Javno izlaganje Plana razvoja kulture grada Pule u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula
B. V.
Javno izlaganje Plana razvoja kulture grada Pule održat će se u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula, u utorak, 25. srpnja s početkom u 11 sati. Podsjetimo, Grad Pula je 12. srpnja 2023. objavio je nacrt Plana razvoja kulture grada Pula za razdoblje od 2023. do 2030. godine.
Svi zainteresirani građani grada Pule i zainteresirana javnost do 11. kolovoza 2023. godine mogu sudjelovati i na ovaj način u procesu unaprjeđenja ovog strateškog dokumenta kroz davanje prijedloga.
Plan razvoja kulture grada Pule donosi se za provedbeno razdoblje od 2023. do 2030. godine. Dokument je usklađen s nacionalnim, regionalnim i lokalnim strateškim aktima, a ujedno korespondira i s europskim strateškim okvirom u kulturi.
Svrha Plana je artikulirati strateški pravac razvoja kulture grada Pule u narednom sedmogodišnjem razdoblju koji će objediniti potencijale, resurse i napore dionika u kulturi kako bi se osiguralo unaprjeđenje uvjeta rada i stvaranja u kulturi i održivi razvoj kulture, ojačala međunarodna, unutar sektorska i međusektorska suradnja te osiguralo veće sudjelovanje građana u kulturi.
Ideja dokumenta nije ograničavati dionike u njihovom kulturnom i kreativnom radu niti im nametati neke posebne kriterije i smjernice za razvoj njihovih programa i aktivnosti, već utvrditi zajedničke ciljeve i pristup koji će osigurati provedbu zajedničke vizije te omogućiti nastavak razvoja Pule kao grada koji živi kulturu i u kojem je ugodno živjeti zbog kulture.
Ovaj Plan razvoja nastao je kroz participativni proces koji je osigurao uključivanje brojnih i različitih dionika iz sektora kulture u strateško promišljanje budućeg razvoja kulture. U sklopu izrade dokumenta održan je niz radnih sastanaka s različitim dionicima u području kulturnog stvaralaštva i kreativnih industrija, akterima koji djeluju u području kulture mladih i koji kreiraju programe za mlade te članovima i predsjednicima svih Kulturnih vijeća Grada Pule.
Organiziran je i niz fokus grupa s predstavnicima svih kulturnih institucija koje djeluju u gradu Puli, predstavnicima civilnog društva u kulturi, turističkim djelatnicima kao i s publikom, prvenstveno mladima čije je uključivanje i aktivni angažman u kulturnom životu prepoznat kao ključan za njihov razvoj, ali i za razvoj kulturnog sektora. Prepoznata je i uloga organizacija civilnog društva koje čine važan dio izvaninstitucionalne kulture grada Pule te su njihova mišljenja osim na radnim sastancima, a kako bi se uključio i na ovaj način što veći broj dionika, prikupljena i posredstvom anketnog upitnika. Gospodarstveni je sektor obuhvaćen anketnim ispitivanjem koje se fokusiralo na ulaganja u kulturu. Svi prikupljeni podaci, mišljenja i komentari poslužili su za analizu postojećeg stanja te su korišteni u formiranju strateškog okvira Plana razvoja kulture. U strateški okvir Plana uvršteni su svi projekti koji su već bili zadani u Planu razvoja Grada Pula-Pola od 2020. do 2030. godine.
Dokument Plan razvoja kulture grada Pula-Pola predstavlja tako dugoročan akt strateškog plana koji se sastoji od analize sadašnjeg stanja u sektoru kulture prikazane kroz opis potreba, izazova i potencijala te od strateškog okvira koji kroz četiri prioritetna područja donosi razradu ciljeva, projekata/aktivnosti, indikatore, izvore financiranja i vremenski plan te identificira dionike uključene u implementaciju zadataka.