OTVORENA IZLOŽBA PULSKI FORTIFIKACIJSKI SUSTAV U PPMI‑u

15.07.2022.

Austrougarski divovi

•Tekst i fotografije Paola ALBERTINI

• Pula je brojala 28 utvrda od čega ih je danas 26 i više od 200 pripadajućih građevina • Zanimljiva i edukativna izložba namijenjena je svima od 7 do 77 godina starosti • Izrađena je aplikacija Pula fort centar koja označava lokalitete svih pulskih utvrda •

• Izložba Pulski for­ti­fi­ka­cij­ski sus­tav otvo­re­na je 14. srp­nja u Povijesnom i pomor­skom muze­ju Istre, na Kaštelu a sude­ći po veli­kom bro­ju okup­lje­nih, polu­či­la je iznim­no veli­ko zani­ma­nje Puljana i nji­ho­vih gostiju.

Ravnatelj Muzeja, Gracijano Kešac tom je pri­li­kom rekao da im je to čast ali i oba­ve­za da i ubu­du­će obra­du­ju i počas­te posje­ti­te­lje još zanim­lji­vim pro­jek­ti­ma, pro­gra­mi­ma, izložbama.

Osobito mu je bilo dra­go poz­dra­vi­ti pro­čel­ni­ka Upravnog odje­la za zavi­čaj­nost i kul­tu­ru Istarske župa­ni­je, Vladimira Torbicu i gra­do­na­čel­ni­ka Pule, Filipa Zoričića.

„Otvorenje veče­raš­nje izlož­be za nas je svo­je­vr­s­ni fina­le jed­nog pro­ce­sa, pro­jek­ta koji tra­je već dvi­je godi­ne, a to je pro­jekt ITU meha­ni­zam u sklo­pu kojeg je Povijesni i pomor­ski muzej Istre pri­je sve­ga rije­šio neko­li­ko vrlo važ­nih infras­truk­tur­nih pro­ble­ma“, istak­nuo je Kešac. Naime, sani­ran je krov i izlož­be­ne pros­to­ri­je u koji­ma je pos­tav­lje­na ova izlož­ba, ure­đe­na je i suve­nir­ni­ca, ure­đen je i pro­ši­ren sani­tar­ni čvor za posje­ti­te­lje, tunel­ski pros­to­ri Zerostrasse su obnov­lje­ni, uve­den je novi sus­tav ras­vje­te, video nad­zor, kon­tro­la ula­za i novi naplat­ni sustav.

„Sve to bez ovog pro­jek­ta godi­na­ma ne bi bilo reali­zi­ra­no“, dodao je.

Zahvalio se sto­ga nosi­te­lju pro­jek­ta, Gradu Pula, part­ne­ru na pro­jek­tu, Turističkoj zajed­ni­ci Grada Pule koja radi na pro­mo­ci­ji cije­log pro­jek­ta te nji­ho­vom osni­va­ču, Istarskoj župa­ni­ji, Ministarstvu regi­onal­nog razvo­ja i fon­do­va te Ministarstvu kul­tu­re, Konzervatorskom odje­lu u Puli.

Istaknuo je i sve izvo­đa­če rado­va, pro­jek­tan­te i koor­di­na­to­re te poseb­no zahva­lio auto­ri­ca­ma izlož­be, kus­to­si­ca­ma Katarini Marić i Katarini Pocedić koje su odra­di­le ogro­man posao teren­skog istra­ži­va­nja, tra­že­nja gra­đe, koor­di­na­ci­je, istra­ži­va­nja po arhi­vi­ma i na kra­ju izra­di­le kon­cep­ci­ju same izložbe.

Sanja Cinkopan Korotaj istak­nu­la je kako je Povijesni i pomor­ski muzej Istre zad­njih godi­na napra­vio puno kako bi se cije­li Muzej i nje­gov sadr­žaj oplemenio.

„Nama je samim time lak­še obav­lja­ti naš posao a to je zain­te­re­si­ra­ti gos­te i doma­će da ga posje­te“, rek­la je i istak­nu­la da su osim izra­de web stra­ni­ce ima­li i pro­mo­ci­je po gra­do­vi­ma i svi su jako zain­te­re­si­ra­ni onim što nude i izne­na­đe­ni pul­skim for­ti­fi­ka­cij­skim prstenom.

„Vjerujem da ćemo ovom izlož­bom saz­na­ti puno i nauči­ti cije­ni­ti ono što ima­mo te našim gos­ti­ma poka­za­ti i hva­li­ti se jed­nim veli­kim kul­tur­nim bogat­stvom“, zaklju­či­la je Cinkopan Korotaj.

Pročelnik Torbica je rekao da su u boga­toj istar­skoj povi­jes­ti oni tra­go­vi koji su osta­li naj­vi­še izra­že­ni u pros­to­ru i vre­me­nu upra­vo Rim i Austrougarska: „Danas smo napra­vi­li prvi korak u jed­nom kva­li­tet­ni­jem vred­no­va­nju Austrougarske bašti­ne, for­ti­fi­ka­cij­skog prste­na jer ima­ti bašti­nu je vrlo vri­jed­no ali bašti­na košta. Treba je zna­ti odr­ža­va­ti i vred­no­va­ti, predstavljati“.

Naglasio je veli­ku vri­jed­nost lju­di koji rade u Povijesnom i pomor­skom muze­ju jer se u nje­mu tre­nut­no mogu vidje­ti tri vrhun­ske izložbe.

„Kustosice na čelu s rav­na­te­ljem mogu radi­ti vrhun­ske pro­jek­te priz­na­te u Hrvatskoj i svi­je­tu“, nagla­sio je Torbica istak­nuv­ši da će Istarska župa­ni­ja s Gradom Pulom zasi­gur­no naći način da isko­ris­ti te vri­jed­ne lju­de i vred­nu­je ono što ima­mo ovdje u Istri.

Katarina Marić koja je uz Katarinu Pocedić osmis­li­la i reali­zi­ra­la izlož­bu rek­la je da je Pula bila glav­na rat­na luka Habsburške monar­hi­je i to je sin­tag­ma koja čes­to sto­ji uz ime našeg gra­da i koje smo svi svjesni.

„Ona je u tre­nut­ku time pos­ta­la jed­no stra­te­ško voj­no mjes­to na Mediteranu i narav­no, na Jadranu i za nje­nu obra­nu bilo je potreb­no izgra­di­ti jedan pri­lič­no impre­si­van i važan for­ti­fi­ka­cij­ski sus­tav“, doda­la je.

Ispričala je da je on gra­đen od 1813. do 1918. godi­ne i zamiš­ljen tako da obu­hva­ti 16 obram­be­nih okru­ga, tri obram­be­na poja­sa i bilo je potreb­no izgra­di­ti 28 utvr­da od kojih danas pos­to­ji njih 26 i više od 200 osta­lih pri­pa­da­ju­ćih gra­đe­vi­na kao što su sklo­ni­šta, skla­di­šta, raz­ni labo­ra­to­ri­ji, vodos­pre­me, kame­no­lo­mi i sve osta­lo potreb­no za odr­ža­va­nje jed­nog ovak­vog sustava.

„Iako smo svi svjes­ni tih divo­va u našem gra­du možda nam pone­kad tre­ba neka­kav poti­caj da tu svjes­nost pre­tvo­ri­mo u savjest i da vlas­ti­tim anga­žma­nom poka­že­mo koli­ko nam je stal­no do ove vrlo važ­ne kul­tur­ne bašti­ne“, izja­vi­la je Marić.

Dvije su Katarine teško vri­je­me karan­te­ne isko­ris­ti­le za teren­sko i arhiv­sko istra­ži­va­nje i naj­ve­ći iza­zov im je bio kako 700 km kva­drat­nih smjes­ti­ti i poka­za­ti na metru kva­drat­nom jed­nog stola.

Katarina Pocedić rek­la je da su izlož­bu odlu­či­le pos­ta­vi­ti da bude što jed­nos­tav­ni­ja i razum­lji­va svi­ma, od 7 do 77 godina.

Svi koji žele saz­na­ti više moći će u prvoj pros­to­ri­ji koja je infor­ma­cij­ski cen­tar, svo­je­vr­s­na isho­diš­na toč­ka za istra­ži­va­nje, pre­ko video mate­ri­ja­la i osta­lih mate­ri­ja­la koje su pri­ku­pi­li uvi­dje­ti koli­ko je to veli­ki sustav.

Drugi dio izlož­be pred­stav­lja tipo­ve utvr­da, način grad­nje i utvrd­no naoru­ža­nje a kako su htje­le dati dušu izlož­bi jer su u utvr­da­ma i živje­li lju­di, posve­ti­le su zavr­š­ni dio izlož­be živo­tu voj­ni­ka u utvrdi.

Izložba izla­zi i van tih pros­to­ri­ja u dvo­ri­šte Muzeja. Naime, pos­to­ji apli­ka­ci­ja pro­ši­re­ne stvar­nos­ti koja se zove Pula fort cen­tar i koja dodat­no objaš­nja­va stva­ri veza­ne za utvr­du Kaštel i ozna­ča­va sve loka­li­te­te pul­skih utvrda.

U sute­re­nu Kaštela, u tune­li­ma u koje se može sići lif­tom, može se vidje­ti dvi­je rat­ne epi­zo­de koje su se dogo­di­le u Puli veza­ne za ruše­nje zrač­nog bro­da Citta di Jesi koji je sru­šen neda­le­ko Kamenjaka i čija je posa­da bila zarob­lje­na upra­vo u zatvo­ri­ma koji su se nala­zi­li ispod utvrde.

Druga pri­ča veza­na je uz pota­pa­nje fran­cu­ske pod­mor­ni­ce Curie u pul­skoj luci čija posa­da je tako­đer neko vri­je­me pro­ve­la u zatvor­skim pros­to­ri­ma Muzeja.

Izložba je stal­na a nas­ta­vit će se pri­kup­lja­ti mate­ri­ja­li od gra­đa­na kako bi to pos­tao edu­ka­tiv­ni centar.