Kamen, keramika, metal i tekstil
Pulski fokus: Otvorena izložba “Zaziv prošlosti” Marka Človeka i Rina Banka u Gradskoj galeriji Pula
Tekst i fotografije Boris VINCEK
• „Kao što Rino govori da moramo živjeti prirodno, Marko govori da živjeti kao ljudi, humano i na tim principima graditi i našu sadašnjost, a bilo bi poželjno i budućnost“, zaključio je kustos Mladen Lučić na otvaranju izložbe •
• Izložba “Zaziv prošlosti” Marka Človeka i Rina Banka otvorena je u petak, 24. ožujka u Gradskoj galeriji Pula čime je započela i njena ovogodišnja izložbena sezona. O postavu i autorima govorio je kustos Mladen Lučić, dok je za uvodni govor bila zadužena pročelnica Upravnog odjela za kulturu i razvoj civilnog društva Grada Pule Emina Popović Sterpin.
- Iznimno mi je drago što večeras otvaramo ovogodišnju izložbenu sezonu Gradske galerije Pula baš s ovom izložbom dva mlada od publike i kritike prepoznata domaća kipara, a to su Marko Človek i Rino Banko. Ovom izložbom želimo i konceptualno ukazati na nekakav budući put Gradske galerije, a to da želimo predstavljati ne samo već etablirane hrvatske i svjetske umjetnike već želimo dati priliku i mladim umjetnicima koji su se u svom radu dokazali da se predstave pulskoj publici, kazala je Popović Sterpin i predala riječ Lučiću.
- Rino Banko i Marko Človek su mladi kipari koji se večeras zajedno predstavljaju iz više razloga. Išli su zajedno u Školu primijenjenih umjetnosti u Puli, a potom i Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci gdje su diplomirali kiparstvo. Upravo je kiparstvo ono što je posljednjih godina u nekom širem kontekstu manjkavo u likovnom životu Pule. Bilo je nekako na margini, nije se toliko izlagalo, a možda su se upravo čekala ova dva mladića koji su svježi i inovativni i tretiraju skulpturu svako na svoj način, kazao je Lučić.
On je dodao da osim generacijske pripadnosti postoji još jedna sličnost među autorima, a to je naslovni zaziv prošlosti premda da oni nisu anahroni u svom radu ni u stilu ni u formi već su sasvim suvremeni.
- U svojoj sekundarnoj naraciji Banko zaziva prošlost u geološkom smislu, a Človek na jedan humanistički način. Rino Banko kreće u obradu kamena iz njegove unutrašnjosti – iz jezgre i onih geoloških slojeva koji nam obično nisu poznati. On to čini jer ga zanima prošlost, slojevitost i jezgra materijala i na taj način nama otkriva neke prirodne pojave koje su nam sakrivene i koje ne prepoznajemo – usmjerava nas na tu ljepotu i na etički stav da se priroda mora njegovati, a ne uništavati kao što sustavno radimo već par desetljeća i duže. On tu jezgru kamena želi oplemeniti i izložiti u drugačijem kontekstu i u tome se vidi ta crta suvremenosti. Postavlja željezne konstrukcije, suprotstavlja organske forme geometričkim formama, a svoj rukopis iskazuje u smislu malih keramičkih ekspresivnih modulacija. Isto tako ukazuje na povezanost kamena i zemlje – one elemente od kojih je sve krenulo i od kojih smo de facto naslijedili ono što i danas imamo, a što u stvari baš i ne želimo vidjeti, odnosno ostaje nam sakriveno u našem kontekstu života, tehnologije i svega ostalog, kazao je Lučić.
Za Človeka je kazao da govori o zanatu – krojačkom obrtu – koji mu nije stran pošto je njegova obitelj imala krojačku radnju u Švalbinoj ulici.
- On svoje skulpture radi u visoko polirano metalu i vrlo ih inventivno spaja s toplinom tekstila konfrontirajući staro sa novim. Te tri skulpture postavljene su u ambijent koji dočarava krojačku radionicu kakvu su vodili njegov djed i njegova baka i daje nam taj zaziv prošlosti koji nas podsjeća da se nekad drugačije živjelo, kada je ljudska manufaktura bila cijenjena što je sa sobom nosilo jednu obiteljsku i socijalnu toplinu. Kao što Rino govori da moramo živjeti prirodno, Marko govori da živjeti kao ljudi, humano i na tim principima graditi i našu sadašnjost, a bilo bi poželjno i budućnost, zaključio je Lučić.
Rino Banko rođen je 1994. u Puli, gdje je završio Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna 2012. godine. Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci, smjer kiparstvo, završava 2018. godine. Dobitnik je Rektorove nagrade za izvrsnost te nagrade Akademije za postignuti uspjeh. Trenutno je asistent na Akademiji primijenjenih umjetnost u Rijeci, na katedri za kiparstvo. Aktivno sudjeluje u radu Centra za keramiku Quark pri ovoj Akademiji na istraživanjima vezanim za digitalne modele i 3D print u keramici. Vodi i vlastiti umjetnički studio u okviru kojeg se bavi širokim spektrom aktivnosti u području umjetnosti i njene primjene. Izlagao je na 20-ak skupnih i održao četiri samostalne izložbe te je sudjelovao na više kolonija i rezidencija. Realizirao je više kiparskih projekata koji su trajno postavljeni u javnom prostoru, dobitnik je više nagrada, a živi i radi u Rovinjskom selu.
Marko Človek rođen je u Puli 25. listopada 1993. gdje je završio Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna 2012. godine. Diplomirao je na Akademiji primijenjenih umjetnosti sveučilišta u Rijeci na odsjeku kiparstva 2019. godine, na diplomskoj godini dodijeljena mu je nagrada Akademije za postignuti uspjeh. Izlagao je na pet samostalnih te sudjelovao na više grupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Autor je triju skulptura koje su postavljene u javni prostor, sudjelovao je na više umjetničkih rezidencija i kolonija u zemlji i inozemstvu, te je sudionik XIII. Trijenala hrvatskog kiparstva u Zagrebu. Dobitnik je više umjetničkih nagrada. Voditelj je i edukativnih likovnih radionica te tečajeva. Njegov je stvaralački interes usmjeren prema punoj plastici i izražavanju u različitim kiparskim medijima. Živi i radi u Puli.