Jasna Žmak u INK‑u izvela „This is my truth, tell me yours“
Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije iz arhiva INK-a
Jasna Žmak na Malu scenu Istarskog narodnog kazališta donijela je svoju istinu – ogolila se pred publikom i dirljivo, iskreno i često vrlo duhovito pričala je o svom, nimalo uobičajenom, životnom putu i raznim iskustvima u privatnom i poslovnom životu. Naime, 23. studenog na Maloj sceni izvela je autorsko djelo „This is my truth tell me yours“.
Inače dramaturginja i spisateljica, Puležanka sa zagrebačko adresom, koja se između ostalog bavi i aktivizmom te psihoterapijom, ovoga je puta stala na daske koje život znače i unatoč tremi i neiskustvu u glumi, pokazala da i u tome itekako dobro pliva.
Iako nije riječ o klasičnoj predstavi, jer Jasna, kako je i sama rekla, nema iskustva u izvođenju stoga u neku ruku drži predavanje, što joj je kao predavačici na Akademiji dramskih umjetnosti itekako blisko, ona je to izvela besprijekorno, a njen nastup pun humora, u velikoj mjeri podsjeća na stand – up, što je i po reakcijama publike iz koje se često prolamao smijeh, bilo vidljivo.
Jasnin se život u mnogome promijenio prije 12 godina kad je kao članica publike na predstavi “Mandićstroj” redatelja Bojana Jablanovca i glumca Marka Mandića, zbog pucnja kazališnim pištoljem dobila tinitus i hiperakuziju. Od tada ima neprestano zujanje u uhu i jako je osjetljiva na buku.
Iskreno dirljivo progovara o životu s time, strahu da joj se stanje ne pogorša i hrabrosti da ga izdrži. Naime, unatoč, ili pak usprkos tome, ona i dalje ustraje na svojim istinama i živi kulturu. Jasna se dotiče i mizoginije, seksizma, homofobije, patrijarhata – sve je to naša realnosti, koju na žalost često ignoriramo i s njom se šutke mirimo. No Jasnu te stvari s punim pravom žuljaju i posvećuje im svoje djelovanje bilo da je to pišući, glumeći, baveći se aktivizmom…
Jasna je iskrena i otvorena i kad progovara o seksualnosti, „outanju“, sramu kad su te stvari u pitanju koji je itekako prevladala govoreći o tome pred publikom sačinjenom od stotinjak gledatelja. U svemu tome, Jasna pokazuje koliko je svestrana u svome djelovanju i puna znanja te tako s publikom dijeli i brojne zanimljivosti te činjenice vezane za kazalište, feminizam, pisanje…
Primjerice, govoreći o orgazmu ukazuje na to kako je on mnogo češći kod muškaraca, koji su i za ista radna mjesta još uvijek bolje plaćeni od žena, a one su pak u manjini i kad je riječ o Nobelovoj nagradi za književnost. Do sad ju je dobilo preko 100 muškaraca i svega 17 žena!
Istine su to koje svi znamo, ali rijetko ističemo pa sukladno tome, ništa ne mijenjamo. No Jasna to junački radi. Posebno je dira sveprisutni seksizam koji, još uvijek pognute glave, prihvaćaju mnoge žene, misleći „da tako jednostavno treba biti“.
Upravo zbog mnogih škakljivih tema koje je Jasna iznijela na sceni, generacijski šarolika publika nagradila ju je toplim i dugačkim pljeskom i pokazala kako svijetu treba više ovako hrabrih Jasni.
Razgovor s autoricom nakon izvedbe
U razgovoru s autoricom nakon njene izvedbe, što je dobro došla novina INK s obzirom da publici daje priliku iz prve ruke čuti više o predstavi koju su upravo pogledali ali i pitati što ih zanima, Jasna je, pak ispričala kako je do sad imala oko 20 izvedbi ove predstave prvi put izvedene u svibnju.
„Ovdje sam imala posebnu tremu jer je riječ o mom rodnom gradu i ljudima koji me poznaju, ali drago mi je da sam je imala priliku izvesti i da su reakcije tako pozitivne“, rekla je.
Matija Ferlin, umjetnički ravnatelj INK‑a, upitao ju je za poriv rada na ovoj predstavi i je li on bio terapeutski na što je Jasna rekla kako je htjela napraviti predstavu koja je njoj na neki način trebala, mimo tinitusa i patrijarhata – u umjetničkom smislu, a koje žuljaju nju i ostale iz umjetničkog svijeta: odnosi moći, narcizam, hiperprodukcija…
Isprva nije imala jasnu ideju što i kako će radi nego se sve jednostavno slilo u ovakvu predstavu. Ona je nastajala godinama prije, ali u svega pet dana ju je završila. Jasna na to ne gleda kao na režiju nego dramaturgiju u prostoru. Jako je ponosna na to što je predstava dramaturški „jedan super zapakiran bonbon“.
Ispričala je kako je oduvijek bila svestrana i zanima je mnogo stvari pa je tako počela raditi i psihoterapiju kojom se bavi vodeći radionice uglavnom posvećene seksualnosti.
Jasna Žmak gostovati će na tribini INK u lipnju iduće godine. Sudjelovat će i u mentorskom programu za mlade. Naime, INK će omogućiti mladim redateljima, dramaturzima, kostimografima da svoje prvo profesionalno djelovanje ostvare upravo tu te će se u veljači izvesti priča Eme Kliman koju je napisala pod Jasninin mentorstvom a tiče se Uljanika, odrastanja u Puli i odrastanja u inozemstvu. Režiser je Gabriel Lazić. Riječ je o mladoj ekipi autora, a svaki od njih ima svog mentora kako mladi nakon fakulteta ne bi bili prepušteni samo sebi. Neki od njih su braća Sinkauz i Mauricio Ferlin.