Program Književnici posjećuju u sklopu festivala KaLibar
Kreativne radionice na KaLibru u Pazinu
• Tekst i fotografije Roberta ŠPOLJARIĆ
• Festival književnosti i kulture KaLibar bestiVal održao se od 19. do 22. travnja u Pazinu • Nakon Zadra i Varaždina te jednogodišnje pauze, KaLibar je svoju desetu godišnjicu dočekao u srcu Istre •

• KaLibar bestiVal jest književna manifestacija koja se od 2013. godine organizirala u trima gradovima – Zadru, Varaždinu i Pazinu, a sve s ciljem promocije književnog stvaralaštva i kulture čitanja. Ideja festivala proizašla je iz potrebe za promoviranjem i populariziranjem književne kulture putem predstavljanja najnovijih izdanja suvremenih autora. Upravo umrežavanjem književnika iz Hrvatske i inozemstva uspostavlja se međunarodna suradnja i hrvatska se književnost stavlja u suodnos sa svjetskim književnostima, čime se dodatno ističe njezina važnost i uloga u globalnom kontekstu. Vrijednost manifestacije leži i povezivanju afirmiranih književnih imena iz Hrvatske i šire s lokalnim i manje etabliranim autorima, što u konačnici dovodi i do poticanja novih književnih produkcija i stvaranja temelja za postizanje takvih inicijativa u lokalnoj sredini.
U Pazinu se tijekom četiri festivalska dana odvio bogat, raznovrstan i zanimljiv program – od pub kviza, izložbe i suvremene književnosti do koncerta i noćnog vraćanja knjiga bez zakasnine, a novost su ovogodišnjeg izdanja Kalibra svakako aktivnosti radioničkog tipa.
Književnici posjećuju poseban je dio programa prilagođen široj skupini ljudi zainteresiranih za književno-umjetničku riječ radi poticanja i razvijanja kreativnosti, naročito kod mladih. Ukupno su organizirane tri radionice u Centru za mlade Alarm Pazin, kojima je fokus stavljen na neformalan, kreativan i inovativan pristup u izražavanju.
Radionica izrade GIF‑a
Prvu je radionicu provela Tamara Bilankov, književnica i postdiplomantica nizozemskog fakulteta RITHA u četvrtak, 20. travnja.

Radionica izrade GIF‑a uključivala je uvodno predavanje o samom GIF‑u, kratkoj formi koja je u esenciji kratka animirana priča. Riječ je o specifičnom formatu pokretne slike koji služi za razmjenu informacija, najčešće u mrežnim okvirima. Premda je danas izrazito popularan kao način izražavanja na društvenim mrežama, voditeljica je sudionicima napomenula da je to format star čak 30 godina, koji je zbog male rezolucije i ograničenog formata gotovo pao u zaborav, a onda je upravo pomoću društvenih mreža i kreativnog svijeta interneta vraćen u svakodnevnu upotrebu.
Praktičan se dio odnosio na osmišljavanje ideja i tema u poveznici sa zadanim lajtmotivom druženja – osjećaji. Sudionici su snimali fotografije na odabranu temu, a potom učili kako montirati i obraditi materijal u profesionalnom programu za obradu slika, uz pomoć i podršku voditeljice Bilankov.

Radionica kreativnog pisanja
U petak, 21. travnja radionicu kreativnog pisanja vodio je Enver Krivac, riječki pisac i multimedijalni umjetnik, autor nekoliko proznih knjiga i dva strip albuma.
Radionica se sastojala od konkretnih vježbi pisanja, koje su osmišljene kao poticaj za razvijanje kreativnosti, uz demonstriranje mogućih izvora inspiracije i pristupa te teme. Svaki je sudionik predložio jedan pojam i na taj je način postavljen okvir za stvaranje prvih radova. Sudionici su u zadanom vremenu napisali kratke prozne tekstove, koje su potom predstavili i pročitali naglas grupi. Na aktivnosti je fokus ujedno stavljen i na zajedničko komentiranje nastalih tekstova jer, kako ističe voditelj Krivac, kvalitetna povratna informacija jedan je od temelja (svake) radionice – u njoj ne sudjeluje samo mentor, već i cijela grupa.

Radionica čitanja
Posljednja je radionica održana u subotu, 22. travnja pod vodstvom zadarskog pisca Želimira Periša, a obuhvatila je temu čitanja u širem smislu.
Radionica čitanja odnosila se na otkrivanje tehnika i tajni skrivenih u književnom tekstu. Sudionici su istraživali kako se tekst oblikuje čitanjem i koliki je utjecaj čitatelja na pročitano te pomoću vježbi i razgovora spoznavali zamke percepcije teksta, čime su uvidjeli uzbudljivu stranu čitanja. Tijekom susreta naglasak nije bio na uvriježenom paradigmatskom pitanju kojim se promišlja o onome što je pisac htio reći, već na tome što su oni kao čitatelji iz pročitanog teksta iščitali. Voditelj Periš dodatno je motivirao sudionike na propitkivanje o čitanju zadavši im zadatak da se sami okušaju u stvaranju kraćeg ulomka, čime je potaknuta žustra rasprava o književnosti uopće.

Festival KaLibar organizirala je ustanova Pučko otvoreno učilište Pazin u suradnji s partnerima Gradskom knjižnicom Pazin i Centrom za mlade Alarm Pazin, a sufinanciran je sredstvima Ministarstva kulture, Grada Pazina i Pučkog otvorenog učilišta u Pazinu.