Kulturno-umjetničko ljeto u Balama
Pomoću umjetnosti ćemo skinuti maske, disati punim plućima i slobodno se grliti i ljubiti
• Pregršt izložbi, plesnih performansa, video projekcija, glazbenih izvedbi i koncerata te vizualnih instalacija događali su se proteklih dana u starogradskoj jezgri Bala. Bilo je to jedno veliko komešanje mještana, umjetnika, uzvanika, turista, posjetitelja na izložbama i projekcijama u sklopu Art simpozijuma kojeg je publici priredila Akademija svega iz Bala.
Također su upriličili, kako kažu: „ove godine zaista posljednji“ Last Minute Open Jazz festival koji se održava već 15. godina za redom. I sve to u okrilju već tradicionalne baljanske kulturne manifestaciju Castrum Vallis koja nam je ove godine donijela temu „Horizonti“. Castrum Vallis je izložba koja se smatra brandom Bala, djeluje od 1964. godine, na njoj izlažu akademski umjetnici i amateri i zato svake godine privlači sve veći broj prijavljenih radova. Ove je godine selektirano čak 70 radova, od kojih su neki izloženi u galeriji Ulika u Balama.
Jazz mora uznemiriti dušu, on mora prenijeti poruku
Od 1. do 4. kolovoza na Trgu Tomaso Bembo u Balama svi cijepljeni ili testirani na Covid mogli su uživati u vrhunskim izvedbama glazbenika iz Hrvatske, ali i još pet europskih zemalja. Jazz Festival je inicijativa kultne konobe Kamene priče koja je ovih dana proslavila svoj 20. rođendan uz jam session flamenca gdje nas je Niña Flamenca svojim glasom odvela do Andaluzije i natrag, uz pratnju Gorana Žegarca na gitari. Last Minute Open Jazz Festival i njegov direktor Tomislav Pavleka zahvaljuju se i publici i glazbenicima koji su u ovim ne baš uobičajenim okolnostima došli u Bale i učinili da postane ljetna jazz meka Istre; Big Band Pula, Tango Appasionato, Gentleman, Naked (Srbija), Sketchbook Quartet/Orchestra (Austrija), Duo Accellorandom (Slovenija), Daniel Caccia & Organ trio (Italija-Holandija-Hrvatska) i odličan, nezamjenjiv Ratko Divjak kvartet za kojeg Pavleka kaže: „jazz mora uznemiriti dušu, on mora prenijeti poruku, mora dati nešto i uzeti“.
Pomoću umjetnosti možemo izaći van, otkriti se i skinuti maske
Umjetnici Zoran Lešić i Mirjana Blažević Lešić, porijeklom iz Sarajeva, ali žive u Nizozemskoj već 30 godina, svoje multimedijske projekte „Memorija vode“ i „Iza zavjese“ publici su predstavili kroz video, ples i fotografiju od 1. do 5. kolovoza u lapidariju crkve i novootvorenoj umjetničkoj rezidenciji Žuta kuća. Njihova je poruka da se pomoću umjetnosti možemo boriti, izaći van, skinuti maske, disati punim plućima, te se slobodno grliti i ljubiti.
U sklopu prvog Art simpozijuma Bale, 31. srpnja zatvorena je izložba, također sarajevskog umjetnika Zorana Kanlića, izložba fotografija koja je bila postavljena u Lapidariju – kripti crkve Blažene Djevice Marije u Balama. Ovo je posthumna retrospektiva Zorana Kanlića, a portreti koje prikazuje snimljeni su za vrijeme rata u Sarajevu. On nije slikao krv, nije slikao ubojstva niti vojnike nego je išao po malobrojnim kafićima i restoranima, koji su nekako uspjevali raditi za to vrijeme u Sarajevu i snimao portrete svojih prijatelja.
„Oni su veseli, izgledaju kao da je život normalan, međutim u njihovim očima je duboka tuga i u njima nema sjaja. Smatramo da je ovo pravo vrijeme da pokažemo ovu izložbu jer živimo u vrijeme pandemije i polako gubimo sjaj u očima. Mi smo izašli iz rata u Sarajevu pa smo isto tako sigurni da ćemo izaći i iz ove situacije, vjerujemo da ćemo nešto naučiti i biti bolji ljudi, više ćemo cijeniti mogućnost da se dodirnemo i da se ponovno zagrlimo“, kaže Zoran Lešić koji je govorio na zatvaranju izložbe. Na performansu zatvaranja izložbe posjetioci su uzeli u ruke jednu od Kunlićevih fotografija koje su zatim mirno hodajući, u procesiji, nosili od kripte Sv. Julijana do Žute kuće.
Večer je nastavljena s plesnim performansom „Iza zavjese“ u kojem plešu Ema Janković iz Pule i Zulejha Kečo iz Sarajeva, koristeći jedno veliko viseće platno u koje se umotavaju i onda iz njega odmotavaju u plesu.
Izložba fotografija „Iza zavjese“ je nastavak projekta „Crvena soba“ kojeg je Lešić prije 15 godina radio u Nizozemskoj. Želio je imati 12 karijatida, predivnih žena koje su pokrivene crvenim zavjesama i izgledaju kao antičke skulpture, pa je fotografirao aktove svojih prijateljica iza platna. Na fotografijama vidimo konture ženskog tijela, grudi, bokove, dijelove lica, ruku i nogu čija je ljepota skulpturalna, a ne živa.
Na novim fotografijama žene su fotografirane iza bijele zavjese, one su u odjeći, u cipelama, a njihova su tijela zauzela razne pozicije i pokrete.
„S novom sam reagirao na svoju staru izložbu, jer danas želimo da izađemo i da se otvorimo, pa su žene iza zavjese u pokretu, kao da žele da se pomaknu, da skinu tu masku sa sebe i pokažu svu svoju ljepotu. Fotografije komuniciraju želju da život krene dalje, nije nam više potrebna sakrivena ljepota, nego želimo da zavjese padnu i da život nastavi teći normalno“, rekao nam je autor fotografija Zoran Lešić.
Voda će učiniti jednu katarzu, očistit će cijelu planetu
Autorica multimedijskog projekta “Memorija vode” Mirjana Blažević Lešić inspirirana je pretpostavkom da voda ima fotografsko pamćenje, što znači da se nečiji energetski otisak može dohvatiti u kapljicama vode.
Gledamo eksperimentalni video uradak „Memorija vode“ koji prikazuje valove, vodu, žensko tijelo u vodi čiji je autor Zoran Lešić, dok su rađanje iz vode, jačina vode i razornost koju voda može imati prikazani kroz plesni performans. Voda nije samo nešto mekano, fluidno, nego voda nekad pada sa stijene, ima brze pokrete i mijenja smjerove, što su vješto otplesale Ema Janković i Zulejha Kečo.
„Sve je snimljeno ispod vode, i balerina koja pleše na videu i dvije plesačice koje uživo plešu zapravo reagiraju na video, na snagu i ljepotu vode. S izborom glazbe koja nije sjetna niti tužna, htjeli smo da nema tuge, da izađemo iz ovog nesretnog vremena pamdemije koja nas je zatvorila, željeli smo snagom i ljepotom tanga da kažemo mi ćemo pobijediti, voda će učiniti jednu katarzu, očistit će cijelu planetu“, kaže autorica Mirjana Blažević Lešić.
Njezin se umjetnički projekat sastoji od videa, plesnog performansa i izložbe fotografija.
Fotografije izložene u kripti crkve prikazuju njezine prijateljice okupane vodom, njihova su lica i kose mokre, a izrazi lica su im nasmijani, šaljivi, opušteni ili zamišljeni.
„Sjetila sam se svojih prijateljica s kojima sam radila na brojnim projektima po Europi, sve su to žene s Balkana, i jedno sam ih ljeto pozvala u Sarajevo, na moju terasu u intiman jedan prostor u kojem smo mogle da razmjenjujemo sve te naše lijepe uspomene. Polijevala sam ih vodom, ja sam to zvala – sveta vodica i sakupljala njihove kapljice u moje bočice. I to su postali parfemi mojih kreativnih prijateljica. U trenutku kad izgubim inspiraciju, uzmem parfem jedne od mojih kreativnih prijateljica npr. Adise pjesnikinje i odjednom mi se rađa neka nova ideja i krenem dalje… One su uvijek sa mnom i ja im nikad ne dam da odu od mene jer one me pokreću i daju mi snagu, ljepotu i kreativnost“, objasnila nam je Mirjana svoj sakriveni performans iza fotografija prijateljica. Bočice s parfemima „kapljicama od prijateljica“ također su izložene na izložbi.
Treći dio projekta je njezin video uradak „Žena na kamenu“, nastao prema pripovijetci Nobelovca Ive Andrića. Video opisuje starenje jedne žene, koja zapravo nije stara jer ima oko 50-tak godina, ali joj vrlo teško pada to starenje. Nakon prikazivanja videa, u kripti crkve autorica kaže „ Žena se vraća ljubavi i voda je na kraju očisti, ona dođe do svoje katarze i to je moja veza s vodom koja čini dio ove instalacije“.
Akademija svega nastavlja s organizacijom događanja i koncerata pa je sljedeći jazz i blues event najavljen već za 11. kolovoza u konobi Kamene priče. Nastupit će talijanski electric jazz Quartet uca Donini i engleski blues glazbenik Norman Beaker.
Prvi će nastupati Luca Donini Quartet, u 21 sat. Luca Donini talijanski je jazz glazbenik koji sa svojim kvartetom stvara autorsku električnu jazz glazbu. Članovi kvarteta su uz njega koji svira saksofon, Andrea Tarozzi klavir, Mario Marcassa, kontrabas i bass te Andrea Oboe, bubnjevi.
Nakon njih, u 22.30, nastupit će Norman Beaker, engleski blues glazbenik koji svira gitaru, pjeva i piše pjesme. Od 1970. godine prisutan je na britanskoj blues sceni te je nastupao i snimao pjesme s glazbenicima poput B. B. Kinga, Graham Bonda, Jack Bruca, Chuck Berryija i ostalima.
Koncerti traju do ponoći, kad se kreće u šumu gledati zvijezde tj. suze Sv. Lovre. Radi se o novom amfiteatru u šumi kojeg je Akademija svega podignula ovoga ljeta, a do njega se stiže 900 metara dugim šumskim putem.
Tekst i fotografije Ana FORNAŽAR