Ivica Prtenjača gostovao na programu „Pula čita“ u Gradskoj knjižnici i čitaonici
Bogatstvo je moći čitati i imati pristup knjigama
• Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
• Književnik Ivica Prtenjača u sklopu programa nove manifestacije „Pula čita“ gostovao je 26. travnja u Gradskoj knjižnici i čitaonici i oduševio svojom jednostavnošću, skromnošću i britkim humorom.
Ovaj se uvaženi pisac prije spisateljske karijere bavio raznim poslovima pa je tako već kao srednjoškolac očitavao brojila, radio kao prodavač sladoleda, skladištar, građevinski radnik, galerist, serviser vatrogasnih aparata, pa kasnije i kao knjižar, voditelj marketinga pa čak i glasnogovornik…
„Bilo je tada posla, a ja sam već kao jako mlad htio zarađivati i imati vlastiti novac iako nije bilo neophodno da radim. Ali kad sam si u Trstu vlastitim novcem mogao kupiti garderobu, bio sam jako ponosan“, ispričao je.
Iako tada nije pisao, oduvijek je jako puno čitao pa je tako pročitao sve knjige u školskoj knjižnici, a mada nije volio učiti u školi je imao sve petice i često se izvukao „na foru“ zavaravši profesore pričajući im o onome što zna, a ne o onome što su ga pitali.
Početak pisanja u vojsci
U vojsci je prvi put sjeo za pisaču mašinu i napisao svoje prve pjesme koje je, na žalost izgubio. No shvativši tada da ono što misli može staviti na papir osjećao se dobro i napokon se mogao izraziti pa je nastavio s pisanjem. „Poezija me naučila pisati, prvi put sam je objavio u knjizi „Pisanje oslobađa“, a tek nakon devet godina objavio je drugu knjigu, „Slobodni odgoj““. Na pitanje koja mu je najdraža njegova knjiga, odgovora da je to uvijek ona zadnja koju je napisao, trenutno je to „Kino sloga“.
„Volim taj proces kad nakon što dobijem ideju pišem, pa nastaje knjiga, a onda izlazi i živi neki svoj život te postaje svačija. Tada nastupa praznina važna za iduću knjigu“, govori Prtenjača te napominje kako je svaka knjiga najbolje od onoga što je u tom trenutku mogao napisati.
Trenutno piše roman „Odeon“ koji se odvija u Parizu gdje glavni lik odlazi kao hrvatski književnik i ondje odluči ostati. Priznaje da bi, iako su u njegovim romanima mahom dobri likovi, htio napisati krvavi triler. Prtenjača smatra kako pisac nije „bezazlena osoba“ s obzirom na to da stvara likove i ulazi u umove čitatelja.
Već 11 godina Prtenjača radi i kao radijski voditelj Hrvatskog radija gdje vodi emisiju „Moj Izbor“ u kojoj u živo razgovara s književnicima, redateljima, glumcima…
„Imao sam čast ugostiti i neke od divnih ljudi koji više nisu među nama poput Mani Gotovac, Arsena Dedića, Predraga Lucića… Moji gosti sami biraju pjesme koje se puštaju za vrijeme emisije, od tuda i njen naziv“, rekao je. Prtenjača vodi i emisiju „Metofora“ u sklopu čita poeziju i za koju sam bira glazbu.
Piše brzo i lako
Govoreći o tijeku pisanja Prtenjača je rekao kako se tu može pohvaliti jer roman napiše za svega tri tjedna.
„Poezija je nepredvidiva, nepokoriva, deset godina sam skupljao materijal za prvu zbirku“, rekao je. No romane brzo i lako piše, par mjeseci ne radi pa kad mu se ideja iskristalizira ideja, na večer odlazi u studio van grada i tamo piše.
„Ondje mi je mirno i toplo, sam sam… Napravim si kavu i oko 20 sati puštam glazbu i počinjem čitati novine. To se oduži do 22 sata pa ljut na sebe, krećem s pisanjem. Onda u svega sat vremena napišem pet kartica teksta“, kaže Prtenjača te dodaje da kad se postave likovi priča se piše sama.
„Pišem lako, točno znam što hoću i oko ponoći već završavam s poslom“, dodaje.
Prtenjača smatra kako je bogatstvo moći čitati i imati pristup knjigama: „Veliko je to bogatstvo, kao da mogu živjeti više života.“
Za čitanje bi preporučio mnogo toga, od poezije Danijela Dragojevića i Marka Pogačara do ruskih klasika i Krleže.