Ciklus koncerata Nove, eksperimentalne i improvizirane glazbe_0.4
PROCESS ISpainT(H)ING!?_0.6 u Dnevnom boravku
B. V.
Udruga Rondo Histriae i Soundpainting platforma Pula u suradnji sa Savezom udruga Rojca predstavljaju događaj u sklopu Ciklusa koncerata Nove, eksperimentalne i improvizirane glazbe_0.4: PROCESS ISpainT(H)ING!?_0.6 koji će biti održan u nedjelju, 10. prosinca u 19 sati u Dnevnom boravku pulskog DC‑a Rojc.

Nastupaju: Luka Čapeta (el. guitar, noise box,electronics), Marko Grbac Knapić (meta-midi keyboards, electronics, live processing), Marco Quarantotto (drums & objects) i Neven Radaković (Midi-synth, voice, electronics, live processing). Dizajn zvuka i svjetla: Dean Pavletić. Tehnička potpora: AudioLab d.o.o..
Projekt „PROCESS ISpainT(H)ING?!“ usmjeren je na procesualnost – umjetničko-istraživački proces kao ključno – nepredvidivo, otkrivajuće i (potencijalno) transformirajuće iskustvo.
Konceptualno i teorijski oslanja se na Soundpainting, multidisciplinarni znakovni jezik za skladanje u realnom vremenu (autora Waltera Thompsona) – s ciljem stvaranja i razvijanja novog, autorskog „isPAINTING“ znakovnog jezika (IStrian soundpainting).
Process_ISpainT(H)ING_0.6 okuplja glazbenike, skladatelje i soundart umjetnike koji djeluju na polju ekperimentalne i improvizirane glazbe, te intermedijalne i hibridne umjetnosti, a koji su na ovaj ili onaj način vezani i/ili povezani sa Istrom.
U izvedbenom aspektu projekt „PROCESS ISpainT(H)ING?!“ kreće se na sjecištu konkretne glazbe, soundarta, performans arta i glazbenog teatra, sa svakom izvedbom mjenjajući formu i izvođačke formacije, ali uvijek zadržavajući zajednički nazivnik u eksperimentalnoj i improviziranoj kompoziciji, otvarajući tako performativi prostor za susret i prožimanje inovativnih i radikalnih autorskih estetika, senzibiliteta i koncepata umjetnika koji u datom trenutku čine autorsko-izvođački korpus.
Svaka nova izvedba, metodološki i organizacijski navezana je na umjetničko istraživanje i umjetničku rezidenciju kroz koje se svaka nova event kompozicija konceptualizira.
Tako će ovom koncertnom performansu prethoditi dvije metodološke faze: umjetnička istraživanja “MetaMIDI_0.2” i “isPAINTING_0.5”, te umjetnička rezidencija “PROCESS ISpainT(H)ING!?_0.6”, u sklopu koje će u Dnevnom boravku Rojca od 10. – 12.12.2023. biti održana isPAINTING radionica.
U središtu pozornosti umjetničkog istraživanja “MetaMIDI_0.2 je razvoj midi instrumenta koji se temelji na autorskim zvukovima akustične, električne, elektro-akustične i sintetske provenijencije, a koji suanalogno i digitalno manipulirani.
Rezultat takvog procesa je paleta konkretnih zvukova (“musique concrete”), koja u svojoj ukupnosti čini novi. instrument. Taj midi instrument (u ovom slučaju klavijatura/sintetizator zvuka) na neki “uvrnuti” način funkcionira kao veliki mješoviti (meta) orkestar.
“isPAINTING_0.5” je umjetničko istraživanje koje na temelju istraživanja postojećih, razvija novi autorski znakovni jezik za skladanje u realnom vremenu.
isPAINTING omogućava prilagodbu svakojakim instrumentima, svekolikim različitim autorsko-umjetničkim estetikama i senzibilitetima, personalizirajući postojeće koncepte i sam znakovni jezik obzirom na vrstu i fleksibilnost instrumenata, ali i sam pristup autora-umjetnika-izvođača zvuku, odnosno, svom instrumentu.
Na taj način omogućava aleatorične i paralelne performativne zvučne radnje, u jednakoj mjeri kao i one sinhronizirane – rezultirajući uvijek novim kompozicijama koje se, dakako, oblikuju isključivo u trenutku izvedbe.
Za razliku od Soundpaintinga i drugih sličnih znakovnih jezika za skladanje („Conduction“ autora Lawrence D. „Butch“ Morrisa, „Ritmo y percussion con senas“ autora Santiaga Vazqueza itd.) isPAINTING omogućava skladatelju-dirigentu istovremeno oblikovanje, vođenje i sudjelovanje u izvedbi.
isPAINTING znakovni jezik koristi samo jednu ruku u znakovnoj komunikaciji, te ostavlja prostora da osoba, ili, u onom nekom zamišljenom idealu prema kojem stremi, OSOBE koje oblikuju izvedbu, ujedno u njoj sudjeluju svirački kao dio ansambla.
Organizator: Soundpainting platforma Pula i udruga Rondo Histriae u suradnji sa Savezom udruga Rojca. Autori plakata i promotivnog materijala: Goran Velić & Neven Radaković. Događaj je organiziran u sklopu programa “Ciklus koncerata Nove, eksperimentalne i improvizirane glazbe_0.4” i „Ciklusa umjetničkih istraživanja“ Soundpainting platforme Pula kojeg organizira udruga RONDO HISTRIAE uz financijsku potporu Upravnog odjela za kulturu i razvoj civilnog društva grada Pule i Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije.
Programi u Dnevnom boravku realizirani su sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Zaklade Kultura nova i Grada Pule.
- rpt