Žanrovski hibrid koji objedinjuje edukativni narativ, narodnu predaju i predivne ilustracije
Predstavljanje knjige Zdenka Bašića „Čarobna Istra – skrivene tajne istarskih gradina“
B. V.
Predstavljanje nove knjigu Zdenka Bašića „Čarobna Istra – skrivene tajne istarskih gradina“ bit će održano u petak, 3. studenog u 18 sati u prostoru Multimedijalnog centra Rovinj.
„Ova knjiga predstavlja još jedan ambiciozan projekt Istarske županije, koja kontinuirano prepoznaje značaj baštine u očuvanju identiteta regije. „Čarobna Istra – skrivene tajne istarskih gradina“ inovativan je žanrovski hibrid – slikovnica koja objedinjuje edukativni narativ, narodnu predaju i predivne ilustracije koje će podjednako oduševiti djecu i odrasle. Autor je cijenjeni i svestrani umjetnik Zdenko Bašić, ilustrator, animator, pisac i umjetnički direktor festivala zaboravljenih priča i narodnih predaja „Perunfest“. Poznat po svojem jedinstvenom, fantazmagoričnom, a istodobno senzibilnom izričaju, okušao se u mnogim žanrovima i ilustrirao klasične priče na engleskom govornom području što mu je donijelo međunarodno priznanje, no svoj autorski vrhunac daje u knjigama u kojima spaja predaju, priče i svoje začudno likovno umijeće – takva je njegova sada već kultna knjiga „Sjeverozapadni vjetar“, tražena i na hrvatskom i na engleskom jeziku, koja je postala temelj za animirane filmske uratke te dokumentarnu TV-seriju“, navode iz Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije.
„Čarobna Istra“ predstavlja originalan spoj priča o jedanaest istarskih kaštela i isto toliko starih istarskih predaja, priča o mitološkim stvorenjima: o vilama, štrigama i štrigunima, divovima, vukodlacima, krsnicima, o orku, mori, duhovini, macmolićima i švaržićima, koji jednako kao i materijalna baština čuvaju povijest i tradiciju Istarskog poluotoka. Sve to Bašić je ilustrirao u svojem autentičnom stilu, obogaćenim i zrelošću iskustva i inspiracije, stvarajući možda i dosad ponajbolje knjižno izdanje.
Sam umjetnik o tome je rekao: „Moram reći da sam imao sreće u samom istraživanju putovati, posjetiti sve lokacije i fotografirati sve kaštele. Neke koji su otkriveni, obnovljeni i predstavljeni svijetu, a neki koji su još uvijek gotovo sakriveni, skoro nedostupni, još uvijek čuvaju tajne neke druge dimenzije, poput Kožljaka i Kršana. I bila je privilegija gledati ih u svjetlu trenutka kako se otkrivaju u tim posjetima, pod oblacima, olujama, kišom i vjetrom, suncem ili mjesecom… Ilustriranju sam pristupio kao svom putopisnom dnevniku, u kojem sam ocrtavao sjećanja i impresije s tog puta kroz kolaže fotografija, rekreirajući atmosferu pojedinog kaštela i onda u njih smještao mitska stvorenja i priče.“
„Ova će knjiga nedvojbeno obogatiti istarsku kulturnu baštinu za mnoge generacije, a možemo se samo nadati da će joj se mnogi utjecati i vraćati u potrazi za inspiracijom, znanjem i uživanjem u lijepoj knjizi“ poručuju iz Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije.
Take it Slow strateški je projekt Programa prekogranične suradnje INTERREG VA Italija – Hrvatska 2014. – 2020. osmišljen s ciljem upravljanja i promocije jadranske regije kao inovativne, zelene, održive, kreativne, dostupne prekogranične turističke destinacije usmjerene osnaživanju i promociji koncepta sporog i pametnog turizma. Projekt je ukupne vrijednosti 3.764.695,71 eura, od čega 85 posto sufinancira Europski regionalni razvojni fond, a 15 posto partnerske organizacije. Upravni odjel za kulturu i zavičajnost Istarske županije – Regione Istriana u okviru projekta otvorio je Posjetiteljski centar Kuća kaštela u Momjanu kao suvremen arhitektonski marker objekta tradicionalne arhitekture koji svojim unutarnjim dizajnom reinterpretira kulu i palaču kaštela. Namijenjen je inovativnoj i multimedijskoj interpretaciji kulturne rute svih istarskih kaštela prilagođenoj i osobama s osjetilnim oštećenjima, objedinjujući zajedničko naslijeđe prekograničnih jadranskih regija s kojima Istra tradicionalno dijeli snažne kulturološke poveznice najizraženije preko vladajućih patricijskih obitelji koje su obitavale u istarskim kaštelima.