Recenzija – Elena Ferrante: „Lažljivi život odraslih“ (Profil, 2020.)

19.10.2020.

Odrastanje, buntovništvo i nesigurnosti

• Najnoviji roman tali­jan­ske spi­sa­te­lji­ce Elene Ferrante, u izda­nju Profila (2020.), ujed­no i prvi nakon seri­ja­la „Genijalna pri­ja­te­lji­ca“, nes­trp­lji­vo je doče­kan diljem svi­je­ta. Iako se ne zna tko se kri­je iza auto­ri­či­nog pse­udo­ni­ma, što dodat­no intri­gi­ra čita­te­lje, radi se nesum­nji­vo o jed­noj od naj­z­na­čaj­ni­jih suvre­me­nih spi­sa­te­lji­ca. Zanimljiva je nje­zi­na teza kako knji­ge jed­nom kad su napi­sa­ne, više nema­ju potre­be za svo­jim auto­rom, što tre­ba pri­hva­ti­ti i pošto­va­ti, iako je bilo neko­li­ko poku­ša­ja otkri­va­nja nje­nog iden­ti­te­ta. Danas kad nam je posve nor­mal­no „pra­ti­ti“ jav­ne lič­nos­ti na druš­tve­nim mre­ža­ma i kad je kult „cele­brityja“ i „influn­ce­ra“ pos­tao naša sva­kod­nev­ni­ca, kada je gra­ni­ca izme­đu jav­nog i pri­vat­nog sve manja, Elena Ferrante pred­stav­lja čis­tu suprot­nost i pod­sje­ća na neka minu­la vre­me­na, koji­ma gene­ra­cij­ski i sama pri­pa­da budu­ći da je, koli­ko je poz­na­to, rođe­na 1943. godi­ne u Napulju.

Rodni grad Ferrante, smje­šten na jugu Italije, mjes­to je rad­nje i roma­na „Lažljivi život odras­lih“ čiji je glav­ni lik Giovanna, tri­na­es­to­go­diš­nja dje­voj­či­ca koja živi s rodi­te­lji­ma inte­lek­tu­al­ci­ma u gor­njem dije­lu gra­da. Giannì, kako ju zovu od milja, ima sre­tan, nor­ma­lan život, ima rodi­te­lje koji­ma se divi i koje jako voli sve dok jed­nog tre­nut­ka jed­na reče­ni­ca nje­zi­nog oca ne pro­mi­je­ni sve. Otac je tako šap­tom rekao supru­zi kako kćer­ka popri­ma nali­čje nje­go­ve ses­tre Vittorie, žene za koju je, od kad Giovanna pam­ti, govo­rio da je sino­nim za ruž­no­ću i pod­lost i s kojom je godi­na­ma bio u svađi.

Riječi su se dubo­ko ure­za­la u pam­će­ne i pro­ga­nja­ju je, a doš­le su u onim naj­o­sjet­lji­vi­jim godi­na­ma ado­les­cen­ci­je. Iznimno je bol­no za Giovannu spoz­na­ja da je vlas­ti­ti otac sma­tra ruž­nom, a s nji­me se oči­to sla­že i maj­ka budu­ći da mužu nije kon­tri­ra­la. Je li uis­ti­nu toli­ko slič­na teti Vittoriji? Je li ruž­na izva­na ili je ruž­na i kao oso­ba, iznu­tra? Pobudit će se u njoj želja da upoz­na tu oho­lu i iznim­no ruž­nu tetu koja živi u donjem dije­lu gra­da, onom ruž­nom i siro­maš­nom, što zbog zna­ti­že­lje, što zbog osve­te ocu. Giovanna tako upoz­na­je jedan druk­či­ji svi­jet od onog na koji je navik­la, zbli­ža­va se, barem pri­vre­me­no, s tetom koja je uis­ti­nu karak­ter­no teška oso­ba, ali isto­dob­no iza te tvr­de vanj­šti­ne, nala­zi se meka, nesret­na žena koja želi biti volje­na od svo­jih bližnjih.

Teta Vittorija je ta koja ju uči da ništa nije onak­vim kak­vim se čini i da je dovolj­no malo paž­lji­vi­je pro­ma­tra­ti svi­jet oko sebe kako bi se uoči­lo pra­vu sli­ku. Zahvaljujući njoj dola­zi do spoz­na­je kako je svi­jet odras­lih lažan i kako oni uče svo­ju dje­cu da su laži zabra­nje­ne, dok ih isto­dob­no sami nepres­ta­no govo­re. Lažni su bili i nje­zi­ni rodi­te­lji, stva­ra­ju­ći pri­vid sret­ne obi­te­lji koja se napo­s­ljet­ku uru­ša­va jer otac odla­zi dugo­go­diš­njoj lju­bav­ni­ci, kuć­noj pri­ja­te­lji­ci i ženi nje­go­vog naj­bo­ljeg prijatelja.

Kroz pri­ču, dak­le, pra­ti­mo Giovannino odras­ta­nje, bun­tov­niš­tvo i nesi­gur­nos­ti tipič­ne za te godi­ne saz­ri­je­va­nja, pri­ja­telj­stva, prve odno­se s deč­ki­ma i prvo zaljub­lji­va­nje. Isprepliću se sud­bi­ne osta­lih liko­va, koji­ma je Giovanna okru­že­na, kao i teški odno­si među nji­ma. Ulazak u svi­jet odras­lih, kao i poku­šaj da ih se razu­mi­je teški su za Giovannu koja pri tom tra­ži sebe i svo­je mjes­to u tom svi­je­tu, s odre­đe­nom dozom nos­tal­gi­je za bez­briž­noš­ću dje­tinj­stva. Hoće li ga naći, saz­naj­te u još jed­nom veli­kom roma­nu Elene Ferrante.

Tekst Lorna ZIMOLO