Predavanje Franka Dote na pulskom sveučilištu
Predavanje dr. sc. Franka Dote na temu „Na raskršću tradicije i seksualne modernosti: muška homoseksualnost u socijalističkoj Jugoslaviji“ bit će održano u ponedjeljak, 22. siječnja, u 17 sati u čitaonici (dvorana 11) fakultetske zgrade Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli (Ronjgova 1), a u sklopu CKPIS-ovih mjesečnih programa.
„U prvom cjelovitom Krivičnom zakoniku socijalističke Jugoslavije (1951.) muški suglasni istospolni seksualni čin postao je kazneno djelo za koje su sudovi mogli izreći kaznu do dvije godine zatvora. Odluka da se u kaznenopravnom sustavu zadrži „protuprirodni blud” nije bila niti samorazumljiva, niti je donesena jednoglasno ili u tišini. Dapače, prvotna namjera pravnih stručnjaka iz vrha Partije i Države bila je sasvim dekriminalizirati homoseksualnost, ali su razni glasovi upozoravali da izgradnja socijalizma predmnijeva „novog i zdravog čovjeka”, ideološku kategoriju iz koje je unaprijed bio isključen svaki oblik neheteroseksualnog života. U narednih dvadesetak godina kriminolozi, seksolozi, liječnici i pravnici sve su učestalije u javnosti stali zagovarati nužnost potpune dekriminalizacije homoseksualnosti. No, sredinom 1970-ih prilikom izrade republičkih i pokrajinskih kaznenih zakona došlo je do razlaza oko “protuprirodnog bluda”. Polovica federalnih jedinica odlučila se na dekriminalizaciju, uključujući i SR Hrvatsku, dok je u ostatku zemlje homoseksualni čin ostao kažnjiv. U razdoblju od 1945. do 1977. za to kazneno djelo u cijeloj je zemlji osuđeno oko 1.500 muškaraca, od toga u Hrvatskoj oko 500″, navodi se u opisu predavanja.
Franko Dota doktorirao je modernu i suvremenu povijest na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, obranivši 2017. rad pod naslovom „Javna i politička povijest muške homoseksualnosti u socijalističkoj Hrvatskoj (1945 – 1989)“. Objavio je knjigu „Zaraćeno poraće“ (Zagreb, Srednja Europa, 2010.) u kojoj analizira historiografske narative o iseljavanju i stradavanju Talijana Istre i Rijeke nakon Drugog svjetskog rata. Kao stipendist europskog programa razmjene 2015. godine boravio je na Odelenju za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu te u tamošnjim arhivskim ustanovama istraživao socijalnu, pravnu i medijsku povijest homoseksualnosti u socijalističkoj Jugoslaviji. Trenutačno je vanjski suradnik na Filozofskom fakultetu u Rijeci gdje predaje kolegije iz historijske metodologije i teorije te povijesti historiografije.
Priredio B. V.