Predstavljen projekt „Herbasonarij“ Noela Šurana u Dnevnom boravku DC‑a Rojc

02.11.2018.

„Kad se drievo počelo likat, to je bila prava fešta, ona put je saki sopa“

• Prezentacija pro­jek­ta “Herbasonarij” mul­ti­me­di­jal­nog umjet­ni­ka i kul­tur­nog antro­po­lo­ga Noela Šurana odr­ža­na je u sri­je­du, 31. lis­to­pa­da u Dnevnom borav­ku Društvenog cen­tra Rojc. Govornike, Noela Šurana i Darija Marušića pred­sta­vio je pred­sjed­nik udru­ge Metamedij Marino Jurcan koji je u tom uvod­nom dije­lu isko­ris­tio pri­li­ku za pred­stav­lja­nje petog cik­lu­sa radi­oni­ca Remix identiteta.

- Radi se o glaz­be­nom pro­jek­tu udru­ge Metamedij koji se pro­vo­di u sklo­pu MMLab‑a i glaz­be­nog com­mu­nity stu­di­ja Metamusic –kre­ativ­nih labo­ra­to­ri­ja Društvenog cen­tra Rojc, a čija je svr­ha lokal­nim umjet­ni­ci­ma omo­gu­ći­ti uvje­te za glaz­be­nu pro­duk­ci­ju. Cilj radi­oni­ce je pro­du­ci­ra­ti vlas­ti­te remik­se­ve kroz grup­ni rad i struč­no men­tor­stvo Noela Šurana i Tina Dožića, te edu­ci­ra­ti polaz­ni­ke o upo­tre­bi digi­tal­nih ala­ta za pro­duk­ci­ju glaz­be. Radionica je nami­je­nje­na svi­ma zain­te­re­si­ra­nim za glaz­bu, zvuk i sound art. Ovogodišnja tema radi­oni­ca, kao i svih ovo­go­diš­njih pro­gra­ma udru­ge Metamedij je “Tehnologija i pri­ro­da”. S Noelom ćemo istra­ži­ti naj­ne­is­tra­že­ni­ji oblik tra­di­cij­skog glaz­bo­va­nja, a radi se o izra­di i svi­ra­nju na glaz­ba­la od sezon­skih bilja­ka, te s Tinom ćemo izra­di­ti “pick up” mikro­fo­ne za ozvu­či­va­nje elek­tro­mag­net­skih zra­če­nja te sni­mi­ti iste na tere­nu. Koristit ćemo kom­bi­na­ci­ju snim­lje­nog zvu­ka na radi­oni­ca­ma u novoj pro­duk­ci­ji koja posu­đi­va­njem i mije­nja­njem nas­ta­lim zvu­ko­va dopu­šta stva­ra­nje novih, kazao je Jurcan.

U svom uvod­nom izla­ga­nju Marušić se dotak­nuo defi­ni­ci­je glaz­ba­la ili ins­tru­men­ta kao ala­ta te raz­ne povi­jes­ne kla­si­fi­ka­ci­je glazbala.

- Instrument je oru­đe, alat izra­đen da pro­izve­de zvu­ko­ve koje ljud­sko tije­lo ne može. Među prvim važ­nim kla­si­fi­ka­ci­ja­ma ins­tru­me­na­ta je ona koju je izra­dio je Pretorius 1619. godi­ne koji je raz­vr­stao ins­tru­men­te onog doba. Puno ih je potom nes­ta­lo, a nas­ta­li su i novi pa je kas­ni­je, 1880. Victor-Charles Mahillon radio novu kla­si­fi­ka­ci­ja na koju su se nado­ve­za­li Erich von Hornbostel i Curt Sachs. Taj sis­tem raz­vr­sta­va ins­tru­men­te po nači­nu na koji se pro­izvo­di zvuk pa se može nado­gra­đi­va­ti poja­vom novih ins­tru­me­na­ta. S dru­ge stra­ne tu je Stockman po kome je ins­tru­ment bilo koji pred­met koji može pro­izves­ti zvuk koji mi orga­ni­zi­ra­mo tako da nam zna­či glaz­bu. Noelov posao u cije­loj ovoj pri­či je bio pro­na­ći ins­tru­men­te koji se već nala­ze u pri­ro­di samo ih tre­ba zna­ti izra­di­ti i svi­ra­ti na nji­ma, kazao je Marušić.

Šuran je objas­nio da se s temom izra­de glaz­ba­la od sezon­skog bilja bavio i pri­je, a na ovom je pro­jek­tu radio godi­nu dana.

- Radi se o naj­ne­is­tra­že­ni­jem obli­ku tra­di­cij­skog glaz­bo­va­nja koji je u proš­los­ti bio jako raši­ren u Istri jer za pra­ve ins­tru­men­te je malo tko imao nova­ca. Većina sta­ri­jih kazi­va­ča s koji­ma sam pri­čao rek­la mi je da su na tim ins­tru­men­ti­ma uči­li svi­ra­ti. Zapravo ih se sma­tra­lo igrač­ka­ma iako se na nji­ma sva­šta može svi­ra­ti. Kako kaže jedan kazi­vač iz Središnje Istre: „Kad se dri­evo poče­lo likat, to je bila pra­va fešta, ona put je saki sopa“. Glavni cilj koji sam si zadao je vidje­ti što se na tim ins­tru­men­ti­ma može svi­ra­ti, a „Herbasonarij“ je zapra­vo arhi­va sve­ga ono­ga što sam zabi­lje­žio. Zanimljivo je da se u nekim dije­lo­vi­ma Istre na njih svi­ra­lo u sti­lu dvo­gla­sja tijes­nih inter­va­la, a neg­dje u glaz­be­nim obli­ci­ma koji ten­di­ra­ju duru. No to je tako sa sva­kim ins­tru­men­tom – svi­raš ono što znaš i što imaš u gla­vi. Tko je sav­la­dao ili od male­na ima odre­đe­nu glaz­be­nu abe­ce­du u gla­vi tako će pris­tu­pi­ti sva­kom ins­tru­men­tu, kazao je Šuran koji je potom govo­rio o tipo­vi­ma ins­tru­me­na­ta koji se mogu radi­ti od kora odre­đe­nih vrsta drveća.

Švikatići, švi­ku­ti­ći, svi­ka­li­ni, fautin, švi­kal­ni­ca, fs’cioto, švi­ka­lo­to, švik, piš­ćal­ca, sopi­ele od kos­ta­nja, tutu­ra­če sve su to nazi­vi za glaz­ba­la naprav­lje­na od kore jase­na, lije­ske, rulja, topo­le ili vrbe, a izra­đu­ju se u rano pro­lje­će kad je drvo oso­bi­to vlaž­no ispod kore pa se ona lako ski­da. Trajnost je tak­vih svi­ra­la nez­nat­na, jer se kora ski­nu­ta s gran­či­ce vrlo brzo osu­ši i zgu­žva pa više ne pro­izvo­di zvuk, ali Šuran je sa sobom donio neko­li­ko pri­mje­ra­ka koji još uvi­jek svi­ra­ju te demons­tri­rao kako se s nji­ma može stva­ra­ti glazba.

Nakon pred­stav­lja­nja usli­je­dio je raz­go­vor s publi­kom, a nagla­sak je bio na temi tra­di­cij­ske glaz­be, može li se ona mije­nja­ti, na koji se način s njom može igra­ti, a Šuran i Marušić su na kra­ju zaklju­či­li da tra­di­ci­ja ima smis­la jedi­no onda kada je živa.

Tekst i foto­gra­fi­je Boris VINCEK