24. Sanjam knjige u Istri: Doručak s autorom Wole Soyinka

03.12.2018.

Afrika je intelektualno bojno polje

• Najvažniji more­plo­vac afrič­ke knji­žev­nos­ti, Nigerijac i nobe­lo­vac Wole Soyinka bio je gost prvog Doručka s auto­rom na ovo­go­diš­njem Sajmu knji­ga u Istri.

Razgovor je vodio Aljoša Pužar a zapo­čeo ga je s pita­njem „Što je za vas Afrika?“

Soyinka je rekao da je to teško pita­nje s obzi­rom na to da je afrič­ki kon­cept za selja­ne jed­na stvar, za monar­he ili pak pri­pad­ni­ke ple­me­na Zulu, nešto sasvim drugo.

„Nisam odras­tao s tim kon­cep­tom dubo­ko ure­za­nim u mom umu, odras­tao sam sma­tra­ju­ći se čla­nom naro­da, sma­trao sam se crn­cem, sma­trao sam se Nigerijcem. Tek kas­ni­je, kada sam pos­tao svjes­tan poli­tič­ke situ­aci­je, kolo­ni­ja­liz­ma i impe­ri­ja­liz­ma, pogo­to­vo u kon­tek­s­tu trgo­vi­ne rob­ljem, tada sam pos­tao svjes­tan kon­cep­ta Afrike kao tak­ve“, rekao je.

Kasnije je tek pos­tao svjes­tan da je Afrika zapra­vo jed­na zem­lja pre­zi­ra, kako je dodao, ona je sino­nim za jed­nu od naj­o­krut­ni­jih ljud­skih dje­lat­nos­ti a to je trgo­vi­na robljem.„Jeka toga okrut­nog čina još se osje­ća diljem kon­ti­nen­ta“, nagla­sio je.

Kasnije, kada je počeo stu­di­ra­ti povi­jest, pos­tao je svjes­tan da je Afrika puno više od toga. „Afrika je pos­ta­la svo­je­vr­s­no skla­di­šte za ljud­sku sna­gu, ali pos­tao sam svjes­tan da je Afrika povi­jes­no bila jedan vrlo bogat kon­ti­nent – kon­ti­nent kra­ljev­s­ta­va, civi­li­za­ci­ja, kul­tu­re i da povi­jes­no gle­da­no, neke stva­ri koje danas gle­da­mo i pri­pa­da­ju dru­gim kul­tu­ra­ma, povi­jes­no zapra­vo su autoh­to­no afrič­ke stva­ri“, istak­nuo je.

Kako je ispri­čao, kada pogle­da­mo sve te kul­tu­re i civi­li­za­ci­je, Egipat i egi­pat­ske pira­mi­de, kada pogle­da­mo tko su Nubijci, kada pogle­da­mo juž­ni­je, kra­ljev­s­tvo Šaka i Zulu , ruše­vi­ne u Zimbabveu, umjet­nič­ka dje­la, vidi­mo da to nisu dije­lo­vi nekih dru­gih civi­li­za­ci­ja, nego su to tra­go­vi autoh­to­ne afrič­ke civi­li­za­ci­je. „I Afrika je u tom tre­nut­ku za mene pos­ta­la jed­no inte­lek­tu­al­no boj­no polje“, izja­vio je.

„Dakle, ne znam toč­no što bi Afrika bila. Povijesno gle­da­no, inte­lek­tu­al­no i poli­tič­ki za mene je to uvi­jek jed­no boj­no polje. Ali ona je za mene i jed­no misa­ono mjes­to“, dodao je.

Napomenuo je kako se na kra­ju valja zapi­ta­ti je li Afrika taj jedan narod, zapi­ta­ti se što je sa Sjevernom Afrikom, što je s Arapima u Africi, dodav­ši kako suočen sa svim tim pita­nji­ma, nika­da zapra­vo nije sti­gao uži­va­ti u tome što je Afrikanac.

„Vi ste zauze­li kri­ti­čan stav i pre­ma nekim rani­jim gene­ra­ci­ja­ma afrič­kih inte­lek­tu­ala­ca koji su, na pri­mjer, kroz kon­cept „Negritude“ poku­ša­li na neki način odgo­vo­ri­ti na kolo­ni­jal­nu struk­tu­ru zna­nja i pro­gla­si­ti Afriku nečim što možda vašoj gene­ra­ci­ji nije bilo aktu­al­no, vi ste već bili sprem­ni za odre­đe­nu kom­plek­s­nost“, kons­ta­ti­rao je Pužar. Upitao ga je sto­ga za objaš­nje­nje tog inte­lek­tu­al­nog pro­ce­sa koji se dogo­dio u Africi. Od ini­ci­jal­nog pos­t­ko­lo­ni­jal­nog odgo­vo­ra i ide­je Afrike u tom tre­nut­ku i onog što je ide­ja Afrike zna­či­la nje­go­voj generaciji.

„Svi Afrikanci pos­t­ko­lo­ni­jal­nog doba su se bori­li s tim kon­cep­tom Afrike“, rekao je. Kako je pojas­nio, „Negritude“ je jedan inte­lek­tu­al­ni alat koji su osmis­li­li afrič­ki inte­lek­tu­al­ci pri­jaš­njih generacija,kako bi poku­ša­li iden­ti­fi­ci­ra­ti Afriku s nečim što bi bilo spe­ci­fič­no afrič­ko, što bi bio kon­cept uda­ljen od Azije ili Europe kao takve.

Ispričao je kako su mno­gi pri­gr­liv­ši kon­cept „Negritude“ poče­li gra­di­ti duhov­nost Afrike, pri­gr­li­li su taj kon­cept kao nešto svoj­stve­no Africi, za raz­li­ku od mate­ri­ja­lis­tič­kog raz­miš­lja­nja kao nešto što bi bilo svoj­stve­no Europi.

„Neki mis­li­oci su se pobu­ni­li pro­tiv tak­ve ide­olo­gi­je i nas­tao je jedan pra­vi inte­lek­tu­al­ni rat zato što su sma­tra­li da se radi o neče­mu što uspo­ra­va našu kolek­tiv­nu bor­bu pro­tiv kolo­ni­ja­liz­ma i unu­tar­nji razvoj, sma­tra­li su da je to nešto pre­vi­še roman­tič­no i nebu­loz­no te čak među afrič­kim inte­lek­tu­al­ci­ma pos­to­ji taj sukob“, ispri­čao je Soyinka.

„Negritude“ je kon­cept, sma­tra, koji tre­ba napus­ti­ti kako bismo mogli tran­sfor­mi­ra­ti druš­tvo u jed­nom novom smje­ru, kako bismo radi­li na jed­na­kos­ti i dobro­bi­ti, na razvo­ju… „Ostavimo taj „Negritude“ po stra­ni i poza­ba­vi­mo se pra­vim pita­nji­ma“, pozvao je.

Soyinka veli da je takav sukob sadr­žan u samoj pri­ro­di kolo­ni­ja­liz­ma – s jed­ne stra­ne ima­mo fran­cu­ski kolo­ni­ja­li­zam, Francuzi koji su poku­ša­li pre­tvo­ri­ti Afriku u „crnu Francusku“, s dru­ge stra­ne tu su bili Britanci koji su poku­ša­va­li osta­vi­ti autoh­to­no sta­nov­niš­tvo po strani.

Nisu zna­li da,kada su u pita­nju Britanci, Portugalci i Nijemci da će nji­ho­va kul­tu­ra osta­ti netak­nu­ta i da ih nit­ko neće poku­ša­ti pre­tvo­ri­ti u Portugalce, Britance i Nijemce, u ovom sis­te­mu indi­rek­t­ne vla­da­vi­ne. „Samo je inte­lek­tu­al­na kla­sa ima­la potre­bu pri­la­go­di­ti se i tu je nas­tao taj kon­cept Negritudea“, pojas­nio je.

„To pita­nje Afrike, kako je izra­zi­ti i kako je defi­ni­ra­ti, bilo je na umu sva­kog Afrikanca, no pos­to­ja­la je i zabri­nu­tost kako sve to uči­ni­ti a da ne uspo­ri­mo napre­dak i dobro­bit kon­ti­nen­ta te ne zap­ne­mo u nekim našim sta­rim usta­lje­nim tra­di­ci­ja­ma, a da isto­vre­me­no ne izgu­bi­mo naše tra­di­ci­onal­ne vri­jed­nos­ti“, rekao je Soyinka.

Kako je istak­nuo Pužar, Soyinka je pre­veo knji­žev­nost sta­ri­jih auto­ra afrič­ke kul­tu­re na engle­ski jezik. „Možete li neka­ko eva­lu­ira­ti krš­ćan­ski kolo­ni­ja­li­zam? Što je takav kolo­ni­ja­li­zam dao, a što odu­zeo vašoj rod­noj kul­tu­ri i na koji ste ga način onda koris­ti­li da ga zapra­vo iznu­tra razo­ri­te?“, upi­tao ga je.

„Kao dje­čak bio sam član crk­ve­nog zbo­ra i tamo su nas tuk­li. Tako su Kršćani pos­tu­pa­li s nama. U našoj tra­di­ci­ji u vri­je­me blag­da­na ima­te te masken­ba­le, povor­ke lju­di pod maska­ma koji pred­stav­lja­ju duho­ve proš­los­ti i koji nam poma­žu u rje­ša­va­nju tih pro­ble­ma. To je jed­na vrlo šare­na i dra­ma­tič­na tra­di­ci­ja a ja sam u svo­joj gla­vi jed­nos­tav­no spo­jio i pomi­je­šao jed­no i dru­go“, ispri­čao je.

Kako je odras­tao i naučio više o svo­joj tra­di­ci­ji, tako je saz­nao da pos­to­je raz­na božans­tva, pa tako u Africi ima­ju Boga ces­ta, Boga rata, meta­lur­gi­je, samo­će, munje, Boga poljo­pri­vre­de i u nje­go­voj gla­vi oni su jed­nos­tav­no bili samo odje­li istog božan­sko­ga uma.

Kako je kazao, i Brazil, Kuba… pri­la­go­di­li su nji­ho­ve sve­ce svo­ji­ma pa pos­to­ji taj sin­kre­ti­zam koji je pri­vu­kao Portugalce u Afriku.

Na pita­nje što je dog­ma uči­ni­la Africi i što joj radi­ka­li­zam čini, Soyinka je odgo­vo­rio da što su se više kolo­ni­ja­lis­ti tru­di­li odci­je­pi­ti Afrikance od dru­gih, to su ih više izla­ga­li vlas­ti­tim kulturama.

„I poli­tič­ki gle­da­no, mogle su se vrlo lako povu­ći para­le­le izme­đu afrič­kih eko­nom­skih sis­te­ma kao što je filo­zo­fi­ja dije­lje­nja, zajed­nič­kog rada, bilo je lako pro­na­ći put kroz afrič­ku ide­olo­gi­ju za te zapad­njač­ke ide­olo­gi­je“, napo­me­nuo je te pojas­nio kako je komu­ni­zam imao puno više uspje­ha u onim zem­lja­ma u koji­ma je pred­stav­ljen kroz neke tra­di­ci­onal­ne afrič­ke vrijednosti.

Soyinka je rekao kako tre­nut­no pos­to­ji veli­ka deba­ta o Kini u Africi, a to je hoće li Kina zami­je­ni­ti afrič­ke imperijaliste.„Možemo se zapi­ta­ti zašto je to tako, što Kinezi vide u Africi i obr­nu­to, kako su oni zapo­če­li, a ja vam mogu reći da je to bilo kroz želu­dac. Kineska hra­na je jako slič­na afrič­koj sto­ga Afrikanci kada odu iz zem­lje uvi­jek prvo tra­že kine­sku kuhi­nju“, pojas­nio je.

Soyinka je odgo­jen u naci­onal­nom duhu. U nje­go­voj obi­te­lji puni se govo­ri­lo o naci­ji. Pužar je sto­ga želio zna­ti kako kao poz­na­ti akti­vist i savjest svo­je naci­je, gle­da na to pita­nje: Kada naci­ja pos­ta­je oru­đe slo­bo­de, a kada pos­ta­je monstrum?

„Ako pogle­da­mo unu­tar­nju struk­tu­ru poli­tič­kih sus­ta­va mno­gih afrič­kih zema­lja i monar­hi­ja, one su sve ome­đe­ne prin­ci­pi­ma zajed­niš­tva i nisu u pita­nju dik­ta­tu­re, monar­hi­je u Africi nisu dik­ta­tu­re“, rekao je dodav­ši kako je kralj prvi među jed­na­ki­ma i ako on pre­đe gra­ni­cu , pos­to­ji vije­će pred koje se dove­de kralj i kaže se da je pre­šao gra­ni­ce te mu se nare­di da uđe u jed­nu pros­to­ri­ju, to zna­či da mora poči­ni­ti obred­no samoubojstvo.

„Taj sus­tav se vrlo pro­mi­je­nio u suvre­me­nim vre­me­ni­ma, poli­tič­ki vođe su uze­li neke ovlas­ti kra­lje­va i monar­ha, ali ne na izvo­ran način. Uzeli su sami sebi moć, ne samo da budu čuva­ri već i posjed­ni­ci zem­lje. Dakle, da mogu odre­đi­va­ti tko će koli­ko zem­lje dobi­ti i na koji način što, reci­mo, kralj nika­da nije mogao“, pojas­nio je rekav­ši kako je vije­će glas naro­da, ono je to koje pre­no­si monar­hu što lju­di mis­le i kako dišu, kako raz­go­va­ra­ju o nje­mu u polju, na trž­ni­ca­ma i u gra­do­vi­ma i vije­će je to koje ga u odre­đe­nom tre­nut­ku upo­zo­ra­va da bi malo tre­bao suz­bi­ti svo­je dik­ta­tor­sko djelovanje.

Moderni nas­ljed­ni­ci ovih sus­ta­va su „izvi­to­pe­ri­li“ sta­re obi­ča­je kako bi uta­ži­li vlas­ti­te dik­ta­tor­ske želje, kaže Soyinka. „Ako ste inte­lek­tu­alac i obra­zo­van čovjek jed­nos­tav­no se mora­te zga­di­ti nad tak­vim osk­vr­nu­ćem tra­di­ci­ja a sve u cilju neči­jih želja“, zaklju­čio je.

Konstatirao je da veći­na lju­di voli kad su stva­ri jed­nos­tav­ne, da su crno bije­le, oso­bi­to kada im to odgo­va­ra, prva gene­ra­ci­ja vođa su bili kapi­ta­lis­tič­ki vođe koji su nakon odla­ska kolo­ni­za­to­ra sma­tra­li da ih net­ko tre­ba zami­je­ni­ti a to će biti oni sami, dak­le, uvi­jek je pos­to­ja­lo pita­nje vođe i vođenih.

„A tu je i dru­ga vrsta vođa, koje je pri­vuk­la filo­zo­fi­ja Marksizma, tj. onih vođa koji su se naš­li u tom komu­nis­tič­kom reži­mu i koji­ma se svi­dje­lo to pona­ša­nje pre­uze­to iz Sovjetskog save­za, odnos vođe i vođe­nih koji tvr­de da na svi­je­tu pos­to­je samo dvi­je kla­se, a to su kla­sa vođa i kla­sa onih koje taj vođa vodi. Oni su nosi­li maois­tič­ku odje­ću i sma­tra­li su se pro­gre­siv­nim licem Afrike i tko god se pro­ti­vio nji­ho­vom miš­lje­nju nazi­vao se pobu­nje­ni­kom. „Čudna je to bit ljud­ske pri­ro­de koja ima potre­bu za domi­na­ci­jom i dru­gi­ma koji će je sli­je­po sli­je­di­ti“, miš­lje­nja je Soyinka.

Kao pri­mjer dao je pokolj stu­de­na­ta u Etiopiji gdje su leše­vi­ma bile pre­plav­lje­ne uli­ce te se zapi­tao kako je to nešto što može­mo pove­za­ti s Crvenom revo­lu­ci­jom i iz čega može iza­ći nešto dobro.

Soyinka je kao stu­dent na svom sve­uči­li­štu osno­vao bra­tov­šti­nu pira­ta koja još uvi­jek pos­to­ji te drži pre­da­va­nja pod nje­go­vim imenom.

Naime, on je odbio biti poli­ti­čar, ali ne i savjest svo­je naci­je i svog kon­ti­nen­ta. „U to pret­ko­lo­ni­jal­no doba ima­li smo one koji su neg­dje puto­va­li, lju­di eli­te domi­ni­ra­li su stu­dent­skim živo­tom u Nigeriji, bili obu­če­ni u odje­la una­toč topli­ni, a stu­den­te koji su nosi­li tra­di­ci­onal­nu odje­ću su ismi­ja­va­li i nazi­va­li bušma­ni­ma, dak­le domi­ni­ra­la je neka laž­na kul­tu­ra“, ispri­čao je.

Zato je osno­vao Bratovštinu pira­ta koja se pro­ti­vi­la sako­ima i odje­li­ma te spa­ša­va­la lju­de od tih „glu­pih bri­tan­skih tra­di­ci­ja“. To nešto što su osno­va­li pri­je 60 godina.

Tekst Paola ALBERTINI

Fotografije Arhiva Sa(n)jam knji­ge u Istri