Ambalaža vrjednija od sadržaja
U Lapidariumu otvorena kiparska izložba Ane Elizabet
Tekst i fotografije Marko ŠORGO
U muzeju Lapidarium u nedjelju, 13 kolovoza, upriličena je kiparska izložba. Autorica jedinstvenog postava koji se sastoji od forme i teksta, a nazvan je Space time 0 je Ana Elizabet, a predstavila ju je ravnateljica ustanove, Jerica Ziherl.
Od 15 izloženih radova, koji su, objašnjava autorica, nastali iz nužnosti, najviše se ističu tri podne skulpture od kartona. Elizabet je svjesna da materijal nije umjetničkog karaktera te da ga se koristi kao ambalažu, što je bio izazov, a izlošci su nastali bez unaprijed pripremljenih skica. Drugi izazov bio je izvaditi supstancu, pošto je često ambalaža vrjednija od sadržaja.

Na početku i na kraju postava koji je moguće pogledati do 12. rujna, stoje dvije svjetleće tekstualne poruke koje nas, kao i samu umjetnicu, tjeraju da održimo pozornost i prisustvo tu gdje jesmo ističe autorica. Osim podsjetnika, one su bile i jedan vid liječenja i sredstvo za smirivanje, napominje. Elizabetini radovi nisu samo kartonski, tu su i dvije aluminijske minijaturne stolne umjetnine, od kojih jedna ima oblik ljestava, a simboliziraju poteškoću i muku potrebnu za uzdizanje i napredak. Većina radova ipak se sastoji od velikih i manjih formi trenutne autoričine faze. Po tipologiji oni bi mogli izgledati segmenti profilnih elemenata, recimo kao egipatski hijeroglifi, a kiparica smatra da nadahnuće dolazi zasigurno iz nekog drugog mjesta, zato se vraćamo na podsjetnik, odnosno na tekstualne radove koji nas pitaju jesmo li trenutno prisutni i fokusirani.

Istina uvijek procuri
Umjetnost ima vlastiti život, a isto kao i snovi nam nešto nastoji reći. Izložene forme su kao originali bili mali stolni izlošci, prisjeća se skulptorica, ali neki od njih koji su bili zadovoljavajući “su je naveli” da napravi i uvećane verzije, te dvojnike, time su oni mali postali probni modeli, tako bi se moglo zaključiti iz autoričinog obrazlaganja. Izložba Ane Elizabet dio je muzejskog programa kojim suprotstavljamo heterogene jezike suvremene umjetnosti unutar stalnog postava srednjovjekovnih spomenika zbirke Lapidarij navodi kustosica Ziherl ističe kustosica. Laži nam se prodaju kao istina, ali ona ipak uspije negdje kapilarno procuriti, zaključuje ova vrsna umjetnica.