Izložba BARBARE MATEJČIĆ i ANE OPALIĆ „Jednog dana život će biti lijep“ u vodnjanskoj Apoteci
Audio-vizualne Izložba Barbare Matejčić i Ane Opalić naziva „Jednog dana život će biti lijep“ bit će otvorena u subotu, 22. svibnja u 19 sati u vodnjanskoj Apoteci – prostoru za suvremenu umjetnost.
„Izložba „Jednog dana život će biti lijep“ nastavak je projekta „Kad odrastem, bit ću bogatašica“ kojim se zaustavljamo u prostorima u kojima romska djeca žive i u kojima maštaju o budućnosti. Da bi u takvim okolnostima ostvarili svoje želje, potrebno je da budu nadprosječno ustrajni, marljivi, nepokolebljivi. Mnogi od njih to neće moći, kao što mnoga druga djeca na njihovom mjestu ne bi mogla. Nejednakost u kojoj odrastaju, nedostatak je stvarne slobode da ostvaruju svoje snove.
„Dječje je siromaštvo indikator društva. Koliko su nam siromašna djeca, mi smo siromašni. U Hrvatskoj su djeca među najsiromašnijima u Europskoj uniji, a romska djeca su najsiromašnija od siromašnih. Žive u izoliranim, segregiranim naseljima. Bez tekuće vode i kupaonice. Bez kanalizacije. Neki i bez struje. Većina bez vlastitog kreveta i prostora za učenje. Bez internetskog signala da bi mogli pratiti online nastavu“, piše u opisu izložbe.
Projekt je dio Tjedana jednakosti koje organiziraju Centar za mirovne studije, Romska organizacija mladih Hrvatske i ARTERARIJ, a održava se u sedam gradova diljem zemlje – u Zagrebu, Slavonskom Brodu, Kutini, Čakovcu, Belom Manastiru, Rijeci i Vodnjanu. Unutar jedne godine, svaki četvrti Rom doživi diskriminaciju. Tjedni jednakosti te kampanja #ProBudiJednakost na društvenim mrežama upozoravaju kako je diskriminacija nedopustiva i da je na svima nama da rušimo predrasude i promijenimo trenutnu situaciju.
Barbara Matejčić slobodna je novinarka i spisateljica fokusirana na društvene teme i ljudska prava. Piše redovito za tiskane i internetske medije u Hrvatskoj i inozemstvu. Radijske dokumentarce je radila za Treći program Hrvatskoga radija. Surađuje s međunarodnim istraživačkim, medijskim i ljudsko-pravaškim organizacijama. Nagrađivana je za svoj rad te je dobitnica nekoliko europskih stipendija. Autorica je knjige Kako ste? (izdanje zaklade Heinrich Böll). Diplomirala je Hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Ana Opalić rođena je 1972. godine u Dubrovniku. 1997. godine diplomirala je TV i filmsko snimanje na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu. Bavi se fotografijom, videom i dokumentarnim filmom. Samostalno izlaže od 1991. godine. 2003. predstavljala je Hrvatsku na Venecijanskom bijenalu (zajedno sa Borisom Cvjetanovićem). 2009. dobila je 2. nagradu na natječajnoj izložbi T‑HTnagrada@msu.hr. 2016. godine u koautorstvu sa umjetnicom Vesnom Mačković dobila je 3.nagradu na izložbi T‑HTnagrada@msu.hr Osnivačica je web portala Suvremena hrvatska fotografija (www.croatian-photography.com) Redateljica je i snimateljica dva dokumentarna filma Još jednom (Ana Opalić i Noah Pintarić, 2014.) i Lijek, 2018. Koji su premijerno prikazani na Zagreb Dox i Dok Leipzig filmskim festivalima. Objavila je dvije knjige fotografija: Brsalje, 2017. i Dom, 2018. te u koautorstvu sa arhitektom Davidom Kabalinom knjigu Dubrovački karavanski put, 2019. Živi i radi u Zagrebu.
Ova audio vizualna izložba nastala je uz financijsku podršku Europske unije, u okviru projekta „ARISE ROMA“, koji se provodi u sklopu programa Glavne uprave za pravosuđe i potrošače, programa o pravima, jednakosti i građanstvu 2014 – 2020. Za sadržaj su isključivo odgovorni Centar za mirovne studije, Romska organizacija mladih Hrvatske i Arterarij i ne može se smatrati službenim stavom Europske komisije.
Apoteku podržavaju: Ministarstvo kulture RH, Grad Vodnjan, Istarska županija, TZ Vodnjan. U prostorima Apoteke poštuju se epidemiološke mjere – ograničenjem broja ljudi u prostoriji, dezinfekcijom ruku i nošenjem maske.
Priredio B. V.