OTVORENA IZLOŽBA PULSKI FORTIFIKACIJSKI SUSTAV U PPMI‑u
Austrougarski divovi
•Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
• Pula je brojala 28 utvrda od čega ih je danas 26 i više od 200 pripadajućih građevina • Zanimljiva i edukativna izložba namijenjena je svima od 7 do 77 godina starosti • Izrađena je aplikacija Pula fort centar koja označava lokalitete svih pulskih utvrda •
• Izložba Pulski fortifikacijski sustav otvorena je 14. srpnja u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre, na Kaštelu a sudeći po velikom broju okupljenih, polučila je iznimno veliko zanimanje Puljana i njihovih gostiju.
Ravnatelj Muzeja, Gracijano Kešac tom je prilikom rekao da im je to čast ali i obaveza da i ubuduće obraduju i počaste posjetitelje još zanimljivim projektima, programima, izložbama.

Osobito mu je bilo drago pozdraviti pročelnika Upravnog odjela za zavičajnost i kulturu Istarske županije, Vladimira Torbicu i gradonačelnika Pule, Filipa Zoričića.
„Otvorenje večerašnje izložbe za nas je svojevrsni finale jednog procesa, projekta koji traje već dvije godine, a to je projekt ITU mehanizam u sklopu kojeg je Povijesni i pomorski muzej Istre prije svega riješio nekoliko vrlo važnih infrastrukturnih problema“, istaknuo je Kešac. Naime, saniran je krov i izložbene prostorije u kojima je postavljena ova izložba, uređena je i suvenirnica, uređen je i proširen sanitarni čvor za posjetitelje, tunelski prostori Zerostrasse su obnovljeni, uveden je novi sustav rasvjete, video nadzor, kontrola ulaza i novi naplatni sustav.

„Sve to bez ovog projekta godinama ne bi bilo realizirano“, dodao je.
Zahvalio se stoga nositelju projekta, Gradu Pula, partneru na projektu, Turističkoj zajednici Grada Pule koja radi na promociji cijelog projekta te njihovom osnivaču, Istarskoj županiji, Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova te Ministarstvu kulture, Konzervatorskom odjelu u Puli.
Istaknuo je i sve izvođače radova, projektante i koordinatore te posebno zahvalio autoricama izložbe, kustosicama Katarini Marić i Katarini Pocedić koje su odradile ogroman posao terenskog istraživanja, traženja građe, koordinacije, istraživanja po arhivima i na kraju izradile koncepciju same izložbe.

Sanja Cinkopan Korotaj istaknula je kako je Povijesni i pomorski muzej Istre zadnjih godina napravio puno kako bi se cijeli Muzej i njegov sadržaj oplemenio.
„Nama je samim time lakše obavljati naš posao a to je zainteresirati goste i domaće da ga posjete“, rekla je i istaknula da su osim izrade web stranice imali i promocije po gradovima i svi su jako zainteresirani onim što nude i iznenađeni pulskim fortifikacijskim prstenom.
„Vjerujem da ćemo ovom izložbom saznati puno i naučiti cijeniti ono što imamo te našim gostima pokazati i hvaliti se jednim velikim kulturnim bogatstvom“, zaključila je Cinkopan Korotaj.

Pročelnik Torbica je rekao da su u bogatoj istarskoj povijesti oni tragovi koji su ostali najviše izraženi u prostoru i vremenu upravo Rim i Austrougarska: „Danas smo napravili prvi korak u jednom kvalitetnijem vrednovanju Austrougarske baštine, fortifikacijskog prstena jer imati baštinu je vrlo vrijedno ali baština košta. Treba je znati održavati i vrednovati, predstavljati“.
Naglasio je veliku vrijednost ljudi koji rade u Povijesnom i pomorskom muzeju jer se u njemu trenutno mogu vidjeti tri vrhunske izložbe.
„Kustosice na čelu s ravnateljem mogu raditi vrhunske projekte priznate u Hrvatskoj i svijetu“, naglasio je Torbica istaknuvši da će Istarska županija s Gradom Pulom zasigurno naći način da iskoristi te vrijedne ljude i vrednuje ono što imamo ovdje u Istri.

Katarina Marić koja je uz Katarinu Pocedić osmislila i realizirala izložbu rekla je da je Pula bila glavna ratna luka Habsburške monarhije i to je sintagma koja često stoji uz ime našeg grada i koje smo svi svjesni.
„Ona je u trenutku time postala jedno strateško vojno mjesto na Mediteranu i naravno, na Jadranu i za njenu obranu bilo je potrebno izgraditi jedan prilično impresivan i važan fortifikacijski sustav“, dodala je.
Ispričala je da je on građen od 1813. do 1918. godine i zamišljen tako da obuhvati 16 obrambenih okruga, tri obrambena pojasa i bilo je potrebno izgraditi 28 utvrda od kojih danas postoji njih 26 i više od 200 ostalih pripadajućih građevina kao što su skloništa, skladišta, razni laboratoriji, vodospreme, kamenolomi i sve ostalo potrebno za održavanje jednog ovakvog sustava.

„Iako smo svi svjesni tih divova u našem gradu možda nam ponekad treba nekakav poticaj da tu svjesnost pretvorimo u savjest i da vlastitim angažmanom pokažemo koliko nam je stalno do ove vrlo važne kulturne baštine“, izjavila je Marić.
Dvije su Katarine teško vrijeme karantene iskoristile za terensko i arhivsko istraživanje i najveći izazov im je bio kako 700 km kvadratnih smjestiti i pokazati na metru kvadratnom jednog stola.
Katarina Pocedić rekla je da su izložbu odlučile postaviti da bude što jednostavnija i razumljiva svima, od 7 do 77 godina.

Svi koji žele saznati više moći će u prvoj prostoriji koja je informacijski centar, svojevrsna ishodišna točka za istraživanje, preko video materijala i ostalih materijala koje su prikupili uvidjeti koliko je to veliki sustav.
Drugi dio izložbe predstavlja tipove utvrda, način gradnje i utvrdno naoružanje a kako su htjele dati dušu izložbi jer su u utvrdama i živjeli ljudi, posvetile su završni dio izložbe životu vojnika u utvrdi.
Izložba izlazi i van tih prostorija u dvorište Muzeja. Naime, postoji aplikacija proširene stvarnosti koja se zove Pula fort centar i koja dodatno objašnjava stvari vezane za utvrdu Kaštel i označava sve lokalitete pulskih utvrda.

U suterenu Kaštela, u tunelima u koje se može sići liftom, može se vidjeti dvije ratne epizode koje su se dogodile u Puli vezane za rušenje zračnog broda Citta di Jesi koji je srušen nedaleko Kamenjaka i čija je posada bila zarobljena upravo u zatvorima koji su se nalazili ispod utvrde.
Druga priča vezana je uz potapanje francuske podmornice Curie u pulskoj luci čija posada je također neko vrijeme provela u zatvorskim prostorima Muzeja.
Izložba je stalna a nastavit će se prikupljati materijali od građana kako bi to postao edukativni centar.