Nakon konstruktivne rasprave Plan je jednoglasno usvojen i poslan na doradu

Prvo čitanje Plana razvoja kulture grada Pula-Pola (2023. – 2030.) na 29. sjednici Gradskog vijeća

Tekst Boris VINCEK

12.10.2023.

 

Druga toč­ka 29. sjed­ni­ce Gradskog vije­ća Grada Pule, odr­ža­ne u sri­je­du 11. lis­to­pa­da bila je posve­će­na prvom čita­nju i ras­pra­vi o pri­jed­lo­gu Plana razvo­ja kul­tu­re Grada Pula-Pola za raz­dob­lje 2023. – 2030.. Nakon pre­zen­ta­ci­je pla­na od stra­ne izra­đi­va­či­ce stra­te­gi­je Ane Šilović te izvje­šta­ja o pro­ve­de­nom jav­nom savje­to­va­nju, usli­je­di­la je uglav­nom kons­truk­tiv­na ras­pra­va u kojoj su izne­se­ne kri­ti­ke, pri­jed­lo­zi i direk­t­na pita­nja vijeć­ni­ka na koje su odgo­vo­ri­li pro­čel­ni­ca za kul­tu­ru Emina Popović Sterpin i gra­do­na­čel­nik Filip Zoričić. Zaključak je dan na gla­sa­nje, a vijeć­ni­ci su jed­no­glas­no pri­hva­ti­li dono­še­nje Plana te se Nacrt pri­jed­lo­ga zajed­no s pri­mjed­ba­ma vijeć­ni­ka upu­ću­je pred­la­ga­te­lju radi pri­pre­me konač­nog akta. Plan će se nakon dora­de pono­vo naći na dnev­nom redu Sjednice Gradskog vije­ća te će nakon dru­gog čita­nja biti dan na konač­no glasanje.

U svoj pre­zen­ta­ci­ji, Šilović je nave­la da je Plan razvo­ja kul­tu­re Grada Pula-Pola za raz­dob­lje 2023. – 2030. godi­ne sred­njo­roč­ni stra­te­ško­plan­ski sek­tor­ski razvoj­ni doku­ment koji će slu­ži­ti kao osno­va na teme­lju koje se struk­tu­ri­ra­ju razvoj­ni pro­jek­ti iz podru­čja kul­tu­re Grada u nave­de­nom raz­dob­lju. Svrha Plana je arti­ku­li­ra­ti stra­te­ški pra­vac razvo­ja kul­tu­re Grada Pula-Pola u slje­de­ćem sed­mo­go­diš­njem raz­dob­lju, koji će obje­di­ni­ti poten­ci­ja­le, resur­se i napo­re dioni­ka u kul­tu­ri kako bi se osi­gu­ra­lo una­p­rje­đe­nje uvje­ta rada i stva­ra­nja u kul­tu­ri te odr­ži­vi razvoj kul­tu­re, oja­ča­la među­na­rod­na, unu­tar­sek­tor­ska i među­sek­tor­ska surad­nja te osi­gu­ra­lo veće sudje­lo­va­nje gra­đa­na u kulturi.

Šilović je detalj­no objas­ni­la i par­ti­ci­pa­tiv­ni model izra­de Plana te je napo­me­nu­la da je nakon 46 dana jav­nog savje­to­va­nja u kojem je sudje­lo­va­lo 17 dioni­ka zaprim­lje­no 96 komen­ta­ra. Njih 2o je pri­hva­će­no, 4 nisu pri­hva­će­na, 61 je objaš­njen, 6 je dje­lo­mič­no pri­hva­će­no, a 5 je prim­lje­no na znanje.

Nakon iscr­p­nog pred­stav­lja­nja Plana usli­je­di­la je ras­pra­va u kojoj su svi vijeć­ni­ci izra­zi­li zado­volj­stvo s nje­go­vim nacr­tom te dali svo­je pri­jed­lo­ge za pobolj­ša­nje. Valter Boljunčić ispred klu­ba IDS‑a izra­zio je nadu da se i zahva­lju­ju­ći ovom Planu može pove­ća­ti udio sred­sta­va u kul­tu­ri te se osvr­nuo na neko­li­ko par­ti­ku­lar­nih toč­ka s nagla­skom na poželj­nost siner­gi­je s obra­zov­nim institucijama.

Igor Belas u ime klu­ba SDP‑a Planu zamje­ra dvi­je stva­ri: nedos­ta­tak socio-demo­graf­skog pris­tu­pa nje­go­voj izra­di – dak­le broj­ča­nih poka­za­te­lja koji bi bili pos­tav­lje­ni kao ori­jen­tir koli­ko kul­tu­re gra­đa­ni Pule mogu kon­zu­mi­ra­ti – te manjak foku­sa na rock kul­tu­ru koja je iden­ti­tet­ski veza­na za ovaj grad. Isto tako napo­me­nuo je da je nuž­no ras­te­re­će­nje JU Pula Film Festival koja bi tre­ba­la biti foku­si­ra­na na orga­ni­za­ci­ju Festivala igra­nog fil­ma, a u tome ju spre­ča­va orga­ni­za­ci­ja broj­nih dru­gih doga­đa­nja u gradu.

Noel Mirković je u ime klu­ba Možemo izdvo­jio neko­li­ko pro­ble­ma počev­ši s natje­ča­jem za tro­go­diš­nje finan­ci­ra­nje putem ins­ti­tu­ci­onal­ne podr­ške koji bi se po nje­go­vom sudu, suk­lad­no nož­nom pove­ća­nju sred­sta­va za kul­tu­ru, tre­bao pro­vo­di­ti sva­ke godi­ne. Spomenuo je i pro­blem smje­štaj­nih kapa­ci­te­ta za gos­tu­ju­će umjet­ni­ke koji bi mogao biti rije­šen tije­kom obno­ve Rojca ili sta­re ško­le u Šijani. Ustvrdio je i da se u Planu ne spo­mi­nju pul­ski kvar­to­vi, mjes­ni odbo­ri, nji­ho­vi pros­to­ri te na koji način mogu sudje­lo­va­ti u gra­du kul­tu­re. Za kraj pred­lo­žio je da se revi­di­ra ugo­vor o kori­šte­nju Arene koji Grad Pula ima s Arheološkim muze­jom Istre kako bi se dio sred­sta­va usmje­rio na potre­be neza­vis­ne kulture.

U poje­di­nač­nim jav­lja­nji­ma zanim­ljiv je bio pri­jed­log Davora Vukovića iz Možemo koji se osvr­nuo na for­ti­fi­ka­cij­ski sus­tav Pule te na tvr­đa­vu Punta Christo. Radi se o uspješ­nom pri­mje­ru vođe­nja tak­ve vrste mate­ri­jal­ne bašti­ne od stra­ne udru­ge civil­nog druš­tva te čije ne uvr­šta­va­nje u ovaj Plan sma­tra pogre­škom. Naime, Punta Christo je gene­ri­ra­la kul­tur­ne pro­gra­me koji su bili koris­ni za lokal­no sta­nov­niš­tvo i isto­vre­me­no uspje­li pri­vu­ći turis­te i upri­ho­di­ti zna­čaj­na finan­cij­ska sred­stva za ovaj grad.

Marin Lerotić je Plan nazvao ambi­ci­oz­nim te je izra­zi zabri­nu­tost zbog uvr­šta­va­nja pro­jek­ta Palače kul­tu­re koja bi tre­ba­la biti smje­šte­na u pros­tor Doma hrvat­skih bra­ni­te­lja koji nije u vlas­niš­tvu gra­da. Napomenuo je da se u Planu ne spo­mi­nju naci­onal­ne manji­ne koje su naša veli­ka vri­jed­nost na koju tre­ba sta­vi­ti naglasak.

Dušica Radojčić se tako­đer osvr­nu­la na for­ti­fi­ka­cij­ski sus­tav Pule za kojeg bi se po nje­nom sudu tre­bao napra­vi­ti pose­ban plan uprav­lja­nja s ciljem da se za taj dio mate­ri­jal­ne bašti­ne utvr­di namje­na. Po nje­nom sudu bi se tak­vim uvr­šta­va­njem tvr­đa­va u stra­te­ški pla­ni na bolji način moglo izgla­di­ti vlas­nič­ke odno­se s drža­vom, ali i pove­ća­ti moguć­nost pov­la­če­nja sred­sta­va iz europ­skih i dru­gih fondova.

Tijekom ras­pra­ve bilo je govo­ra i o iznim­noj važ­nos­ti DC‑a Rojc i nje­go­ve ulo­ge gene­ra­to­ra kul­tu­re u gra­du koja je pre­poz­na­ta i na među­na­rod­noj razi­ni te su se vijeć­ni­ci većin­ski slo­ži­li da bi for­mi­ra­nje usta­no­ve mje­šo­vi­tog tipa, budu­ći da je već raz­ra­đen plan uprav­lja­nja, uve­li­ke pomo­glo razvo­ju druš­tve­nog centra.

U svo­jim se odgo­vo­ri­ma pro­čel­ni­ca Popović Sterpin osvr­nu­la na samu finan­cij­sku kons­truk­ci­ju pla­na kojeg je u ovoj fazi nemo­gu­će dodat­no pro­ši­ri­ti jer već sada, da bi se mogao ostva­ri­ti, zah­tje­va porast izdva­ja­nja za kul­tu­ru u visi­ni od 200% godiš­nje. Njegovim dodat­nim pro­ši­re­njem pre­tvo­rio bi se u lis­tu želja koju je nemo­gu­će ostva­ri­ti. Što se tiče tvr­đa­ve Punta Christo pro­čel­ni­ca je kaza­la da ona nije obu­hva­će­na ovim pla­nom jer su se foku­si­ra­li na tvr­đa­vu koja već jes­te u vlas­niš­tvu gra­da, a to je Fort Bourguignon u kojem bi tre­bao biti smje­šten inter­pre­ta­cij­ski cen­ta­ra Grada Pule. U tom pogle­du doš­lo je do pro­ble­ma zbog vla­ge u pros­to­ru, a potreb­na je kon­zer­va­tor­ska pod­lo­ga koja bi mogla utvr­di­ti koji sadr­žaj taj pros­tor može skla­di­šti­ti ili izlagati.

Gradonačelnik Zoričić se osvr­nuo na Plaču kul­tu­re u Domu hrvat­skih bra­ni­te­lja rekav­ši da Grad Pula ne odus­ta­je od raz­go­vo­ra s drža­vom i Pleter uslu­ga­ma te da ti raz­go­vo­ri tra­ju i dalje – na razi­ni svih resor­nih minis­tar­sta­va. Pozdravio je i ide­ju Noela Mirkovića da bi se Palača kul­tu­re mogla smjes­ti­ti u pros­tor Robne kuće, no ona je u pri­vat­nom vlas­niš­tvu. Što se pro­ši­re­nja Gradske knjiž­ni­ce i čita­oni­ce tiče, ona se neće odvi­ja­ti po pla­nu na katu iznad jer Istarska župa­ni­ja ima ozbilj­ne namje­re nas­tav­ka ure­đe­nja MSUI‑a, no osta­je otvo­re­na moguć­nost kori­šte­nja potkrovlja.