Nogomet je povezivao ljude različitih nacionalnosti, podrijetla i ideologija
Otvorena izložba o povijesti pulskog nogometa – „Naši: Nostri“
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
Ljubitelji nogometa došli su na svoje živopisnom izložbom postavljenom u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre, koja je pred mnoštvom znatiželjnika otvorena 27. listopada. Izložba naziva „Naši: nostri“ bavi se poviješću pulskog nogometa.
Prisutne je pozdravio ravnatelj Muzeja, Gracijano Kešac, dok je Anton Percan, autor knjige „Nogomet u Puli“ uoči otvorenja izložbe izjavio kao je nogomet u Puli jedina aktivnost koja ima svoj kontinuitet tijekom gotovo stoljeće i pol, dosta burne, a ponekad i dosta nesretne pulske povijesti.

„Ima kontinuitet u događanjima, ali ono što je još važnije, u ljudima koji su bili sudionici tih događanja, bilo kao igrači, bilo kao oni okupljeni oko nogometa. Svi su oni tim aktivnostima postali neizostavni dio memorije našega grada“, naglasio je. Zahvalio je Povijesnom i pomorskom muzeju Istre što su to prepoznali i organizirali izložbu te se zahvalio autoricama izložbe, Katarini Marić i Katarini Pocedić te inicijatoru izložbe, Mauriciju Levaku.
Katarina Marić rekla je kako Muzej nije često prisutan unutar lokalne zajednice, a to im je izuzetno važno – da članovi lokalne zajednice dolaze u Muzej i da ih prepoznaju. Rekla je da je za njih dvije kao autorice izložbe, ona za njih bila izuzetno emotivna jer su obje kćerke bivših nogometaša. Zahvalila se svima koji su se odazvali na njihove pozive, pozvali ih u kućne posjete i nesebično dali na posudbu građu ove važne ostavštine koja kroz njihovo sjećanje i sentimentalne predmete pomaže u kreiranju emotivne izložbe.

Pocedić se zahvalila NK Istra, NK Istra 1961, NK Uljanik, NK Pula ICI, obiteljima Ostroman, Schira, Drosina, Ostović i Giljanović te bivšim nogometašima: Sergio Scoria, Berislav Poldrugovac, Franco Rosignoli, Radovan Spasić, Igor Pamić. Spomenula je i navijače: Braću Banana – Argea i Ardemija Zimola te Sandra Benussija, a kako je rekla i mnogi drugi su pomogli, uključujući i njihove obiteljske fotografije jer su obje kćeri pulskih nogometaša.
Pročelnik za kulturu Istarske županije, Vladimir Torbica kazao je kako je nogomet jedna o onih lijepih stvari na svijetu o kojoj svi sve znamo.
„Naravno, o nogometu postoje određeni stereotipi, ali postoji i emocija. Moje prvo sjećanje na nogomet je kad sam igrao kao klinac od 14 godina, i iako smo izgubili utakmicu i usput dobili batine, na kraju smo svi otišli na ručak u Sljeme i to pamtim kao lijepu uspomenu“, ispričao je. Dodao je kako nogomet nosi emocije i ova izložba je upravo to – ne samo puko nabrajanje činjenica nego i predstavljanje emocija. „Želim zahvaliti autoricama, savjetniku Percanu i ravnatelju Kešcu što smo još jednom pokazali da naše ustanove moraju biti zajednica jer samo ako djeluju u zajednici, tada imaju smisla“, zaključio je Vladimir Torbica.

Zamjenica pulskog gradonačelnika, Ivona Močenić u ime Grada pozdravila je okupljene rekavši kako je ova izložba priča o jednom sportu, jednom gradu, o nogometu koji je važan faktor jer je spajao, a spajat će i nadalje, starosjedioce i nove stanovnike Pule.
„Rivalstvo koje je prisutno na nogometnom terenu, ali i na tribinama povezuje ljude neovisno o njihovom porijeklu, ideologiji, nacionalnosti i upravo je to čar ovoga sporta“, dodala je Močenić.
Na kraju je napomenula kako ćemo kroz izložbu dobiti uvid u vremensku kronologiju i povijesnim događajima koji su oblikovali naš grad te otvorila izložbu.

Rad na izložbi
Rad na izložbi trajao je nešto više od 10 mjeseci, rekle su nam autorice, Katarina Pocedić i Katarina Marić.
„Imale smo sreću da nam je vanjski stručni suradnik bio Anton Percan, autor knjige „Nogomet u Puli“ pa je utoliko bilo lakše. Nismo kretale u istraživanje od početka nego smo nadopunjavale i proširivale već postojeće. Da smo same istraživale, potrajalo bi i koju godinu“, napomenule su.

Kako kažu, najljepši i najzanimljiviji dio posla bilo im je prikupljanje predmeta, kontaktiranje aktera i traženje fotografija. „Ni same ne znamo kako smo točno počele. Jednostavno smo uzele mobitele u ruke i krenule listati kontakte. I onda je samo krenulo… Ovaj zna ovoga, onaj zna onoga… Kad radiš temu koja je vrlo prisutna u lokalnoj zajednici ljudi se brzo aktiviraju. U početku uvijek postoji mala sumnja sa strane sugovornika, ali onda kad se dogodi razgovor i onaj „klik“ tada informacije samo izlaze. Kad se stekne njihovo povjerenje tada prestaju sve barijere. Iako smo do fotografija došle relativno lako, to nije bio slučaj s predmetima, jer se često se suočavamo s pomanjkanjem vezanim za određene svakodnevne teme unutar obiteljskih ostavština. Pomislili bismo da će s obzirom na raširenost nogometa kao sporta i velik broj sudionika predmeta biti dosta, no malo sačuvanih predmeta ostalo je ipak zahvaljujući pojedincima za koje imaju veliku emotivnu vrijednost“, ispričale su.
Zajedno su odlazile u klubove i na razgovore s bivšim nogometašima, preuzimale predmete i fotografije.
„Tijekom rada se dogovaramo što je važno istaknuti, što moramo naglasiti – ovakav tip izložbe u kojoj najvećim dijelom prezentirate samu lokalnu zajednicu je vrlo osjetljiv, lako je izgubiti nit i u velikoj količini podataka i imena ne upasti u šturo nabrajanje i izlistavanje imena“, ispričale su.

Već dugo zajedno rade, dobro se razumiju i nadopunjuju. „Od početka smo znale da gradimo gradsku priču u kojoj je ovaj sport društveni fenomen koji je odigrao važnu ulogu u integraciji stanovništva“, kažu.
Zanimljiv i maštovit postav
Izložba je sjajno postavljena za što su zaslužni Matko Plovanić i Marta Sirotić Pavletić, a osim dresova, lopti i kopački, ondje se mogu naći maštovito izložene fotografije, navijačke zastavice te čuti skandiranje i bodrenje navijača što odaje dojam kao da ste na utakmici, pa se još lakše uživjeti u izložbu. Između ostalog, na izložbi se može saznati kako se nogomet u Puli igrao i mnogo prije osnivanja klubova. Pulske livade bile su najpogodniji prostori za igru krpenjačom, tzv. balla de strassa, kako se nazivalo loptu.

Dosjetljivo, katalog koji prati izložbu ujedno je i album sa sličicama nogometaša poznatih iz povijesti pulskog nogometa.
Svi ljubitelji sporta ali i umjetnosti u izložbi „Naši: nostri“ mogu uživati do kraja travnja.