„Mladim umjetnicima i studentima zaista puno znači financijska podrška u realizaciji svojih ciljeva i snova“
(Ne)vidljivi – Mladi u kulturi: Gabriel Radović izdao svoj prvi album na 20. rođendan
Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije iz Gabriela Radovića
Puljanin s nizozemskom adresom, 20-godišnji Gabriel Radović izdao je svoj album prvijenac. Taj je mladić trenutno na drugoj godini Hanze University of Applied Sciences, u nizozemskom Groningenu, na studijskom program Glazba, smjer gitara, gdje ispunjava svoj životni san da se posveti svojoj karijeri i životnom pozivu – glazbi.
Album prvijenac pod nazivom Never the Less pod umjetničkim imenom Pseudomi sastoji se od osam pjesama instrumentalnog, multi žanrovskog te orkestralnog karaktera. Na njemu je radio nešto više od godinu dana, iako su neke od pjesama mnogo starije te su uz brojne dorade i korekcije završile na albumu u izdanju kakvom ih se danas može poslušati.

„Albumom vlada osjećaj misterioznosti i melankolije. Jedan od koncepata bila mi je zamisao post apokaliptičnog svijeta. Album potpisujem kao autor, aranžer i producent u suradnji s Edijem Cukerićem na aranžmanima i produkciji. U daljnjem procesu mastering je odradio Pavle Miholjević, dok je za naslovnu stranu i omot albuma zaslužna Vasja Šumonja. Album izlazi pod etiketom Tondak“, rekao nam je Gabriel.
„Moja osobna i velika životna želja bila je izdati samostalni album u tinejdžerskoj dobi i drago mi je da sam tu dugogodišnju želju ostvario. Naime, sam album je objelodanjen par minuta nakon ponoći 2. studenog, a ja sam rođen u večernjim satima, tako da sam uhvatio posljednji vlak i uspio u svom naumu. Povratni dojmovi su zaista predivni i primio sam mnogo pozitivnih komentara od publike što me iznenadilo budući da nisam mogao predvidjeti kakva će reakcija biti na ovakav specifični, instrumentalni, multi-žanrovski album“, ispričao nam je.
Suradnja s Edijem Cukerićem
„O Ediju sam čuo sve najbolje i na osobnom i na poslovnom planu, kako od mojih roditelja, tako i s raznih strana pa je suradnja s njim došla kao prirodni slijed događaja. Prvi put smo se upoznali i surađivali na Freaktionovom albumu, a kasnije se Edi zainteresirao za moj rad i htio je čuti što stvaram u slobodno vrijeme. On me ustvari potaknuo na izradu ovog albuma nakon sto je čuo dvije pjesme na kojima sam radio od kojih je jedna bila i Disturance s ovog albuma“, rekao nam je Gabriel te dodao kako je suradnja bila ugodna i opuštena, dolazio je u njegov studio na „sessione“, komentirali su, aranžirali i dorađivali gdje je bilo produkcijskih potreba.

„Radilo se mahom o detaljima, ali značajnim, i moram priznati da je za nekoliko skladbi Edi imao toliko genijalne prijedloge oko aranžmana koji su iz pjesama izvukli ono najbolje. Edijevo mišljenje i iskustvo neizmjerno cijenim i poštujem, kliknuli smo na prvu i lako smo se dogovarali oko svega jer slično razmišljamo. Kreativno je i poticajno surađivati s njim, osjećam ga poput glazbene srodne duše“, priznao je.
Ljubav prema glazbi mamina zasluga
Gabriel je s glazbenim obrazovanjem počeo sam u 3. razredu osnovne škole na mamin prijedlog.
„Tada još nisam pokazivao sklonost prema glazbi, ali mama me željela uvesti u svijet glazbe na čemu sam joj danas neizmjerno zahvalan. Tada, dakako, nisam mogao ni slutiti kamo će me to odvesti i da će to jednom postati i velika strast i moj životni poziv“, rekao je.
Zanimljivo je da te godine nije bio primljen u glazbenu školu pa se upisao u OKUD Istra gdje je radio s Aleksom Nadišićem, koji je vrlo brzo izvukao njegov talent i uveo ga u svijet klasične glazbe.
„Sve je teklo glatko, ali sam početkom tinejdžerskih godina, zbog raznih natjecanja i općenito formalnosti svijeta klasične gitare, osjetio određeno zasićenje. Na zadnjoj godini osnovne glazbene škole bili smo super ekipa, složni i stvaralački raspoloženi i tada sam zapravo skladao svoju prvu pjesmu. Trenutak koji je obilježio smjer mog glazbenog kretanja je kad sam u 8. razredu započeo slušati glazbu i tada sam osjetio snažnu promjenu u općem poimanju glazbe“, govori nam Gabriel.

„Mnogi se smiju ovoj priči, ali tada su mi se, čuvši glazbu Eda Sheerana, otvorile sasvim nove glazbene perspektive u slušalačkom smislu, kao da sam glazbu čuo na drugačiji način. Kupio sam njegova dva CD‑a i krenuo učiti što znači slušati i čuti glazbu po albumima, praksu koju sam tada prvi put stekao i koja me usmjerila“, priznaje.
Kad je počeo svirati električnu gitaru, istraživao je rock glazbu i tako upijao opuse Dire Straitsa, Pink Floyda, Hendrixa… „Slušao sam sve asocijativno na rock s električnom gitarom i zavolio i Red Hot Chilli Peppers i Johna Mayera. Srednjoškolsko glazbeno obrazovanje nisam nastavio, već sam upisao Gimnaziju matematičkog smjera i sve do kraja 1. srednje bio sam uvjeren da ću upisati PMF. Međutim, moja ljubav prema glazbi i gitari je konstantno rasla i ulaskom u moj prvi bend Freaktion, zaljubio sam se u Radiohead koji mi je, uz Tame Impalu, trenutno najdraži bend. Radiohead mi je otkrio cijeli taj „sound“ alternative poput Muse, Jeff Buckleya, Deftonesa, a skladanje i stvaranje oduvijek me očaravalo i bilo je prisutno u nekim oblicima, no u Freaktionu sam još dublje zaronio u taj svijet i izoštrio svoje kreativne vještine te se nakon toga više nisam mogao zamisliti nigdje drugdje nego u svijetu glazbe“, kaže mladi glazbenik.
Školovanje u Nizozemskoj
Fakultet mu, kaže, nije bilo jednostavno upisati, iziskivalo je dosta angažmana, informiranja i pripremanja pa je znalo biti naporno, budući su prijave na nekim fakultetima započinjale već u 2., 3. ili 4. mjesecu.
„Prijavio sam se na nekoliko fakulteta i bio primljen na dva, ovaj koji pohađam u Groningenu i na fakultet u Maastrichtu. Izabrao sam ovaj jer mi je najviše odgovarao i jer su predavanja na engleskom jeziku. Sam fakultet surađuje s profesorima, ikonama jazz glazbe, iz New Yorka koji nam održavaju predavanja i masterclassove“, govori nam.
S pripremama je krenuo već godinu, dvije ranije i u tome ga je, kaže, odlično pripremao profesor Carlos Fagin.
Kaže nam kako se prijava na fakultete u Nizozemskoj sastojala od nekoliko dijelova: „Tada je još bio period Covid mjera i cijeli proces prijave išao je online putem. Prvi dio je pred-audicija na kojoj te ocjenjuju na temelju videa i motivacijskog pisma. Ako to prođeš, pozvan si na audiciju koja se sastoji od dva dijela; teoretskog i praktičnog (sviranja), oboje putem ZOOM poziva, s obzirom na okolnosti kakve stu tada vladale u svijetu. Iščekivanje rezultata je bilo prilično napeto jer na godinu primaju svega tri do četiri gitarista, a primaju se prijave iz cijelog svijeta“.
Studij mu je ispunio sva očekivanja, kako kaže, ima puno praktičnog dijela i sviranja, a profesori su vrlo pristupačni i iskusni. „Imaš osjećaj kao da ste prijatelji i nemaš nikakve bojazni obratiti im se za bilo što. Grad je sam po sebi fenomenalan, maksimalno prilagođen studentima, a način života u inozemstvu je genijalan pa mogu reći da mi je to još jedna dodatna životna škola i veliko iskustvo. Već su ranije neki moji prijatelji krenuli na studij u Groningen pa je i to dodatno olakšalo moju odluku o odlasku baš na taj fakultet“, kaže Gabriel.
Član Freaktiona
Inače, Gabriel Puli djeluje kao autor, gitarist i koaranžer benda Freaktion, s kojim je prošle godine izdao prvi album i imao mnogobrojne nastupe na raznim manifestacijama i festivalima poput INmusica, Supervala, Pre-manKulture (SeptembArta), Roštiljarke, RiRocka…
Sudjelovali su i u projektu Istarske županije XIIxII za 2022. godinu s pjesmom „Calamity“, te je i sljedeće godine samostalno sudjelovao u istom projektu za 2023. sa svojom skladbom „By your side“.

„Freaktion je jedna lijepa priča koju smo uspjeli okruniti albumom i na to smo jako ponosni kao i na veliki uspjeh i podršku publike koje nas je ugodno iznenadilo. Zbog udaljenosti rad s bendom je nažalost otežan i toga smo bili svjesni odmah u startu. Kući odlazim otprilike tri puta godišnje i ako se poklopi da baš u tom periodu nas netko pozove na svirku, rado prihvaćamo pozive. Dodatna otegotna okolnost je što i Maja studira u Zagrebu, a ove je godine i Vasja maturantica pa će se na jesen, kada i ona krene na studij, sve biti još teže uskladiti“, kaže Gabriel.
Drago mu je da je Upravni odjel za kulturu Istarske županije prepoznao njegov rad i iskazao potporu albumu te im se zahvaljuje na pomoći da ostvari svoj san: „Mladim umjetnicima i studentima zaista puno znači financijska podrška u realizaciji svojih ciljeva i snova“.
Gabriel se i dalje namjerava u potpunosti posvetiti studiju, i u tom smislu prije svega učiti o glazbi i kreativnim procesima. „Posebno me fasciniraju beskrajne mogućnosti skladanja i trenutno je jedna bujica ideja u meni, a volio bih tijekom tog puta izbrusiti i pjevačke vještine“, zaključuje Gabriel.