Javna predavanja u sklopu festivala Media Mediterranea 19

21.08.2017.

U sklo­pu pro­gra­ma ovo­go­diš­njeg izda­nja Media Mediterranea fes­ti­va­la, u petak 18. kolo­vo­za u Titovom par­ku odr­ža­na su struč­na pre­da­va­nja gos­ta fes­ti­va­la, povjes­ni­čar­ke umjet­nos­ti, kus­to­si­ce i kri­ti­čar­ke Irene Borić te kom­po­zi­to­ra Davora Branimira Vinczea.

Media Mediterranea-15 (1200x800)U svom pre­da­va­nju Borić je pred­sta­vi­la pro­jekt net.cube kojeg su uz nju kon­ci­pi­ra­le Martina Kontošić i Renata Šparada i koji nas­to­ji osi­gu­ra­ti uvje­te za umjet­nič­ke inter­net­ske pro­jek­te, poti­ca­ti doma­će inter­net­sko stva­ra­laš­tvo, nje­go­vo kon­tek­s­tu­ali­zi­ra­nje i mapi­ra­nje te komu­ni­ka­ci­ju među zain­te­re­si­ra­nim akte­ri­ma medij­ske scene.

- Za raz­li­ku od kru­že­nja umjet­nos­ti u 17. sto­lje­ću, danas se zahva­lju­ju­ći medi­ji­ma pos­ti­že veli­ka brzi­na. Tada je za jed­no dje­lo da „dopu­tu­je“ neg­dje tre­ba­lo i do deset godi­na dok su danas dovolj­ni jedan dow­nlo­ad i uplo­ad da vaša sli­ka neg­dje dođe. Vratimo se na pita­nje zašto je nama bila zanim­lji­va cir­ku­la­ci­ja sli­ka i na koji je način kre­nu­la pri­ča s net.cube-om. Nas je zani­ma­lo što se doga­đa s umjet­nič­kim dje­lom na mre­ži, odnos­no što je umjet­nost i gdje je ona. Umjetnost na inter­ne­tu naj­češ­će neće­te vidje­ti na foto­gra­fi­ja­ma kolek­ci­ja nekog muze­ja već uglav­nom na nekoj druš­tve­noj mre­ži i čes­to neće biti pre­poz­na­ta kao umjet­nost. Nas je zani­ma­lo da li umjet­nost na netu ima poten­ci­jal da bude subver­ziv­na u kon­tek­s­tu mre­že danas koji je izra­zi­to komer­ci­ja­lan i nad­zi­ran pros­tor. Početkom 90-ih net art je inter­net zamiš­ljao kao uto­pij­sko mjes­to, kaza­la je Borić i nave­la neko­li­ko pri­mje­ra umjet­ni­ka koji rade na internetu.

Borić je kaza­la da se rad na mre­ži može shva­ti­ti na čitav niz raz­li­či­tih nači­na, jer ima mno­go rado­va koji se isklju­či­vo bave jezi­kom mre­že i čes­to nisu pre­poz­na­ti kao umjet­nič­ki radovi.

- Danas veli­ka veći­na umjet­nič­kih rado­va ima digi­tal­nu infras­truk­tu­ru – dak­le, ako ste napra­vi­li neku skul­p­tu­ru, nje­nu ćete foto­gra­fi­ju sigur­no pos­ta­vi­ti na neku vir­tu­al­nu gale­ri­ju. U tom smis­lu taj je digi­tal­ni kon­tekst puno raši­re­ni­ji nego što se na prvi pogled čini. To nas vra­ća na pita­nje post-inter­ne­ta i što on uop­će zna­či. Na prvi pogled to može zvu­ča­ti kao da se radi o umjet­nos­ti pos­li­je inter­ne­ta, no zapra­vo se radi o umjet­nos­ti koja u sebi ima taj „Internet sta­te of mind“ – način raz­miš­lja­nja koji je pri­su­tan kada radi­te na mre­ži, kaza­la je Borić i govo­ri­la o raz­li­či­tim on-line pro­duk­ci­ja­ma koje su rađe­ne u sklo­pu pro­jek­ta net.cube.

Media Mediterranea-17 (800x1200)Davor Branimir Vincze je kroz pre­zen­ta­ci­ju vlas­ti­tih dje­la nas­ta­lih u pos­ljed­nje tri godi­ne, govo­rio o tome kako se “post-Interenet art” reflek­ti­ra u suvre­me­noj glaz­bi. Gdje i kako suvre­me­ne teh­no­lo­gi­je, druš­tve­ne mre­že, veli­ke koli­či­ne poda­ta­ka, binar­na vizi­ja svi­je­ta, manjak razu­mi­je­va­nja za sve što leži iza raz­nih suče­lja koje sva­kod­nev­no koris­ti­mo, nala­ze svo­ju inter­pre­ta­ci­ju u sklo­pu akus­tič­kog doživ­lja­ja, jed­no je od pita­nja na koje je Vincze poku­šao odgo­vo­ri­ti tije­kom predavanja.

- Moja pre­zen­ta­ci­ja je više akus­tič­na nego vizu­al­na jer sam je htio bazi­ra­ti na svo­jim rado­vi­ma. Ne znam da li bih sebe nazvao post-Internet umjet­ni­kom, ali aspek­ti veza­ni uz Internet i kom­pju­te­ri­za­ci­ju defi­ni­tiv­no ima­ju veze s mojim radom budu­ći da skla­dam suvre­me­nu kla­sič­nu glaz­bu prvens­tve­no pove­za­nu elek­tro­ni­kom – od nas­nim­lje­ne vrp­ce do live pro­jek­ta. Promišljanje inter­ne­ta i što nam je donio te osta­la veza­na soci­jal­na pita­nja važ­na su za moj rad: što je ava­tar i što on zna­či u služ­bi pro­mo­ci­je; laba­vost poj­ma „pri­ja­telj“ na druš­tve­nim mre­ža­ma; kom­plek­s­nost sis­te­ma koji koris­ti­mo bez da zna­mo kako funk­ci­oni­ra; krž­lja­nje spo­sob­nos­ti pam­će­nja poda­ta­ka; lap­top u funk­ci­ji ton­skog stu­di­ja; kori­šte­nje algo­rit­ma u gene­ri­ra­nju not­nog materijala…”

Vincze je potom govo­rio o ter­mi­ni­ma kao što su pla­gi­jat, citat i način na koji ih je pro­mis­lio kroz svoj audio rad nazi­va „Plagiat“ koji je i izlo­žen na fes­ti­va­lu. On je potom pred­sta­vio rado­ve „Pushmi-Pullyu“, „Take Your Time… Hurry Up“, „Šest mini­ja­tu­ra za očaj­nu kuća­ni­cu“ i „Laibach Concerto“ te je opi­sao način na koji su nas­ta­ja­li i kojim se sve ide­ja­ma bave i razrađuju.

- „Laibach Concerto“ zamiš­lja post apo­ka­lip­tič­ni svi­jet u kojem raču­na­lo poku­ša­va rekons­tru­ira­ti glaz­bu J. S. Bacha od kojeg nam je osta­lo samo par not­nih zapi­sa. Radi se o meta kom­po­zi­ci­ji jer kroz Internet saz­na­je­mo puno opis­nih stva­ri, a srž nam vrlo čes­to pro­mak­ne. Tim sam radom htio sam pri­ka­za­ti frag­men­ti­ra­ni sas­tav mnoš­tva sit­nih infor­ma­ci­ja koje se onda sve­jed­no zali­je­pe i for­mi­ra­ju neko miš­lje­nje ili  zvuk. Na počet­ku isječ­ka ćete čuti dio gdje sam kori­šte­ni mate­ri­jal od Bacha osta­vio puno evi­dent­ni­jim i onda sam nakon toga nali­je­pio dio s kra­ja gdje je kom­pju­ter­ski „rege­ne­ri­ran“ Bach, pojas­nio je Vincze.

Tekst Boris VINCEK

Fotografije Slaven RADOLOVIĆ