Bilo jednom u Americi
KINO: UBOJICE CVJETNOG MJESECA, redatelj Martin Scorsese

U domaćim kinima prikazuje se novi film Martina Scorsesea (Ubojice cvjetnog mjeseca), koji traje epskih tri i pol sata, a na kraju ovogodišnje canneske premijere zaradio je aplauz koji je trajao čak devet minuta.
O američkom klasiku Scorseseu, koji će 17. studenoga napuniti 81 godinu, ne treba trošiti previše riječi, budući da je njegova redateljska pojava poznata svakome koga imalo zanima film. Rođen u njujorškoj katoličkoj obitelji i odmalena razapet između filma i vjere (navodno je namjeravao postati svećenik), Scorsese je tijekom svoje nevjerojatne redateljske karijere napravio sedamdesetak igranih filmova, dokumentaraca i televizijskih serija.
„Ubojice cvjetnog mjeseca“ jedan je od njegovih najambicioznijih projekata produkcijski i tematski, a bavi se slučajem serijskih ubojstava Osage Indijanaca u sjeveroistočnoj Oklahomi tijekom 1920-ih. Riječ je o Indijancima koji su slučajno postali bogati nakon otkrića nafte na njihovoj zemlji, a to je potaknulo lokalne bijele moćnike da ih postupno eliminiraju. Film po tematici i ambicioznosti djelomično podsjeća na „Bit će krvi“ (2007), redatelja Paula Thomasa Andersona, iako ima i brojnih razlika.
Scorsese uvodi više likova koje glumački predvode njegovi najodaniji suradnici Robert De Niro i Leonardo DiCaprio, dok je u ulozi Indijanke odlična Lily Gladstone, koja je doista odrasla u indijanskom rezervatu. Osim odabirom glumaca, Scorsese je pazio na povijesnu autentičnost u svim segmentima filma, počevši od scenografije i kostimografije do prikaza društvenih normi i običaja.
Rezultat je vizualno impresivan i ambiciozan film, koji se vrlo kritički odnosi prema novijoj američkoj povijesti i metodama kreiranja današnje američke moći. Uostalom, Scorsese nikad nije bio blag prema društvenom sustavu u kojemu je proveo cijeli život pa tako ni ovoga puta.
Elvis Lenić