3. Kreativna jesen u Istri: održana tribina „Položaj kulture u razvoju grada Pule“

24.11.2021.

Tribina „Položaj kul­tu­re u razvo­ju gra­da Pule“ odr­ža­na je u uto­rak, 23. stu­de­nog u pul­skom Circolu Zajednice Talijana, a u sklo­pu pro­gra­ma 3. Kreativna jesen u Istri. Na tri­bi­ni su govo­ri­le Lena Radunić, p.o. Gradonačelnika pro­čel­ni­ca Upravnog odje­la za kul­tu­ru i razvoj civil­nog druš­tva Grada Pule i Anja Ademi, pro­čel­ni­ca Upravnog odje­la za lokal­nu samo­upra­vu Grada Pule, a raz­go­vor je vodi­la Irena Boljunčić Gracin iz udru­ge Čarobnjakov šešir.

- Na ovoj ćemo se tri­bi­ni kon­cen­tri­ra­ti na goru­će teme, a to su eva­lu­aci­ja Kulturne stra­te­gi­je Grada Pule i even­tu­al­na izra­da nove, sus­tav natje­ča­ja jav­nih potre­ba u kul­tu­ri te razvoj kul­tur­nih i kre­ativ­nih indus­tri­ja. Cilj današ­nje ras­pra­ve je otvo­ri­ti dija­log o kul­tur­nim poli­ti­ka­ma gra­da odnos­no upoz­na­ti dje­lat­ni­ke Grada s iza­zo­vi­ma s kojim se kao sek­tor već dugo vre­me­na susre­će­mo, kaza­la je Boljunčić Gracin u uvod­nom izla­ga­nju. Prva tema bila je kul­tur­na stra­te­gi­ja izra­đe­na za peri­od od 2014. do 2020. s pro­du­lje­nim tra­ja­njem do 2022. godi­ne, a mode­ra­to­ri­ca je od sugo­vor­ni­ca prvo htje­la doz­na­ti koja je nji­ho­va vizi­ja razvo­ja gra­da i kul­tu­re te osla­nja li se ta vizi­ja na još uvi­jek važe­ću strategiju.

Strategija i top-down princip

- Princip za koji smo se odlu­či­li je top-down, dak­le sma­tra­mo da se prvo tre­ba­ju doni­je­ti naci­onal­na i župa­nij­ska stra­te­gi­ja zatim grad­ska pa sek­tor­ske stra­te­gi­je. Stog mis­lim da je i pri­jaš­nja vlast odlu­či­la sače­ka­ti sa stra­te­škim okvi­rom stra­te­gi­je urba­nog podru­čja Grada Pule i pla­na razvo­ja gra­da do 2030. godi­ne. U tom smo dje­lu ima­li jav­ni poziv za sudje­lo­va­nje u part­ner­skom vije­ću izra­de tih stra­te­gi­ja i žao mi je što se samo neko­li­ci­na odlu­či­la tome pri­klju­či­ti. Taj će stra­te­ški okvir će ima­ti i dio koji se odno­si na kul­tu­ru, kul­tur­nu bašti­nu i razvoj civil­nog druš­tva koji će biti osno­va za doku­ment koji ćemo izra­đi­va­ti slje­de­će godi­ne, a to je razvoj kul­tu­re Grada Pule, kaza­la je Ademi i doda­la da je kul­tu­ra jedan od važ­nih iden­ti­te­ta Pule koja tre­ba biti zele­ni grad, grad kul­tu­re i tran­s­pa­ren­tan grad.

Lena Radunić je kaza­la da su stra­te­ški cilje­vi u veli­koj mje­ri ostva­re­ni, no da su to ujed­no i cilje­vi koji će se odno­si­ti i na budu­će razdoblje.

- Smatram da je iznim­no važ­no podr­ža­va­ti neza­vis­nu sce­nu, poje­din­ce i ins­ti­tu­ci­je te je važ­no uklju­či­va­ti i nove gene­ra­ci­je u kul­tur­ne aktiv­nos­ti gra­da te ih uklju­či­va­ti i u orga­ni­za­cij­ske pro­ce­se i pro­dub­lji­va­ti im razu­mi­je­va­nje umjet­nos­ti. Isto tako mora­mo nas­ta­vi­ti s inter­sek­tor­skom surad­njom, a to jako kva­li­tet­no i inten­ziv­no rade naše usta­no­ve u kul­tu­ri – Istarsko narod­no kaza­li­šte Gradsko kaza­li­šte Pula, Gradska knjiž­ni­ca i čita­oni­ca i JU Pula Film Festival – nizom pro­gra­ma koji se odvi­ja­ju u raz­li­či­tim peri­odi­ma godi­ne. Gradonačelnik je već izlo­žio i jedan dio pro­ra­ču­na za nared­nu godi­nu, a ovo je možda prva pri­li­ka da kon­kret­ni­je pri­ča­mo o tome što se nala­zi u raz­dje­lu Upravnog odje­la za kul­tu­ru i razvoj civil­nog druš­tva. Sljedeće godi­ne nas­tav­lja­mo s ula­ga­nji­ma u infras­truk­tu­ru – INK i DC Rojc – a zado­volj­ni smo što smo zavr­ši­li s obno­vom Dječjeg kre­ativ­nog cen­tra u što smo utro­ši­li 10 mili­ju­na kuna. Ima još dos­ta pos­la u DC‑u Rojc jer zna­mo da je u dos­ta lošem sta­nju te da se godi­na­ma nije ula­ga­lo u taj objekt. Napravili smo pro­cje­nu pre­ma kojoj bi se u Rojc u nared­nih pet do deset godi­na tre­ba­lo ulo­ži­ti 30 mili­ju­na kuna. Svjesni smo da u grad­skom pro­ra­ču­nu nema tih sred­sta­va te da ćemo mora­ti pri­pre­mi­ti svu doku­men­ta­ci­ju koja će biti temelj za pra­će­nje fon­do­va i natje­ča­ja s pla­nom pri­jav­lji­va­nja pro­jek­ta ener­get­ske obno­ve i sta­tič­ke sana­ci­je, kaza­la je Radunić i napo­me­nu­la da je važ­no podr­ža­va­ti neza­vis­nu sce­nu, a slje­de­će godi­ne kre­će novi cik­lus više­go­diš­njih ins­ti­tu­ci­onal­nih potpora.

Boljunčić Gracin se potom dotak­nu­la teme sus­ta­va natje­ča­ja jav­nih potre­ba u kul­tu­ri, imple­men­ta­ci­ji stra­te­gi­je te o redi­zaj­nu tog natje­ča­ja: dono­še­nje kri­te­ri­ja po koji­ma kul­tur­na vije­ća odlu­ču­ju, odre­đi­va­nje razvoj­nih pri­ori­te­ta po odre­đe­nim podru­čji­ma i tome slično.

Ademi je komen­ti­ra­la da je bit­no da do tog redi­zaj­na dođe te da je već bilo raz­go­vo­ra izme­đu Grada i kulturnjaka.

- Nalazimo se u situ­aci­ji u kojoj je potreb­no napra­vi­ti puno pro­mje­na, a to nije mogu­će napra­vi­ti u krat­kom roku zato vas i moli­mo za strp­lje­nje, kaza­la je Ademi.

Radunić se nado­ve­za­la na temu kazav­ši da je već vodi­la raz­go­vo­re s pred­sjed­ni­ci­ma kul­tur­nih vije­ća što je suk­lad­no strategiji.

- To je stru­ka koja pra­ti sce­nu i naj­bo­lje zna koji su nedos­ta­ci. Oni išči­ta­va­ju pri­ja­ve, pra­te godiš­nja izvješ­ća i to je sva­ka­ko nešto na čemu inten­ziv­ni­je radi­ti u nared­noj godi­ni. Što se redi­zaj­na natje­ča­ja tiče u pla­nu je to napra­vi­ti u sklo­pu izra­de nove stra­te­gi­je pa sma­tram da će slje­de­ća godi­na biti jako važ­na za kul­tur­ni sek­tor, kaza­la je ona.

- Glavni pro­blem tog redi­zaj­na je vri­jed­nos­na ori­jen­ta­ci­ja – nije lako biti član kul­tur­nog vije­ća kada nema­te vri­jed­nos­ni okvir na teme­lju kojeg odlu­ču­je­te, zaklju­či­la je Boljunčić Gracin. Radunić je rek­la da ne vje­ru­je da ne pos­to­ji vri­jed­nos­ni sus­tav već da on pos­to­ji u obli­ku općih kri­te­ri­ja po koji­ma se ocje­nju­ju svi pro­gra­mi i koji su svi­ma jav­no dostupni.

- Isto tako, šest kul­tur­nih vije­ća koji vred­nu­ju pro­gra­me na počet­ku svog man­da­ta defi­ni­ra­ju poseb­ne kri­te­ri­je. Nedostatak je možda bio što ti kri­te­ri­ji nisu bili jav­no dos­tup­ni, no pora­dit ćemo na tran­s­pa­rent­nos­ti jer je to jedan od naših glav­nih cilje­va, kaza­la je Radunić.

Sljedeća tema tica­la se digi­ta­li­za­ci­je sus­ta­va pod­no­še­nja pri­ja­va i izvje­šta­va­nja za koju je Radunić rek­la da nekim akte­ri­ma pred­stav­lja pro­blem jer nisu vič­ni ispu­nja­va­ti elek­tron­ske pri­jav­ni­ce. Što su to stra­te­ški pri­ori­te­ti po pro­ra­čun­skim lini­ja­ma i što je potreb­no finan­ci­ra­ti da bi se poje­di­ni sek­to­ri razvi­ja­li bilo je sli­je­de­će pita­nje koje je Boljunčić Gracin pos­ta­vi­la sugovornicama.

- Ono što ćemo nagla­si­ti u novim jav­nim pozi­vi­ma su mla­di, soci­jal­na uklju­če­nost, razvoj sadr­ža­ja u zajed­ni­ca­ma i surad­nja neza­vis­nog sek­to­ra i jav­nih usta­no­va, kaza­la je Ademi, a Radunić je doda­la da je važ­no pri­bli­ži­ti kul­tu­ru odre­đe­nim cilja­nim sku­pi­na­ma na čemu će se pora­di­ti u nared­nom raz­dob­lju što će sve biti dio nove strategije.

Novi proračun za kulturu Grada Pule

Sljedeća tema bila je pro­ra­čun za kul­tu­ru Grada Pule za nared­nu godi­nu koja je na razi­ni dosa­daš­njih godi­na. Ono što je Boljučić Gracin izdvo­ji­la je sna­žan poti­caj za razvoj kul­tu­re zaba­ve i kul­tur­nog turiz­ma. Postavlja se pita­nje jesu li to potre­be u kul­tu­ri u tre­ba li ih finan­ci­ra­ti iz Upravnog odje­la za kulturu?

- Rekla bih da je sve na razi­ni pret­hod­nih godi­na te ne bih rek­la da u većem dje­lu finan­ci­ra­mo kul­tur­ni turi­zam – to radi Turistička zajed­ni­ca, a oni su ti koji odva­ja­ju veli­ka sred­stva sva­ke godi­ne za reali­za­ci­ju i orga­ni­za­ci­ju pro­gra­ma u peri­odu od 1. svib­nja do 1. lis­to­pa­da i taj trend će se nas­ta­vi­ti i dalje. Mi ćemo se foku­si­ra­ti na dru­ge stva­ri, a pos­to­ji i dio pro­gram koji se finan­ci­ra kroz kul­tur­ni ama­te­ri­zam – to su veći­nom pro­gra­mi SAKUD‑a, Puhački orkes­tar i slič­ne udru­ge, kaza­la je Radunić.

Ona je potom objas­ni­la da zad­nje dvi­je godi­ne nije pos­to­ja­la lini­ja među­na­rod­ne kul­tur­ne surad­nje zbog pan­de­mi­je koro­na­vi­ru­sa, no doda­la je da će slje­de­će godi­ne biti upu­ta da je mogu­će pri­ja­vi­ti pro­jek­te među­na­rod­ne surad­nje u sklo­pu pro­gram­skih lini­ja koji­ma pri­pa­da­ju. Ademi je doda­la da će svo­je mjes­to u stra­te­gi­ji naći i mobil­nost umjet­ni­ka i rezi­den­ci­jal­ni programi.

Bilo je potom govo­ra o mani­fes­ta­ci­ji Dođi u grad za koju su svi zaklju­či­li da je u svo­jim skrom­nim okvi­ri­ma bila uspješ­na, no Boljunčić Gracin je napo­me­nu­la da je ono što bri­ne kul­tur­ni sek­tor pita­nje odlu­či­va­nja jer kul­tur­na vije­ća nisu uklju­če­na kada se mani­fes­ta­ci­je reali­zi­ra­ju u okvi­ru Javne usta­no­ve Pula Film Festival. Ona je potom pita­la kako to funk­ci­oni­ra te pos­to­ji li neko povje­rens­tvo u sklo­pu toga.

- Takva povje­rens­tva pos­to­je, a pos­to­ja­lo je i za mani­fes­ta­ci­ju Dođi u grad – u povje­rens­tvu je sje­di­la pro­čel­ni­ca Anja Ademi, zatim rav­na­te­lji­ca PFF‑a Gordana Restović, kole­gi­ca Tanja Miličić, direk­to­ri­ca TZ‑a Sanja Cinkopan Korotaj i ja. Mi smo, dak­le, odlu­či­va­li o pro­gra­mu te smo s malo nov­ca poku­ša­li gra­đa­ni­ma dati nešto kva­li­tet­no i omo­gu­ći­ti im da u gra­du u popod­nev­nim sati­ma ima­ju pro­gram u onim mje­se­ci­ma kada ina­če nije bilo niče­ga. Isto tako, za Advent u Puli ima­mo isto povje­rens­tvo, a ide­ja je sabra­ti pos­to­je­će mani­fes­ta­ci­je koje se finan­ci­ra­ju kroz pro­gram jav­nih potre­ba u kul­tu­ri i na takav način kre­ira­ti kva­li­tet­ni višed­nev­ni pro­gram, pojas­ni­la je Radunić.

Ademi je doda­la da su za sve pro­gra­me mani­fes­ta­ci­je Dođi u grad objav­lje­ni jav­ni pozi­vi kao i za pred­stav­lja­nje udru­ga i nji­ho­vog djelovanja.

- Što se tiče umjet­nič­kog dje­la kao što su ins­ta­la­ci­je u uli­ci Sergijevaca pos­to­ja­lo je zaseb­no povje­rens­tvo umjet­ni­ka i osta­lih čla­no­va uprav­nih vije­ća koji o tome zna­ju nešto više od nas u Gradu, tako da smo se pobri­nu­li da u tak­vim nekim seg­men­ti­ma odlu­ču­ju lju­di koji su u tom sek­to­ru i te stru­ke. Ovdje želim doda­ti da će i slje­de­će godi­ne sve mani­fes­ta­ci­je koje će orga­ni­zi­ra­ti PFF tako­đer biti otvo­re­ne svi­ma, kaza­la je Ademi.

Boljunčić Gracin je potom upi­ta­la sugo­vor­ni­ce da objas­ne što će se podra­zu­mi­je­va­ti pod pro­ra­čun­skom lini­jom kul­tur­ni turi­zam koja je u raz­go­vo­ri­ma s neza­vis­nom sce­nom iza­zva­la naj­vi­še reakcija.

- Ja vam mogu reći što se podra­zu­mi­je­va­lo do sada. Do sad se od tih sred­sta­va sufi­nan­ci­ra­lo pro­gra­me koje orga­ni­zi­ra TZ gra­da Pule u surad­nji s Upravnim odje­lom za kul­tu­ru te pro­gram kaza­li­šta Ulysses. Novac koji se ne isko­ris­ti u tu svr­hu reba­lan­si­ra se i pre­na­mje­ni za nešto dru­go, kaza­la je Radunić.

Boljunčić Gracin se zadr­ža­la na temi turis­ti­fi­ka­ci­je gra­da što može biti pred­nost, no zna se iz broj­nih pri­mje­ra iz dru­gih gra­do­va da može biti i pri­jet­nja za razvoj kul­tu­re, a poseb­no pro­duk­ci­je. Kulturni turi­zam čes­to se osla­nja na uvoz umjet­ni­ka te ne daje nagla­sak na doma­ću kul­tur­nu proizvodnju.

- Mislim da to nije opas­nost već pri­li­ka za kul­tur­ni sek­tor – a kao gra­đa­nin rek­la bih da kul­tur­ni sek­tor ima auto­ri­tet nad turiz­mom. Turizam nam se doga­đa, a mis­lim da kul­tu­ra i turi­zam tre­ba­ju ići zajed­no, kaza­la je Ademi.

Radunić je doda­la da sma­tra da ima­mo jako puno kva­li­tet­nih umjet­ni­ka koji bi mogli dopri­ni­je­ti tome te da može­mo zajed­nič­ki napra­vi­ti vrlo kva­li­te­tan pro­gram za sve posje­ti­te­lje i turis­te. Ademi je napo­me­nu­la da nedos­ta­je jedan uje­di­nje­ni pro­gram doga­đa­nja jer mno­gi kva­li­tet­ni pro­gra­mi ne dobi­va­ju na vid­lji­vos­ti, a čes­ta su i prek­la­pa­nja programa.

- Od slje­de­će godi­ne pla­ni­ra­mo sis­te­ma­ti­zi­ra­ti pro­gra­me koji se doga­đa­ju u našim usta­no­va­ma da pos­ta­nu tra­di­ci­onal­ne i pre­poz­nat­lji­ve jer se ova­ko sve ras­pr­ši, kaza­la je Radunić.

Dio koji se spo­mi­nje u stra­te­gi­ji su i pro­to­ko­li surad­nje – pri­je sve­ga kori­šte­nje pros­to­ra grad­skih ins­ti­tu­ci­ja od stra­ne izva­nins­ti­tu­ci­onal­nih akte­ra. Boljunčić Gracin sma­tra da je to važ­no pogo­to­vo što se odus­ta­lo od izgrad­nje cen­tra Mehanika, a pos­to­ji potre­ba za pro­duk­cij­skim prostorima.

- To je tema o kojoj smo podos­ta pri­ča­li u pret­hod­nom raz­dob­lju, a što se tiče Mehanike – poli­va­lent­nog cen­tra reći ću ovom pri­li­kom da je Puli sva­ka­ko tre­bao takav pros­tor. Kad smo sta­vi­li na papir koli­ko bi košta­la izgrad­nja, odnos­no koli­ko bi nas košta­lo opre­ma­nje – jer su pro­jek­ti rađe­ni pri­je tri godi­ne, a situ­aci­ja na trži­štu se znat­no pro­mi­je­ni­la – pove­ća­le su se cije­ne izgrad­nje i kva­li­tet­ne pro­fe­si­onal­ne opre­me tako da nam je ta inves­ti­ci­ja poras­la za 20 mili­ju­na kuna, a to je svo­ta s kojim može­mo obno­vit goto­vo čitav Rojc. Za sada nismo doš­li do adek­vat­nog zamjen­skog rje­še­nja jer pos­to­je­ći su pros­to­ri ili derut­ni ili bi ih tre­ba­lo otku­pi­ti, kaza­la je Radunić i doda­la da se nedo­volj­no koris­ti poli­va­lent­na dvo­ra­na Gradske knjiž­ni­ce i čita­oni­ce koja je pola godi­ne praz­na. Tu su još i INK i Dječji kre­ativ­ni cen­tar koji ima novu pozor­ni­cu i gle­da­li­šte te dvo­ra­na kina Valli koje vanj­ski koris­ni­ci čes­to koriste.

Financiranje iz EU fondova

Boljunčić Gracin je doda­la kako su ti pros­to­ri dobri za pre­zen­ta­cij­ske svr­he, među­tim pro­blem je pro­na­ći pros­to­re za samu pro­duk­ci­ju, no o toj će temi biti više govo­ra kas­ni­je. Moderatorica je pro­čel­ni­cu Ademi upi­ta­la kako kul­tur­na sce­na sto­ji kada su u pita­nju pov­la­če­nje europ­skih sred­sta­va jer u gra­du služ­be­no ne pos­to­ji sufi­nan­ci­ra­nje tak­vih projekata.

- Što se tiče finan­ci­ra­nja iz EU fon­do­va, kao što zna­te iz Nacionalnog pla­na opo­rav­ka i iz Fonda za kohe­zi­ju i kroz ITU finan­ci­ra se kul­tur­na bašti­na i pro­gra­mi za soci­jal­nu uklju­či­vost – a „čis­ti“ novac za pro­gra­me tu nije pre­dvi­đen. Ono što Grad može pru­ži­ti je EDIC ured koji je na uslu­zi gra­đa­ni­ma kao pomoć za pri­ja­vu pro­gra­ma na EU fon­do­ve. Sada pri­pre­ma­mo stra­te­ške pro­jek­te za finan­ci­ra­nje kroz ITU meha­ni­zam. To su tako­đer EU sred­stva koja su dana ovom urba­nom podru­čju i ima­mo 15 pro­je­ka­ta iz kul­tu­re koje bi htje­li finan­ci­ra­ti, ali i kroz osta­le izvo­re finan­ci­ra­nja. Što se tiče udru­ga koje pov­la­če nov­ce iz EU fon­do­va mis­lim da je dobar pri­jed­log da zbog toga dobi­ju više bodo­va pri pri­jav­lji­va­nju nji­ho­vih pro­gra­ma na grad­ski natje­čaj, kaza­la je Ademi.

Boljunčić Gracin je pod­sje­ti­la pri­sut­ne da je u pro­gra­mi­ma poput Kreativne Europe omjer finan­ci­ra­nja 6040 te da kada su u pita­nju veći izno­si čes­to se i odus­ta­ne jer je udru­ga­ma jako teško taj doda­tan novac osigurati.

- Zato sma­tram da je jako bit­no da kroz part­ner­sko vije­će defi­ni­ra­mo stra­te­ške pro­jek­te i zato bi vi koji ste ovdje okup­lje­ni tre­ba­li biti dio tog part­ner­skog vije­ća jer se u sklo­pu nje­ga defi­ni­ra­ju stra­te­ški pro­jek­ti gra­da. Ako su to neki veli­ki infras­truk­tur­ni i pro­gram­ski pro­jek­ti tu Grad može biti i part­ner i nosi­telj, kaza­la je Ademi.

Boljunčić Gracin je potom kaza­la da je gra­do­na­čel­nik nedav­no naj­a­vio Fond za kul­tu­ru i film te je upi­ta­la sugo­vor­ni­ce kako su taj fond zamislili?

- To je ini­ci­ja­ti­va gra­do­na­čel­ni­ka i nije nešto što može saži­vje­ti u dva mje­se­ca. Razgovarala sam se nekim akte­ri­ma koji dje­lu­ju u podru­čju film­ske i audi­ovi­zu­al­ne umjet­nos­ti te s pred­sjed­ni­com vije­ća za film­sku i scen­sku umjet­nost te s pred­stav­ni­ci­ma udru­ga koji se bave tom dje­lat­noš­ću. Dogovorili smo se da ćemo u nared­nih neko­li­ko mje­se­ci zajed­nič­ki defi­ni­ra­ti kri­te­ri­je po koji­ma bi se od slje­de­će godi­ne ras­pi­si­vao poziv za dos­ta­vu pri­jed­lo­ga i pro­je­ka­ta na to podru­čje. Vjerujemo da će počet­ni fond biti 200 tisu­ća kuna, kaza­la je Radunić.

Moderatoricu je zani­ma­la pre­poz­nat­lji­vost pul­ske umjet­nič­ke i kul­tur­ne pro­izvod­nje odnos­no sadr­ža­ja i pro­izvo­da izvan Istre i Hrvatske, odnos­no koja bi mogla biti ulo­ga Grada u toj pre­poz­nat­lji­vos­ti? Boljunčić Gracin je ust­vr­di­la da se tu nije isko­ris­ti­lo sve moguć­nos­ti pogo­to­vo u pove­zi­va­nju svih stra­nih ins­ti­tu­ta koji se u Hrvatskoj nala­ze kao što su fran­cu­ski, češki, tali­jan­ski, švi­car­ski, polj­ski i mađarski…

- Čini mi se da je pro­blem s ins­ti­tu­ti­ma u Hrvatskoj da su oslo­nje­ni prvens­tve­no na Zagreb s obzi­rom da je tamo veli­ka vid­lji­vost. Mislim da bi dobar pri­jed­log bio da oku­pi­mo te ins­ti­tu­te i pozo­ve­mo ih u Pulu da vidi­mo na koji način i što im pre­zen­ti­ra­ti od ovdaš­njih kul­tur­nih sadr­ža­ja i pro­izvo­da koji bi se mogli dalje razvi­ja­ti uz nji­ho­vu pomoć, a tu je i pobra­tim­lje­nje gra­do­va koje bi se isto moglo isko­ris­ti­ti u tu svr­hu, kaza­la je Boljunčić Gracin.

- Odlična je ova ide­ja s pozi­vom ins­ti­tu­ta, a ono od čega bi mogli poče­ti su i ti gra­do­vi pobra­ti­mi od kojih može­mo sku­pi­ti mno­ga iskus­tva i pove­za­ti se s nji­ma u tom seg­men­tu, kaza­la je Ademi. S njom se slo­ži­la i Radunić koja je doda­la da se puno sura­đu­je sa stra­nim gra­do­vi­ma, no da i tu pos­to­ji pros­tor za napredak.

Sljedeće pita­nje mode­ra­to­ri­ce tica­lo se kre­ativ­nih i kul­tur­nih indus­tri­ja te je upi­ta­la sugo­vor­ni­ca pos­to­ji li u Gradu pros­tor za nji­hov razvoj.

- Mislim da je veli­ki poten­ci­jal u tom dje­lu, a ono što je tako­đer naš zada­tak je da ti lju­di ne odu i osta­nu u Puli. Ono što mi mora­mo oslu­ški­va­ti je što je nji­ma naj­vi­še potreb­no ‑da li je to infras­truk­tu­ra, pros­to­ri, direk­t­no finan­ci­ra­nje, sufi­nan­ci­ra­nje nekih pro­gra­ma ili tome slič­no. Mislim da je sada naj­važ­ni­je da čuje­mo ono što nji­ma tre­ba i da vidi­mo na koji način može­mo pomo­ći tom sek­to­ru, kaza­la je Ademi.

Uskoro bi tre­bao zaži­vje­ti i jedan co-wor­king cen­tar u Puli pod vod­stvom IDA‑e pa je mode­ra­ra­to­ri­ca upi­ta­la pro­čel­ni­cu Radunić hoće li ta infras­truk­tu­ra biti od pomo­ći tom sektoru.

- Kao što zna­te jako je važ­no ono što se piše u pri­ja­vi pri­li­kom apli­ci­ra­nja na EU fon­do­ve. Koliko sam ja išči­ta­la tu pri­ja­vu pros­tor će biti u funk­ci­ji razvo­ja malog i sred­njeg podu­zet­niš­tva. U co-wor­kin­gu će sje­di­ti struč­nja­ci za raz­li­či­ta podru­čja – mar­ke­ting, finan­ci­je – oso­be koje mogu pomo­ći mla­dim novim podu­zet­ni­ci­ma da se dig­nu na noge te da usvo­je sva potreb­na struč­na zna­nja kao bi izaš­li na trži­šte i kon­ku­ri­ra­li svo­jim pro­izvo­di­ma i uslu­ga­ma. Misli da tu ima pros­to­ra i za kre­ativ­ne indus­tri­je, kaza­la je Radunić.

Pitanja iz publike i rasprava

Potom je usli­je­di­la ras­pra­va, a prva se javi­la Sanda Letonja Marjanović iz Pulske film­ske tvor­ni­ce koja je tako­đer govo­ri­la o Fondu za film i napo­me­nu­la da mno­gi gra­do­vi ima­ju tak­ve fondove.

- Puno polaz­ni­ka naših radi­oni­ca zavr­ši­lo je aka­de­mi­je ili su poče­li radi­ti u raz­nim medij­skim kuća­ma koris­te­ći zna­nja i vje­šti­ne koje su prvo stek­li kod nas. Nama je želja, a vidi­mo i da je to potre­ba, da ti mla­di lju­di koji se žele bavi­ti tom pro­fe­si­jom nađu zapos­le­nje u našem gra­du, kaza­la je Letonja Marjanović.

Sljedeća govor­ni­ca bila je rav­na­te­lji­ca Istarskog narod­nog kaza­li­šta Gradskog kaza­li­šta Pula Gordana Jeromela Kaić koja je napo­me­nu­la da nije odu­šev­lje­na stra­te­gi­jom u tek­s­tu­al­nom smislu.

- Strategija u kojem je rigid­ni zako­no­dav­ni okvir RH u pogle­du kul­tur­nih ins­ti­tu­ci­ja nekak­va pre­pre­ka ili smet­nja ne čini mi se dobrom jer živi­mo u Hrvatskoj pa se mora­mo toga i pri­dr­ža­va­ti. Jako me sme­ta redi­zajn jav­nih usta­no­va jer osob­no sma­tram da su ins­ti­tu­ci­je stu­po­vi razvo­ja kul­tu­re u jed­nom druš­tvu zato i je RH odlu­či­la da su ins­ti­tu­ci­je i nji­ho­vo pos­lo­va­nje regu­li­ra­ne poseb­nim zako­ni­ma. Htjela sam reći da upra­vo ono­li­ko koli­ko će biti snaž­ne te ins­ti­tu­ci­je o tome ovi­si koli­ko će jedan grad ili jed­na sre­di­na biti uspješ­na. Govorili smo o INK‑u kao pro­duk­cij­skom cen­tru – on kao pros­tor izgle­da impo­zan­tan – među­tim pro­duk­cij­ski cen­tar su lju­di koji u nje­mu rade. Mi smo kadrov­ski pot­ka­pa­ci­ti­ra­ni već više od 20 godi­na i kada bi mi u kaza­li­štu ima­li više lju­di koji bi mogli ops­lu­ži­ti pro­gram onda bi i za tzv. neza­vis­nu kul­tur­nu sce­nu – iako smo svi zavis­ni o pro­ra­ču­nu – ima­li više pros­to­ra i moguć­nos­ti, kaza­la je Jeromela Kaić i kaza­la da su mla­di umjet­ni­ci pobje­gli iz Pule i da se neće vra­ti­ti dok se ne stvo­re uvje­ti za nji­hov zaposlenje.

Radunić je odgo­vo­ri­la da su se za slje­de­ću godi­nu što se INK‑a tiče odlu­či­li za ula­ga­nje u infras­truk­tu­ru, no da će se od 2023. nada­lje sigur­no stvo­ri­ti uvje­ti za zapoš­lja­va­nje novog kadra.

Riječ je potom pre­uzeo Marino Jurcan iz udru­ge Metamedij koji je kazao da je pre­mio cije­li set pita­nja, no da je na njih već dobio odgo­vo­re pa se osvr­nuo na DC Rojc i kazao da mu je dra­go da za nje­ga pos­to­ji plan ulaganja.

- Pretpostavljam da ne moram napo­mi­nja­ti da je Rojc gene­ra­tor svih druš­tve­nih ino­va­ci­ja kojih spo­mi­nje­te, pa mi je žao da se na onom jav­nom sku­pu na kojem je bila moja kole­gi­ca Paola Orlić – a nadam se da je doš­lo do kri­ve inter­pre­ta­ci­je od stra­ne medi­ja – Rojc spo­mi­nje u nekom dru­ga­či­jem kon­tek­s­tu jer mis­lim da nije ni geto ni tužan. On možda tako dje­lu­je izva­na jer su potreb­na ula­ga­nja u infras­truk­tu­ru, a uz sva ta ula­ga­nja bilo bi odlič­no kada bi se una­pri­je­di­lo uprav­lja­nje zgra­dom. Naša je udru­ga tamo već 20 godi­na i svje­do­ci smo da se to odvi­ja jako spo­ro. Drago mi je i da je kul­tu­ra pre­poz­na­ta i u ITU meha­niz­mu i nadam se da ćemo bit uklju­če­ni i u raz­ra­du tih pri­je spo­me­nu­tih 15 pro­je­ka­ta. S obzi­rom na neka pri­jaš­nja iskus­tva čini mi se da to nije bilo komu­ni­ci­ra­no na naj­bo­lji način jer se možda radi o nekim dugo­roč­nim tema­ma, vizi­ja­ma i cilje­vi­ma za koje bi tre­ba­li zna­ti makar tri ili četi­ri godi­na una­pri­jed i mi iz udru­ga ili iz usta­no­va u kul­tu­ri da se pri­pre­mi­mo s obzi­rom na teme, pri­ori­te­te i cilje­ve svih tih pro­je­ka­ta. Možda ne bi bilo loše, makar to možda odu­zi­ma vri­je­me i resur­se, da za tak­ve EU pro­jek­te, a pogo­to­vo ove dugo­roč­ni­je pos­to­ji jed­na komu­ni­ka­cij­ska plat­for­ma putem koje bi se jed­nom godiš­nje naš­li i poraz­go­va­ra­li o tim tema­ma kako bi se svi uspje­li orga­ni­zi­ra­ti te pre­ni­je­ti neki know-how kojeg posje­du­ju i udru­ge i ins­ti­tu­ci­je. Tijekom tri­bi­ne nismo čuli ništa o mogu­ćim kriz­nim pla­no­vi­ma za neke mje­re ili finan­ci­je u vre­me­ni­ma pan­de­mi­je koja još uvi­jek nisu iza nas. S obzi­rom da smo ovdje u veli­kom bro­ju, temi koja se tiče razvo­ja publi­ke tre­ba­li bi pri­ći na među­sek­tor­ski i mul­ti­dis­ci­pli­nar­ni način jer tu ulo­gu ne može­mo pre­uze­ti sami, kazao je Jurcan.

Radunić je napo­me­nu­la sa su to sve teme o koji­ma će se raz­go­va­ra­ti u buduć­nos­ti te je doda­la da je inter­sek­tor­ska surad­nja jako važ­na te je pohva­li­la pro­jek­te koje je pro­veo Savez udru­ga Rojca.

- Što se tiče ula­ga­nja u Rojc za slje­de­ću je godi­nu pla­ni­ra­no 600 tisu­ća kuna za sana­ci­ju sani­tar­nih čvo­ro­va. Već smo u fazi pro­jek­ti­ra­nja pa smo zad­nja dva tjed­na bili četi­ri puta u Rojcu da vidi­mo na koji način to reali­zi­ra­ti. Što se razvo­ja publi­ke tiče ja bih bila sret­ni­ja da udru­ge ini­ci­ra­ju tu temu i pri­jav­lju­ju tak­ve pro­jek­te na pro­gram jav­nih potre­ba jer je to i defi­ni­ra­no kul­tur­nom stra­te­gi­jom kao jedan važan cilj koji želi­mo pro­vo­di­ti u nared­nom raz­dob­lju, zaklju­či­la je Radunić.

To je ujed­no bila i zad­nja inter­ven­ci­ja na tri­bi­ni odr­ža­noj u sklo­pu mani­fes­ta­ci­je 3. Kreativna jesen u Istri, a koju su orga­ni­zi­ra­li udru­ga Čarobnjakov šešir i HUIU – Hrvatsko udru­že­nje inter­dis­ci­pli­nar­nih umjetnika.

Tekst i foto­gra­fi­je Boris VINCEK