Najvrjedniji posjetitelji zaslužili Povelju za spas kulture
Uspješno održan 5. Reli po galerijama
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
Đir od galerije do galerije, razgovori s umjetnicima, performans, degustacije vina, sve je to obilježilo Reli koji se 4. studenog po peti put održao u Puli i privukao gotovo 300 posjetitelja. Družilo se, pričalo, razgledavalo, skupljalo naljepnice za mapu s označenim galerijama, grad je taj dan živio umjetnost. Čak 14 pulskih galerija sudjelovalo je u Reliju i oživilo galerija, ali i ulice.
Šetnja je, kao i svake godine, počela u 17 sati u Galeriji HUiU gdje su se dijelile mape i počele skupljati naljepnice. U opuštenoj atmosferi posjetitelji su imali priliku razgovarati s Luanom Brhanić koja ondje izlaže dojmljive kolaže naziva „Rock paper scisorss“ u želji da ih s vremenom objedini u knjizi.
Već na startnoj poziciji vidjelo se da će u manifestaciji sudjelovati i roditelji s djecom, mladi, oni nešto stariji, pa i mnogi umirovljenici te da su mnogi Puljani željni kulture i kulturnih manifestacija.
U HUiU je počeo performans Igora Zenzerovića, „Na mjesto studije muškosti – Izlet“, hibridni performans oblikovan kao umjetničko vodstvo tj. izlet. Naime, izvedbenim hodom kroz Pulu, intimi grada i lakoći kretanja, umjetnik je suprotstavio svoje „muške studije“ i kroz biografske, dokumentarističke i izvedbene točke u gradu vodio grupu muškaraca kojima želi približiti vlastitu „krizu“ pro-feminističkog djelovanja.
Nova galerija u gradu, Novo Gallery, već se pokazala kao novo omiljeno galerijsko mjesto, ali i mjesto okupljanja i druženja pa su i ovom prilikom ondje mnogi uzeli predah te sa znatiželjom obišli tamošnji postav. Radi se o multimedijalnoj izložbi „Nestalna stvarnost“ slovenske organizacije KIBLA, a izlažu Nataša Berk, Alice Daeun Kim, Tadej Droljc, umjetnik name:, Nika Erjavec, Toni Soprano Meneglejte i Valerie Wolf Gang.
U obližnjoj galeriji Društva arhitekata Istre mogla se pogledati izložba „Ivan Antić – Arhitektonično“ autora Dijane Milašinović Marić i Igora Marića postavljenu u sklopu Dana arhitekture u Istri.
Arhitekt Ivan Antić jedan je od najznačajnijih jugoslavenskih i srpskih graditelja, čije su građevine stvarane u vremenskom rasponu od gotovo pedeset godina i predstavljaju, u oblikovnom, i u konstruktivnom i sadržajnom smislu, gotovo utjelovljenje ideala doba u kojem je stvarao.
Galerija Makina, na čelu s voditeljem Hassanom Abdelghanijem, predstavila se izborom radova iz kolekcije galerije, a izložba Hommage, posveta likovnim umjetnicima koji su svojim životom, radom i djelima ozarili Istru mogla se pogledati u Cvajneru. Ondje izlažu Quintino Bassani, Martin Bizjak, Mate Čvrljak, Josip Diminić, Zora Matić, Boris Mardešić, Bruno Mascarelli, Orlando Mohorović, Ivan Obrovac, Karlo Paliska i Renato Percan.
U Galeriji C8 mogla se vidjeti popularna izložba „Hugo Pratt. Naslijeđe, djelo, biografija“ posvećena liku Corto Malteseo. Izložba sintetski prikazuje životne i umjetničke etape Huga Pratta. Izloženi su paneli stripa posvećeni južnoj Americi, Aziji, keltskom svijetu, Etiopiji, Veneciji i Tihom oceanu.
Tik do C8, Rock galerija Pula spremila je izložbu fotografija i ostalih vizualnih materijala iz Mariettovog opusa te organizirala prodaju LP ploče Istarska renesansna avantura po promotivnoj cijeni. U foajeu Kina Valli publika je mogla opgledati izložbu Green Together, seriju priča o uspješnoj implementaciji zelenih rješenja u našu okolinu. Izložba prikazuje 49 hrvatskih i danskih rješenja za bolje sutra.
Galeria Hermana također je svoja vrata otvorila izborom radova iz stalnog postava, dok je Srpski kulturni centar izložio vrlo šarenu i živopisnu izložbu Pachwork – Quilt: klasično i moderno Waltraude Eichinger o recikliranju starih materijala u tekstilnom i dizajnersko umjetničkom stvaralaštvu.
Pulski slikar, ilustrator i portretist, starije generacije umjetnika, Igor Papić predstavio se u Gradskoj Galeriji izložbom slika i grafika, a galerija Studentski Centar Pula ugostila je debitantsku izložbu mlade pulske autorice Vanne Janković “Kонекција”.
Završna postaja ove umjetničke avanture bio je Rojc.
U Studiju na 5. katu mogla se vidjeti izložba slikara i dizajnera, predstavnika mlađe generacije istarskih umjetnika Olega Morovića: Hvala što ste došli u ovako velikom broju. Inače, Studiö je fotografski studijo koji će, kad nije fotografski studio, biti multimedijalni prostor za različita kulturna zbivanja.
Dnevni boravak Rojca i Karlo bar bile su završne točke ovogodišnjeg Relija, a tamo su se mogle pogledati dvije izložbe, izložba fotografija „Kosi hitac“ Saše Bestulića iz arhiva KaPule i Izložba digitalnih grafika francuskog ilustratora Yoanna Goasa.
U Dnevnom boravku mogla se preuzeti Povelja za spas kulture, a mnogi koji su obišli svih 14 galerija odlučili su se, uz pomoć mladog pulskog grafičara i umjetnika Raoula Marinija, izraditi je sami.
Sudeći po broju posjetitelja, kvaliteti izložbi, atmosferi i lokacijama, kultura u Puli je, bar donekle – spašena.
Organizator manifestacije je Udruga za poticanje kreativnosti Atanor, uz podršku Grada Pule, pulske Turističke zajednice i Neon – platforme, portala za kulturu i društvo.