Odlazak pjesnika filmske slike
PORTRET REDATELJA: TERENCE DAVIES

Prije desetak dana (7. listopad) preminuo je britanski redatelj i scenarist Terence Davies (rođen 1945. u Liverpoolu), jedan od onih čija smrt neće privući veliku medijsku pažnju, iako je njegova uloga u britanskom i europskom filmu vrlo značajna.
Daviesovo djetinjstvo u brojnoj katoličkoj obitelji bilo je vrlo teško i brutalno, rano mu je preminuo otac nasilnik, a u ranoj mladosti doživio je ugnjetavanje okoline zbog homoseksualizma. Očito su te životne okolnosti izravno djelovale na njegov filmski prvijenac „Trilogija Terencea Daviesa“, koji se sastoji od tri kratka filma (Djeca, Bogorodica s djetetom, Smrt i preobraženje) i nastajao je od 1976. do 1983. godine.
U toj trilogiji Davies zaokružuje životnu putanju svojeg alter-ega Roberta Tuckera (glumi ga nekoliko glumaca zavisno od životne dobi) sažimajući vlastite životne probleme i opsesije, počevši od otkrivanja homoseksualnosti i očevog nasilja u djetinjstvu, preko ovisnosti o majci i pokušaja zatiranja homoseksualnih poriva u srednjoj životnoj dobi, do fizičkog propadanja i smrti u starosti. Zahvaljujući fascinantnoj crno-bijeloj fotografiji Williama Divera, film je iznimno dojmljiv spoj životne okrutnosti i pritajene liričnosti, koji kod gledatelja izaziva najsuptilnije emocije.
Daviesovi sljedeći dugometražni filmovi (Distant Voices, Still Lives, The Long Day Closes), koji su ujedno i najcjenjeniji u njegovom opusu, također se bave tematikom djetinjstva u poslijeratnim engleskim katoličkim obiteljima. Ovi su filmovi snimljeni u boji i vizualno iznimno dorađeni, vrlo su jednostavne naracije, suptilni i snažnih emotivnih stanja.
Davies nije bio jako produktivan redatelj, tijekom karijere koja je trajala skoro pet desetljeća režirao je tek desetak dugometražnih filmova, ali svojim je kvantitativno skromnim opusom ostavio iznimno prepoznatljiv trag. Na kraju valja podsjetiti da je Terence Davies prije desetak godina posjetio Istru, odnosno filmski festival u Motovunu, gdje mu je uručena nagrada Maverick.
Elvis Lenić