Mladi vole strip i dotiču se važnih tema
Izložbom pristiglih radova završen natječaj RECI TO STRIPOM!
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
• Pedesetak mladih dobilo je priliku putem devete umjetnosti, stripa, prikazati važne društvene teme, probleme koji ih tište, a njihovi su radovi 25. siječnja izloženi u Circolu. Naime, natječaj RECI TO STRIPOM! osmislili su i proveli tijekom 2022. godine Hrvatsko udruženje interdisciplinarnih umjetnika – HUiU, strip čitaonica Mrkli mrak i IKA – Istarska kulturna agencija – Agenzia culturale Istriana.
Natječaj je dio HUiU-ovog višegodišnjeg razvojnog projekta IN DIS ART i programa Strip čitaonice Mrkli mrak. Nositelj projekta je HUiU, dok je IKA imala ulogu glavnog partnera koji je ravnopravno sudjelovao u osmišljavanju i provedbi natječaja RECI TO STRIPOM!
Promjena percepcije o stripu
Cilj natječaja bio je među djecom i mladima promijeniti percepciju o stripu kao isključivo zabavnoj umjetnosti te ih educirati da ne promatraju strip samo kao vizualnu, nego i kao društvenu činjenicu uz pomoć koje mogu progovarati o najrazličitijim društveno – odgovornim temama.
Natječaj je trajao od 26. rujna do 21. listopada 2022. godine. Strip je morao progovarati o nekoj od društveno – odgovornih tema. Primjerice, o zaštiti okoliša i prirode (klimatske promjene, briga o životinjama), volonterstvu, brizi o starijim osobama, važnosti glazbe, umjetnosti, putovanja, obrazovanja u svakodnevnom životu mladih, o problemu vršnjačkog nasilja, problemu ovisnosti (droga, alkohol, cigarete, Internet i sl.)
Težak posao za žiri
Po završetku natječaja stručni žiri u sastavu Vjeran Juhas, Pula, Vibor Juhas (Pula) i Tihomir Ticulin Tico (Zagreb), vrsni grafički dizajneri, ilustratori, edukatori, autori i ljubitelji stripova, odlučio je da su najbolji stripovi pristigli na natječaj sljedeći:
Prvo mjesto „Posljednji“, Nensi Brkić, 17 godina, Škola primijenje umjetnosti i dizajna Pula, drugo mjesto je pripalo stripu „Ponta“ Elle Vrzić, 15 godina, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Pula te treće mjesto „Da je barem netko primijetio“ Aurore Celija, 13 godina, Osnovna škola Kaštanjer, Pula.
Vjeran Juhas rekao je kako su iznenađeni odazivom na natječaj napomenuvši da se stripovi međusobno po mnogočemu razlikuju: po kvaliteti u izradi, ilustracijama, priči, načinu izražavanja, tematici…
„Svi smo birali različite stripove fokusirajući se na različite segmente te smo prilikom odabira dosta vijećali. Nije bilo lako odabrati najbolje i nadam se da smo bili pravedni“, istaknuo je Juhas.
Vrijedne nagrade
Dodijeljene su i vrijedne nagrade. Prvonagrađena dobila je Wacom Intuos grafički tablet, druga nagrada bila je set flomastera DUAL Nassau FINE ART od 68 komada, a treća komplet od 16 flomastera i blok za crtanje.
Aleksandra Vinkerlić istaknula je da su radovi iz 21 osnovne i srednje škole pristizali tijekom rujna i listopada. Ukupno ih je pristiglo 48 što uključuje i dvije sudionice mlađe od propisanih 13 godina čiji su radovi, zbog truda i entuzijazma, uvršteni na izložbu.
„Cilj je iskoristiti strip kao alat za promišljanje društvenih tema, nije to samo medij za zabavu“, izjavila je Vinkerlić dodavši da je ove godine to bio pilot natječaj te su htjeli vidjeti koliko mladi vole strip i žele izraziti svoje stavove.
Projekt IN DIS PLODOVI
Kristina Nefat istaknula je da već godinama provode edukativno – kreativni projekt IN DIS PLODOVI i u sklopu njega su napravili istoimenu digitalnu platformu na kojoj se mogu naći svi edukatori, radionice te se putem nje može komunicirati i direktno slati upite.
„U sklopu tog projekta radili smo trogodišnje istraživanje „Znanje, navike i potrebe za kulturu i kulturnim sadržajima u gradu Puli“ pa smo na osnovu tih odgovora odlučili kreirati radionice za koje su djeca iskazala najviše interesa“, rekla nam je Nefat.
Projekt doprinosi razvoju publike i radu s mladima, a kako je istaknula, mladi najviše biraju radionice novih mediji, video grafike i sl što im je dobra baza za dalje.
Na pitanje zašto je baš strip kao medij odabran za ovaj natječaj, Nefat odgovara: „U sklopu galerije HUiU imamo čitaonicu Mrkli mrak i vidimo da se mladi ponovo vraćaju stripu, mlade taj format zanima i u tom smo smjeru krenuli te smo ponudili ovaj natječaj za buduće grafičke dizajnere i strip crtače“.
U Circolu su tom prigodom, uz stripove, izloženi i radovi nastali na radionicama IN DIS PLODOVI.
Zanimljivi i važni radovi mladih autora
Među izloženim stripovima bilo je onih doista upečatljivih. Nensi Brkić, dobitnica prve nagrade, dotaknula se životinja koje pate zbog čovjekove ruke.
„Odabrala sam nosoroga zato što oni počinju izumirati, ljudi im bez milosti režu rogove, pa sam to htjela prikazati“, rekla nam je Nensi koja inače ne crta stripove ali želi postati grafički dizajner tako da je ovo za nju bio izazov.
Drugo nagrađena Ella Verzić putem stripa izrazila je poantu umjetnosti, grafita i likovnog izražavanja. Rekla nam je kako se u krugu mladih više čitaju stripovi na Internetu nego oni u tiskanom izdanju, jer oni znaju dosta koštati, a preko Interneta ih mogu čitati besplatno.
Aurora Celija dobila je treću nagradu, a njen rad se dotaknuo vrlo važne teme, samoozljeđivanja kod mladih.
Izdana je i publikacija tj. ukoričen strip sa svim pristiglim radovima, tiskan je u manga stilu – lista se od straga prema naprijed.
Natječaj RECI TO STRIPOM! Održat će se i iduće godine.