Publikacija Europske unije „Kultura i demokracija, dokazi“
Europska unija je objavila novu publikaciju o tome kako sudjelovanje građana u kulturnim aktivnostima unapređuje građanski angažman, demokraciju i društvenu koheziju.
Izvješće EU‑a analizira konkretnu vezu između demokracije i kulture. Ono prikazuje kako će se građani koji sudjeluju u kulturnim aktivnostima vjerojatnije uključiti u građanski i demokratski život. Nejednakosti i dalje postoje u cijeloj EU kada je riječ o sudjelovanju građana u kulturnim aktivnostima, s jasnim posrednim učinkom na demokratsko sudjelovanje. I to je samo još jedan razlog zašto je ključno da kulturne aktivnosti budu inkluzivne i pristupačne. Još više jer vidimo da ulaganje u sudjelovanje u kulturi također može podržati niz drugih društvenih ciljeva – na primjer, u područjima kao što su zdravstvo, obrazovanje i socijalna uključenost.
Ovo izvješće, kao i rješavanje problema identificiranih u njemu, dio je posla koji Europska komisija radi na jačanju demokracije, promicanju uključivog i angažiranog društva i podršci održivosti kulturnog sektora. U Radnom planu za kulturu 2023. – 2026. poseban je fokus stavljen na vezu između kulture i demokracije te na okupljanje kreatora politika i dionika kako bi zajednički radili na konceptu kulturnog građanstva u EU‑u.
Postoji jasna i pozitivna korelacija između stope sudjelovanja građana u kulturnim aktivnostima i pokazatelja građanskog angažmana, demokracije i društvene kohezije.
Sudjelovanje u kulturnim aktivnostima jača demokraciju i društvenu koheziju na mnogo različitih načina. Prednosti sudjelovanja u kulturnim aktivnostima uključuju: povećana vjerojatnost glasanja, volontiranja i sudjelovanja u aktivnostima zajednice, projektima i organizacijama; razvoj pozitivnih društvenih stavova povezanih s građanskim i demokratskim vrijednostima i identitetima, kao što su osjećaj pripadnosti zajednici, tolerancija, povjerenje i empatija za ljude iz različitih sredina; razvoj osobnih i društvenih vještina i kompetencija koje su ključne za funkcioniranje demokracije jer pojedincima omogućuju učinkovitije samoizražavanje, sposobnost slušanja drugih, razumijevanja različitih perspektiva i olakšavanja rješavanja sukoba.
Kulturne aktivnosti pomažu u izgradnji društvenog kapitala, ljepila koje drži zajednice zajedno; pomažu u stvaranju povjerenja, tolerancije, solidarnosti i kohezije.
Sudjelovanje u kulturi utječe na građanske i demokratske stavove i ponašanja neovisno o društveno-ekonomskom podrijetlu ili razini obrazovanja osobe. I aktivni i pasivniji oblici kulturnog sudjelovanja pozitivno su povezani s građanskim stavovima i ishodima. Međutim, snažniji učinci nalaze se u aktivnijim oblicima kulturnog sudjelovanja.
Osim jačanja demokracije, kulturne aktivnosti mogu podržati postizanje niza širih ciljeva socijalne politike, u područjima koja uključuju zdravstvenu i socijalnu skrb, obrazovanje i socijalnu uključenost.
Postoje značajne nejednakosti u kulturnom sudjelovanju u EU, s ozbiljnim posljedicama. Promicanje demokracije i društvene kohezije u EU zahtijeva rješavanje tih nejednakosti.
Uključivost i pristupačnost lokalnih kulturnih aktivnosti i organizacija temeljni su za njihovu društvenu, građansku i demokratsku vrijednost. Gustoća lokalne kulturne ponude u nekom području i obujam izravnog i neizravnog javnog financiranja kulturnih mogućnosti u pozitivnoj su korelaciji sa stopama sudjelovanja u kulturi i s obrascima građanskog i demokratskog ponašanja.
Ulaganje u kulturno sudjelovanje građana ključno je u svakom nastojanju promicanja građanskog angažmana i demokratskih rezultata u EU‑u – na europskoj, nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini.