Održana četvrta konferencija Izazovi galerija u razvoju publike
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
4. Konferencija “Izazovi galerija u razvoju publike” održana je 10. studenog u Arheološkom muzeju Istre.

Konferencija se održava u okviru projekta Jačanje kapaciteta hrvatskih galerija za razvoj publike, a organizira ju Udruga Atanor u partnerstvu s IKA-om – Istarskom kulturnom agencijom i Arheološkim muzejom Istre, uz podršku Ministarstva kulture i medija RH, Grada Pule i Arena Hospitality Groupe. Tema ovogodišnje konferencije je važnost suradnje i umrežavanja galerija.
Prisutne je pozdravio ravnatelj Arheološkog muzeja Istre, Darko Komšo rekavši kako i institucije u kulturi i van institucionalnom sektoru traže publiku, a iako je ona različita, način na koji se treba dopremiti i kanali koji se trebaju koristiti moraju biti isti.

„I jedne i druge institucije traže zajednički način kako pronalaziti publiku, kako razvijati publiku i kako im se obraćati“, zaključio je Komšo.
Pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije, Vladimir Torbica, tom je prilikom rekao kako će se u idućem razdoblju staviti ne samo na publiku, nego i na estetiku i mnoge druge vrijednosti koje su bile zanemarivane nauštrb onog da treba proizvoditi i zarađivati.
„Kultura je uvijek bila kultura u zajednici, a publika je ta kultura. Prema tome, sve što učinimo zajedno, institucionalno i van institucionalno, to je dobro za sve nas, ali prije svega za našu zajednicu“, napomenuo je.

Nela Simić iz Udruge Atanor predstavila je „Mapu galerija izložbenih prostora Istre“ koja je postavljena na digitalnu platformu.
Rekla je kako je “Mapa galerija i izložbenih prostora Istre” projekt mapiranja istarskih galerije koji u suradnji provode Udruga Atanor i IKA – Istarska kulturna agencija.
Nakon mapiranja koje je provedeno 2021. godine, projekt je doživio nastavak izradom digitalne platforme i tiskanja mape u ograničenom broju primjeraka koji je predstavljen.
„Ne možemo reći da je to prvo takvo mapiranje, ali svakako je u ovom trenutku najsveobuhvatnije i jedino aktualno i ažurirano. Nakon samog mapiranja je uslijedio logičan razvoj događaja – digitalizacija te mape. Internetska stranica je mapagalerija.net i na njoj možete vidjeti mapu i dodatke, na primjer rubriku Dijalozi u kojoj se pokreću dijalozi s akterima sa scene, poznatim kustosima, umjetnicima i slično“, rekla je Simić.

Najavila je kako će ove mape u ažuriranoj verziji stalno obnavljati, rekavši kako su galerije živo tkivo, naime, od kad nastala ova mapa otvorene su čak tri nove galerije.
„Dinamična je to scena, galerije nastaju i nestaju stoga moramo voditi brigu o tome da sve to arhiviramo, dokumentiramo i zabilježimo“, zaključila je Simić.
Četvrta konferencija Izazovi galerija u razvoju publike nastavila je otvarati aktualne teme sa stručnim predavačima i suradnicima koji djeluju u lokalnom i međunarodnom kontekstu. Tematizirali su modele galerijskog djelovanja koji se temelje na međusobnoj suradnji, dijeljenju znanja i resursa, potencijalu udruživanja, strateškog djelovanja i zajedničke prezentacije, s posebnim fokusom na mogućnosti regionalne suradnje.