Održan seminar/radionica “Carnatic Rhythm Foundations” u Rojcu
Voditelj i mentor Alex Brajković održao je seminar i radionicu naziva „Carnatic Rhythm foundations“ od 12. srpnja do 2. kolovoza u Koncertnoj dvorani Rondo Društvenog centra Rojc u Puli.
Karnatička glazba ili južnoindijska klasična glazba je snažno obilježena njenim vrlo naprednim ritmičnim sistemom – najkompleksnijim ritmičkim sistemom na svijetu. Ta kompleksnost mogla se razviti kroz tisuće godina tradicije isključivo zbog njenog jednostavnog pristupa u razumijevanju ritmova. Indijski ritmički sistem sveden je na matematiku koju je moguće instantno prakticirati koristeći cijelo tijelo – glas i pljeskanje.
Uz pomoć ta dva instrumenta svatko može doživjeti kompleksne poliritmove i na vrlo fizički način osjetiti ritmove. Nakon takvog načina učenja ritmova primjena istih na bilo koji glazbeni instrument postaje znatno olakšana.
Carnatic Rhythm foundation je koncipiran kao seminar u trajanju od mjesec dana u kojem polaznici prolaze kroz osnovne ritmičnog aspekta karnatičke glazbe. Seminar/radionica ima ograničen broj prijavljenih polaznika, besplatna je, i provodi se u skladu sa trenutnim epidemiološkim mjerama.
Organizator je udruga Rondo Histriae, a glavni producent je Neven Radaković – Soundpainting platforma Pula. Izvršna producentica je Mia Đurčević. Program je ostvaren uz financijsku potporu Upravnog odjela za Kulturu Grada Pule i Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije te Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Alex Brajković, M.Mus. (1992., Rijeka) porečki glazbenik i multimedijalni umjetnik diplomirao je s pohvalom cum laude jazz bubanj na Konzervatoriju Arrigo Pedrollo u Vicenzi, Italija. Magistrirao je s pohvalom cum laude 2018. na Konzervatoriju u Amsterdamu, smjer elektronska glazba (Live- Electronics). Član je raznih ansambala: Amsterdam Modern Orchestra (AM.OK), Ochre River (s Marcelom Wierckxom) i dua sa STEIMovim Frankom Baldéom (Studio Voor Electro- Instrumentale Muziek). S izraelskim sound dizajnerom Tomerom Baruchom stvara filmsku glazbu (“Metropolis” Fritza Langa). Održao je gostujuće predavanje na amsterdamskom Konzervatoriju s temom “Controlling live electronics while playing the drum set”. Jedan je od organizatora Live-Electronics seminara u Grožnjanu s Filipom Merčepom (HR) i Lukom Batistom (SLO), član interdisciplinarnog kreativnog tima (Luka Batista (SLO), Ida Blažičko (HR) i Filip Merčep (HR)) na projektu „Suvremeni zvukovi dubrovačke baštine“ koji se bavi multimedijskom interpretacijom dubrovačke baštine u smislu ambijentalnih skulptura u interakciji sa zvukom i svjetlom. Trenutno je u procesu izrade multimedijalne umjetničke instalacije u sklopu Zavičajnog muzeja Poreštine. Alex je član CRIO‑a (CRoatian Improvisers Orchestra), Hrvatske glazbene unije (HGU) i Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU) u Zagrebu.
Na preddiplomskom studiju Jazz bubnjeva na Conservatorio Arrigo Pedrollo u Vicenzi Alex je pohađao satove table – sjevernoindijskog udaraljkaškog instrumenta te indijske glazbene teorije s prof. Federico Sanesi.
Na diplomskom studiju Live Electronics na Conservatorium Van Amsterdam Alex je paralelno pohađao trogodišnju specijalizaciju za karnatičke ritmove s prof. Rafael Reina.
Priredio B. V.
Fotografije Dejan ŠTIFANIĆ