­fi­ju oki­nu­ti tre­nu­tak pri­je nego što želiš, jer ako pre­vi­še čekaš taj pra­vi tre­nu­tak pro­đe i na kra­ju ne dobi­ješ ništa. Iako moram reći da ovdje i slu­čaj­nost čes­to ima veli­ku ulo­gu, neka­da mis­liš da foto­gra­fi­je neće biti dobre pa se na kra­ju izne­na­diš i budu i bolje nego što si ih zamislio.

Imaš li neku svo­ju naj­dra­žu foto­gra­fi­ju ili neku foto­gra­fi­ju pove­za­nu s nekom zanim­lji­vom situacijom?

Baš sam nedav­no, čini mi se sa pred­zad­njim fil­mom foto­gra­fi­rao por­tret čovje­ka na uli­ci, bio je u pro­la­zu pa sam ga uhva­tio iz pro­fi­la. Iskreno, ne znam koja je nje­go­va život­na pri­ča, ali znam da nije u pot­pu­nos­ti zdrav, sta­ri­ji je i ima oko 70-ak godi­na. Često sam ga viđao kako hoda po ces­ti i sva­ko malo sta­ne pokraj neko­ga i poč­ne pri­ča­ti o nekim nepo­ve­za­nim stva­ri­ma i tog jed­nog dana sam ga slu­čaj­no uočio kako dola­zi pa sam odlu­čio uze­ti foto­apa­rat i usli­ka­ti ga. To mi je jed­na od moji dra­žih foto­gra­fi­ja u pos­ljed­nje vrijeme.

F1000009 (800x533)

Rekao si mi pri­je da puno više foto­gra­fi­raš otka­da si u Irskoj jer ima puno više sadr­ža­ja. Da li je za dobru ulič­nu foto­gra­fi­ju bit­ni­ja kom­po­zi­ci­ja ili sadržaj?

Mislim da je sadr­žaj puno važ­ni­ji i zapra­vo mis­lim da ulič­na foto­gra­fi­ja ne mora stro­go pra­ti­ti neka kla­sič­na estet­ska pra­vi­la. Postoje foto­gra­fi­je koje pot­pu­no odstu­pa­ju od svih tih pra­vi­la, a opet su dobre i gle­da­te­lja ne ostav­lja­ju rav­no­duš­nim. Dobru ulič­nu foto­gra­fi­ju ocje­nju­jem po sadr­ža­ju, mis­lim da je poan­ta cije­le pri­če ono što foto­gra­fi­ja poru­ču­je. Naravno, svi raz­miš­lja­mo na dru­ga­či­ji način i pri­mi­je­ti­ti ćemo raz­li­či­te stva­ri gle­da­ju­ći istu fotografiju.

Koju pri­ču ima­ju tvo­je foto­gra­fi­je i kako bi volio da utje­ču na ljude?

Moje foto­gra­fi­je tre­nut­no nose pri­če sva­kod­nev­ni­ce s uli­ca Dublina, bez puno filo­zo­fi­je. U zad­nje vri­je­me pri­mje­ću­jem da više foto­gra­fi­ram beskuć­ni­ke, sta­ri­je lju­de, lju­de sa nekim tje­les­nim ili psi­hič­kim pore­me­ća­ji­ma i slič­ne poje­din­ce koji nisu baš zas­tup­lje­ni u foto­gra­fi­ji danas i koje je teže vidje­ti na foto­gra­fi­ja­ma. Dublin je pun tak­vih lju­di, a to i jest čar ulič­ne foto­gra­fi­je – poka­za­ti život dok se odvi­ja na ces­ti. Reakcije lju­di na moje foto­gra­fi­je su do sada bile pri­lič­no dobre, iako me na izlož­bi u Puli neko­li­ko lju­di pita­li zašto to radim i što bi to tre­ba­lo pred­stav­lja­ti. Mislim da je nekim lju­di­ma to nešto novo, nisu upoz­na­ti sa tak­vom vrstom foto­gra­fi­je pa ju je pone­ka­da i teško neko­me objas­ni­ti, no od lju­di koji se bave foto­gra­fi­jom i umjet­noš­ću sam dobio veći­nom pozi­tiv­ne komentare.

F1000022 (800x533)Može li se foto­gra­fi­ja­ma pre­ni­je­ti emo­ci­ja oso­be na slici?

Može narav­no. Među zad­njim foto­gra­fi­ja­ma imam baš neko­li­ko pri­mje­ra gdje se baš osje­ti teži­na i sna­ga emo­ci­je, izra­za i pogle­da foto­gra­fi­ra­ne oso­be, od foto­gra­fi­ja koje pri­ka­zu­ju pot­pu­nu sre­ću do tuž­nih i zabri­nu­tih por­tre­ta. Mislim da čovjek može to osje­ti­ti pro­ma­tra­ju­ći fotografije.

Postoje li u ulič­noj foto­gra­fi­ji neki kli­še­ji koji bi se tre­ba­li izbje­ga­va­ti ili koje ti osob­no izbjegavaš?

Mislim da nema i upra­vo zbog onih odstu­pa­nja od pra­vi­la koje smo pri­je spo­me­nu­li mis­lim da je sve dozvo­lje­no; bit sve­ga je da se uhva­ti nešto zanim­lji­vo, priv­lač­no, neuobi­ča­je­no. Možda u počet­ku kada lju­di tek kre­nu s ulič­nom foto­gra­fi­jom ima­ju ten­den­ci­ju foto­gra­fi­ra­ti lju­de samo od iza ili iz veće dalji­ne pa uhva­te puno lju­di u kadar i ne eks­pe­ri­men­ti­ra­ju dovolj­no s bli­zi­nom i dru­gim kuto­vi­ma gledanja.

Koliko fil­mo­va ispu­caš mjesečno?

Sada tre­nut­no ne radim, pa više foto­gra­fi­ram. Prije bi možda ispu­cao dva fil­ma mje­seč­no a sada tri, više od toga ne.

Kakva je foto­graf­ska sce­na u Irskoj?

U jed­nu ruku mis­lim da je dos­ta solid­na jer stal­no viđam lju­de kako foto­gra­fi­ra­ju, gdje god se okre­neš ima lju­di s foto­apa­ra­ti­ma u ruka­ma i jako puno njih sli­ka ana­log­no. Kada nosim razvi­ja­ti fil­mo­ve moram čeka­ti i više dana, što tako­đer zna­či da puno lju­di razvi­ja. Fotografskih izlož­bi ima, no više u nekim manjim gale­ri­ji­ca­ma i kafi­ći­ma, a u većim muze­ji­ma ne.

F1000006 (533x800)Koji su tvo­ji foto­graf­ski uzori?

Imam ih puno, ali naj­dra­ži su mi Jill Freedman i William Klein jer mis­lim da su oni poseb­ni lju­di, zanim­lji­vi su i ima­li su neko­li­ko dobrih pro­je­ka­ta. Jill Freedman je ima­la pro­jekt „Street Cops“ (1978 – 1981) gdje je išla oko­lo sa poli­caj­ci­ma i doku­men­ti­ra­la nji­ho­ve dane, mjes­ta nesre­će, lju­de, svje­do­ke, sudi­oni­ke, a tada to još nije bilo tako uobi­ča­je­no. William Klein mi je isto odli­čan, ina­če je Amerikanac koji godi­na­ma živi i radi u Parizu gdje je foto­gra­fi­rao sve i sva­šta – od ulič­ne foto­gra­fi­je do poz­na­tih mode­la. Napravio je i velik broj mod­nih foto­gra­fi­ja koje su jako bit­ne za to raz­dob­lje, 50-te i 60-te.

Imaš li neke pro­jek­te u planu?

Imam i kre­nuo sam radi­ti na jed­nom pro­jek­tu za 2018. godi­nu, ima­ti ću i izlož­bu ali za sada neću još govo­ri­ti o tome.

Jesi li raz­miš­ljao o tome da napra­viš svoj photobook?

Da, narav­no, volio bi to ostva­ri­ti jed­nog dana, ali mis­lim da tre­bam prvo napra­vi­ti neko­li­ko kva­li­tet­nih i uspješ­nih pro­je­ka­ta. Nisam još nije­dan pro­jekt napra­vio, sada ću prvi pa ćemo vidje­ti kako će sve to izgledati.

Razgovarala Mateja FILIPOVIĆ-SANDALJ
Fotografije Aleks ĐAKOVSKI
Video Mark NEILAND i Dunja VERBIČ