Jazzino – kako zavoljeti jazz od malih nogu
(Ne)vidljivi – mladi u kulturi: Novi projekt namijenjen glazbenoj edukaciji djece u Istarskom narodnom kazalištu
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
„Jazzino, jazz za dicu“ novi je program koji je u Istarsko narodno kazalište donio koncert namijenjen cijeloj obitelji – odraslima priliku za povratak djetinjstvu, a djeci priliku da uživaju dođu na koncert prilagođen njima.
Riječ je o obiteljskom koncertu čija se premijera održala 13. listopada na Maloj sceni pulskog kazališta. Koncert je u svijet jazza uveo pomno odabranim i posebno aranžiranim glazbenim repertoarom. Poznati i vrhunski pulski jazz glazbenici zasvirali su dječje hitove u njihovom novom i drugačijem obliku.

Tako su djeca i mladi, ali i oni stariji imali priliku uživati u glazbenim instrumentalima, vokalnim dionicama, interakciji s publikom te se prepustiti upoznavanju jazza kao glazbenog žanra na krajnje neformalan i zabavan način.
Prvo što je po ulasku na Malu scenu pažnju svakako su kostimi i upečatljiva – šarena i vesela scenografija, no mahom poznate dječje pjesme, evergreeni u novom ruhu. ono je što je najviše plijenilo pažnju publike. „Bubamarac“, „Kiša pada“, „Zeko i potočić“, „Mama Kukunka“, „Bratec Martin“… svima su znane pjesme koje u novim aranžmanima bude želju za ponovnim slušanjem i uživanjem u njima te pomalo bude nostalgiju.
Za cijelog koncerta glazbenici komuniciraju s publikom, upoznaju djecu s instrumentima, pozivaju na pjesmu i sudjelovanje u izvedbama, što je veliki plus s obzirom na to da smo navikli u kazalištu sjediti mirno i biti tihi, a najmlađima se na ovaj način pruža prilika da se upoznaju s kazalištem i svim njegovim čarima.

Prema riječima umjetničkog ravnatelja INK, Matije Ferlina, upravo je to bila nit vodilja kad je razmišljao o Jazzinu:
„Bavio sam se pitanjem što je kazalište danas, gdje je tu glazba, u kojem smjeru to ide. Nisam samo htio graditi priču o jazzu danas nego i vidjeti što se događa s kazalištem – puno toga ovaj projekt oslovljava i probija“, rekao nam je Ferlin uoči premijere Jazzina.
„Učinilo mi se da s tom vidljivošću i snagom koju jazz ima, a koja može biti još i veća, postoji jedan mali neiskorišten prostor, a to je kako pristupiti tom jako specifičnom žanru, nevjerojatno bogatom i kompleksnom te ga približiti djeci“, dodao je.
Tako su on i Carlos Andrés Fagin koji je odabrao i obradio pjesme, došli na ideju da naprave dječji repertoar u svojim aranžmanima i ponude set od šest tj. osam pjesama (u izvedbama namijenjenim mlađoj djeci svira ih se šest).

„Jazzino doživljavam kao jedan glazbeni ansambl koji će biti prisutan tijekom cijele godine, možda će se s vremena na vrijeme mijenjati repertoar, koji raste. Želja mi je da u konstantnom odnosu s publikom, djecom i mladima koje to zanima i onima koje ne zanima, u nadi da će ih početi zanimati“, izjavio je Ferlin.
Smatra kako je u Puli jazz scena jaka i kako nam ta vrsta glazbe ući strpljenju kojega nam u današnjem svijetu nedostaje a ono je bitno i kod slušanja i kod gledanja. Fagin nije imao puno vremena za realizaciju ideje ali kako kaže, uživao je u radu.
„Prvi dio posla bio je jako intenzivan, kod kuće sam smišljao aranžman. Kao Argentincu koji živi u Puli bilo mi je jako zanimljivo na ovaj način ujedno i promovirati hrvatske pjesme koje su kao DNK hrvatske kulture. Sve sam ih prije čuo ali ih nikad nisam svirao“, rekao nam je.
Namjerno nisu htjeli da one zvuče previše djetinjasto, tako da su aranžmani dosta ozbiljni iako su u pitanju dječje pjesme.

„Radili smo ih s namjerom da budu zanimljive za slušanje i djeci i mladima te njihovim roditeljima i to je bilo najteže, naći taj balans. No kako su ove pjesme evergreeni, one nešto starije – roditelje pa čak i djedove i bake, vratit će u djetinjstvo, a djeci su već poznate i samim tim zanimljive“, dodao je Fagin te zaključio kako mu je ideja bila da čak i odrasli koji inače ne slušaju jazz, kroz poznate pjesme uđu u taj svijet jazza i zavole ga.
Pjevačica Gabrijela Galant Jelenić do sad se nije okušala u jazzu no, kako kaže, bila je spremna izaći iz svoje zone: „Dodatni motiv dobila sam kad mi je Carlos rekao o kojim se pjesmama radi jer su to pjesme koje se najčešće pjevaju djeci, a kasnije zaborave. Kako odrastaju, djeca ih se počnu sramiti, što je velika šteta. To su, od tekstova do melodije, sve redom odlične pjesme. Kod njih s može čuti interpretacija i raspon glasa, a mladi za svoje izvedbe biraju neke druge. Zato ćemo ih putem Jazzina približi na drugačiji način, da vide kako ih mogu pjevati, a da se ne srame, kad budu imali i 12, 13 godina“.
Fagin izuzetno važnim smatra odmalena djeci približiti glazbu: „Bilo bi mi drago uspjeti u tome, ja jako volim jazz i glazbu općenito. Ovime želimo odgajati novu glazbenu publiku, pozvati ih da pjevaju i plešu te skupa s nama uživaju u koncertu“.

Sudeći po reakcijama malih i velikih gledatelja, točnije, slušatelja, na dobrom su putu. Publika je pjevala, komentirala, pljeskala u ritmu i sjajne glazbenike nagradila upornim aplauzom.
Članovi benda su Srđan Kuzmanović na kontrabasu, Marco Quarantotto na bubnjevima, Carlos Andrés Fagin na klaviru, Sonja Domitrović na saksofonima, Branko Sterpin na trubi te Gabrijela Galant Jelenić, vokal. Dizajner svjetla je Dario Družeta, a za kostime i scenografiju bio je zadužen Matija Ferlin.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.