Gradska radionica: PULSKI ĐIR – “Zarazne bolesti u Puli i Istri tijekom prve polovice 20. stoljeća”
Novo predavanje u sklopu programa Pulski đir na temu „Zarazne bolesti u Puli i Istri tijekom prve polovice XX. stoljeća; utjecaj na socioekonomsku sliku grada“ bit će održano u petak, 2. listopada u 19.30 sati u pulskoj Gradskoj radionici. Program uređuje i vodi povjesničar Vedran Stanić.
„Pula i Istra tijekom dvadesetog stoljeća doživljavaju velike preobrazbe i promjene iz prosperitetnog u dekadentno društvo, iz regije s golemim priljevom, ali i odljevom stanovništva, pogođena ratovima, promjenama režima i vlasti, do promjena strukture samog stanovništva. Nisu je zaobišle ni epidemije i zarazne bolesti pa tako između dva svjetska rata tuberkuloza i malarija u Puli i Istri mijenjaju demografsku sliku i utječu na sam razvoj regije. Prva polovica dvadesetog stoljeća okarakterizirana je demografskim amplitudama u Puli i Istri, visoka smrtnost od zaraznih bolesti, prije svega tuberkuloze s preko 10 posto udjela u općem mortalitetu, u čemu je Istarska provincija u usporedbi s ostatkom Italije premašivala prosjek, dvostruko. Niske higijenske mjere, nedostatna prehrana, prenapučenost kućanstva i nedostatak zdravstvene infrastrukture stvarale su plodno tlo za pojavu i širenje bolesti zaraznih bolesti. Danas se Istra uspješno nosi s novom epidemijom, međutim prije malo manje od 100 godina situacija je bila bitno drugačija te će se na predavanju dati uvid u bolesti kao što su tuberkuloza i malarija, koje su u međuratnom razdoblju utjecale na društveni, demografski i ekonomski razvoj Pule i Istre“, piše u opisu predavanja.
Ulaz na programske aktivnosti Gradske radionice je besplatan. Programske aktivnosti Gradske radionice financijski podržavaju Ministarstvo kulture RH i Grad Pula.
Priredio B. V.