Tjedni program Istarskog narodnog kazališta
B. V.
Istarsko narodno kazalište Gradsko kazalište Pula odgađa predavanje Željke Matijašević koji je trebalo biti održano 30. siječnja.
U srijedu, 31. siječnja u 20 sati na programu je plesna predstava „Striptease“ Dore Brkarić. Ideju i koncept potpisuje Dora Brkarić, a konceptualnu podršku je pružila Elena Apostolovski. Za izvedbu i koreografiju zadužene su Dora Brkarić i Iva Katarinčić dok je autor glazbe Jasmin Mahmić Fiume. Kostime je izradila Miaa Miletić, a scenografiju Dora Brkarić i Adam Szekeres. Toni Modrušan potpisuje dizajn svjetla, a na projektu je surađivao i povjesničar Kristijan Žgaljardić. Predstavu su podržali udruga Metamedij, ZARO, Ministarstvo kulture i medija, Istarska županija, kazalište dr. Inat i INK.
„Kako gradovi u kojima odrastamo oblikuju naša tijela? Što utkaju u naše identitete obiteljske i društvene prošlosti i kako se odražavaju u sadašnjosti? Polazeći od impulsa za otkrivanjem slojeva vlastitog identiteta i želje za njegovim ogoljenjem, Dora Brkarić i Iva Katarinčić sirovim eksponiranjem izazivaju šablone ženskog identiteta pronađene u vlastitim tijelima. Proučavajući korijene odrastanja u Istri; sakupljena iskustva, osjećaje, ali i mitologiju, simboliku i rituale utkane u tkivo, propituju epitete s kojima su se oduvijek poistovjećivale i kako oni oblikuju njihovu stvarnost. „Striptease“ je ekstatična izvedba koja poziva na guljenje slojeva koje tijelu nameće okolina, radikalnu istinu, ranjivost i suradnju“, piše u opisu predstave.
Reprize predstave „Majka i dijete“ Jona Fossea u režiji Matije Ferlina na programu su u petak 2. i subotu 3. veljače u 20 sati. U predstavi igraju Jadranka Đokić i Ugo Korani.
„Majka i dijete jedan je od ranijih dramskih tekstova iznimnog norveškog autora Jona Fossea, čiji jednostavan ali istovremeno monumentalan naslov s nevjerojatnom adekvatnošću i preciznošću definira snažnu duodramu o pokušaju komunikacije u jednom od najkompleksnijih odnosa koji dvoje ljudi može imati – onom majke i njezina potomka. U Fosseovoj drami majka i sin susreću se nakon mnogo godina odsustva iz međusobnih života, ali s jasnom naznakom da ni ono malo vremena koje su proveli zajedno nije zadovoljilo potrebe ni jedne ni druge strane. Ta odsutnost generira ključno pitanje o samoj esenciji odnosa majke i djeteta te emotivnim i psihološkim posljedicama koje taj odnos može proizvesti“, piše u opisu predstave.