Uči, recikliraj i kuliraj
U Art parku održan prvi Festival ponovne uporabe – Reuse festival
Tekst, fotografije i video Daniela KNAPIĆ
Drugu godinu za redom parkić pored DC‑a Rojc ljeti se pretvara u Art park Rojc – zaklon od žege, ali i ugodno mjesto druženja obogaćeno raznim aktivnostima prikladnim za opušteno ljetno chillanje. Proteklog vikenda, točnije u petak i subotu, tu se odvijao prvi Festival ponovne uporabe – Reuse festival, koji su u sklopu svjetske inicijative „Srpanj bez plastike” i Herculaneine kampanje „Promjene okreni, naviku pokreni“ organizirali gradska komunalna tvrtka Pula Herculanea i Grad Pula, u suradnji s Udrugom Zelena Istra. Sve aktivnosti Festivala na zabavan i koristan način educiraju posjetitelje, a ponuđene su im besplatno.
Tijekom prvog dana Reuse festivala građani su imali priliku sudjelovati na četiri radionice u organizaciji Pula Herculanee. Snježana Horvatić Popović, nositeljica zagrebačkog projekta „Param Param“, polaznicima je pokazala kako vlastitu staru odjeću ponovno iskoristiti i pretvoriti u novi odjevni ili neodjevni predmet. U sklopu radionice „Shabby Chic“, koju je vodila Katja Kliba, polaznici su donijeli i restaurirali svoje omiljene komade starog namještaja na Shabby chic način, koji se uklapa u različite stilove – rustikalni, moderni, high-tech i luksuzni, a mnogi ga vole jer za njega nisu potrebna značajna financijska sredstva.
Predstavnici Medulin Arta vodili su radionicu o upcyclingu i pokazali brojnim zainteresiranima kako plastični otpad uz malo mašte, spretnosti i boje pretvoriti u novi uporabni predmet. Bio je tu i najpoznatiji hrvatski zero waster Marko Capek, koji se i profesionalno bavi obnovljivim izvorima energije. Također, već deset godina on u kućnoj radinosti proizvodi vlastitu kozmetiku i rado dijeli svoje spoznaje, pa je tako s okupljenim polaznicima na radionici koju je nazvao „Kako kroz život bez otpada“ izrađivao eko-sapun za lice i tijelo.
Na štandu Pula Herculanee dijelili su se promotivni materijali za edukativno-informativni projekt „Promjene okreni, naviku pokreni“ – majice, info letci o ispravnom odvajanju papira, plastike, stakla i biootpada, kao i bojanka-slikovnica na temu recikliranja.
U subotu je program krenuo već u 10 sati Sajmom reuse proizvoda na kojem su sa svojim primjerima dobrih praksi sudjelovali Cup Up, Iva Kreativa, Art Rovinj, PMS, Radiona Re-Geppetto i udruga Zelena Istra. Na radionici „Voskomot – izrada omota za hranu“ Andrea Ivančić iz Zelene Istre polaznike je naučila kako izraditi prirodni omot za hranu od pčelinjeg voska, koji se izrađuju od komada 100% čiste pamučne tkanine impregnirane voskom, a mogu se koristiti za omatanje voća, orašastih plodova, povrća, sendviča i dr.
Pazinska tvrtka Cup up predstavila se personaliziranim višekratno perivim polipropilenskim (PP) čašama, čijom se proizvodnjom bavi od 2016. godine. Njima se znatno smanjuje velika potrošnja plastike uobičajena s jednokratnim plastičnim čašama, a posebno su zanimljivi organizatorima raznih događaja kojima na čaše tiskaju njihove logoe ili reklame određenog događaja.
Pulska kreativka Iva Kuzmanović, poznatija kao Iva Kreativa, godinama nudi ideje za kreativne aktivnosti djece i odraslih, a na Reuse festivalu održala je posebno dobro posjećenu radionicu za najmlađe koji su se tu lijepo zabavili i izradili puno čudesnih predmeta, a kreativne radove svojih članova – oslikane majice i ljetne platnene torbe, predstavila je i Udruga cerebralne paralize Istarske Županije.
Poznati pulski fizičar, ali i gastroznalac i gastro-bloger Goran Zgrablić (koji posljednjih godina u noninom masliniku u Medulinu organizira kulinarske radionice koje su postale hit na društvenim mrežama i Trip Advisoru) s polaznicima svoje radionice skuhao je „Disco soup”, odnosno odličnu toskansku „Ribollitu” – ručak od ostataka hrane za koji se tražio tanjur više.
Marko Grbac-Knapić predstavio je radionu Re-Gepetto, koju vodi u Rojcu. Riječ je o prostoru u kojem građani mogu besplatno popraviti predmete i uređaje po „uradi sam“ principu. Svrha radione je pružiti svim zainteresiranim građanima prostor, alate i savjete koji su im potrebni kako bi sami ili uz pomoć majstora Marka popravili male kućanske uređaje, predmete, namještaj, odjeću, igračke itd, a na radionicama mogu naučiti i kako sami obaviti popravke manjih kućnih kvarova.
Bila je tu i zagrebačka „Biciklopopravljaona“, čiji su članovi tijekom popodneva građanima besplatno popravljali bicikle. Također, udruga Zelena Istra je u popodnevnim satima održala ljetni sajam razmjene pod nazivom „Ti dam ti daš“, koji funkcionira po već uhodanom obrasci-doneseš 10 predmeta, zamijeniš ih za 10 bonova, kojima potom možeš „kupiti“ 10 drugih predmeta.
Reuse festival zaključila je Nika Paus svojim kreativnim Second hand foto kutkom, odnosno foto-sessionom na kojem se svatko tko je htio mogao fotografirati u svojoj novoj modnoj kombinaciji, sastavljenoj od odjeće razmijenjene na sajmu.
Oba dana su u večernjim satima ugodnu atmosferu svojim setovima održavali omiljeni lokalni DJ-evi – u petak DJ Fetty, a u subotu DJ Teddy Lee.
Dobar odaziv i reakcije građana prvog i drugog dana festivala garantiraju da će se želje organizatora da ova manifestacija preraste u tradicionalnu najvjerojatnije ostvariti.