Pobjednica natječaja i nagrade je Dora Ramljak s radom „Quicksilver: Valute zatvorenog kruga“

Pulski fokus: Otvorena izložba Zlatna lubenica 8.0 udruge Metamedij u MSUI‑u

Tekst Boris VINCEK • Fotografije Studio11

27.04.2024.

Izložba fina­lis­ta nagra­de za mla­de umjet­ni­ke Zlatna lube­ni­ca 8.0 u orga­ni­za­ci­ji udru­ge Metamedij i u surad­nji s Muzejom suvre­me­ne umjet­nos­ti Istre, otvo­re­na je u petak, 26. trav­nja u MSUI‑u. Žiri u sas­ta­vu: Oleg Šuran, Olga Majcen Linn, Ketrin Milićević Mijošek i Branimir Štivić iza­brao je fina­lis­te, a po nji­ho­vom sudu naj­bo­lji rad je „Quicksilver: Valute zatvo­re­nog kru­ga“ ovo­go­diš­nje pobjed­ni­ce Dore Ramljak. Ostale fina­lis­ti­ce i fina­lis­ti koji su sa svo­jim rado­vi­ma obra­di­li temu „O pri­ča­ma i (s)tvarima“ su Sanda Črnelč, Jiao Guo, Nikolina Kuzmić, Antonia Magdić, Luka Mahmuljin Udovičić, Manuela Pauk i Petar Vranjković.

Brojne okup­lje­ne na izlož­bi je na otva­ra­nju poz­dra­vi­la rav­na­te­lji­ca Ketrin Milićević Mijošek koja je istak­nu­la da ovo nije prva surad­nja Muzeja i udru­ge Metamedij te da je ovaj pro­jekt pose­ban jer daje pri­li­ku mla­dim umjet­ni­ci­ma da pred­sta­ve svo­je radove.

- Ovogodišnju temu „O pri­ča­ma i (s)tvarima“ je zamis­li­la i vrlo dobro kon­ci­pi­ra­la Marijeta Bradić iz udru­ge Metamedij, kaza­la je Milićević Mijošek i zahva­li­la se pri­sut­nim dona­to­ri­ma iz Istarske župa­ni­je i Grada Pule, pro­čel­ni­ku Vladimiru Torbici i dogra­do­na­čel­ni­ku Brunu Cergnulu.

Predsjednik dru­ge Metamedij, Marino Jurcanje je nagla­sio kako je ovo već osmo izda­nje natje­ča­ja i nagra­de Zlatne lube­ni­ca koja je pokre­nu­ta 2017. godine.

- Zahvaljujem muze­ju na part­ner­stvu u pro­jek­tu, koje se ne svo­di na samo kori­šte­nje pros­to­ra, već smo part­ner­ski sudje­lo­va­li u radu žiri­ja i u pos­ta­vu same izlož­be. Mislim da je pros­tor muze­ja i nji­ho­va eks­per­ti­za uspje­la podi­ći ovaj doga­đaj na jed­nu novu razi­nu, a uvje­rit ćete se i sami da je to tako kad pogle­da­te rado­ve. Naravno, udru­ga Metamediji nema samo ovaj pro­jekt kroz koji daje podr­šku mla­dim auto­ri­ma – tu je i čitav niz radi­oni­ca, zatim među­na­rod­nih rezi­den­ci­ja i podr­ška u istra­ži­va­nju te nas­tan­ku novih umjet­nič­kih dje­la, tako da sam sigu­ran da ćemo surad­nju s ovim mla­dim auto­ri­ma nas­ta­vi­ti i nakon ove izlož­be. Želio bih zahva­li­ti svim čla­no­vi­ma žiri­ja, zati­om kole­ga­ma iz udru­ge: Marijeti Bradić, Borisu Vinceku, Andreji Vidović i Marti Horvat, te dizaj­ne­ru Olegu Šuranu koji je autor vizu­al­nog iden­ti­te­ta i pos­ta­va izlož­be. Zahvaljujem i Gradu Puli i Istarskoj župa­ni­ji koji ne samo da podr­ža­va­ju ovaj pro­jekt nego daju podr­šku razvo­ju mla­dih auto­ra i kroz aktu­al­ne kul­tur­ne poli­ti­ke, kazao je Jurcan i pre­dao riječ pro­čel­ni­ku Torbici.

- Ovom bih pri­li­kom želio nagla­si­ti je da je Istarska župa­ni­ja kroz svo­ji plan razvo­ja kul­tu­re nagla­si­la dva pri­ori­te­ta. Jedan pri­ori­tet su mla­di, bilo da su to umjet­ni­ci, publi­ka ili kri­ti­ča­ri, a dru­gi pri­ori­tet je upra­vo surad­nja izme­đu ins­ti­tu­ci­ja i vanins­ti­tu­ci­onal­ne kul­tu­re, sto­ga mi je poseb­no dra­go što je ta surad­nja ovdje i ostva­re­na. Ono što bih tako­đer želio naj­a­vi­ti, a tiče se vas, mla­dih umjet­ni­ka i vaših men­to­ra, je da ćemo u nared­nih 30 dana obja­vi­ti još jedan natje­čaj gdje ćemo pra­ti­ti mla­dog umjet­ni­ka s men­to­rom u nje­go­vom radu, kroz godi­nu dana. Tako da vje­ru­jem da će net­ko od ovih mla­dih umjet­ni­ka koji danas izla­žu, naći za shod­no da se na taj natje­čaj pri­ja­vi. I za kraj, ja narav­no nisam struč­njak za suvre­me­nu umjet­nost, ali me uvi­jek vese­li vidje­ti na koji ju način današ­nji mla­di doživ­lja­va­ju dru­ga­či­je od nas, kazao je Torbica.

Dogradonačelnik Cergnul je tako­đer istak­nuo kako ga zani­ma kako mla­di vide svi­jet i umjet­nost i sve što iz toga slijedi.

- Ponavljam ono što je rekao pro­čel­nik Torbica jer mis­lim da je ula­ga­nje u mla­de naj­ljep­ša i naj­bo­lja inves­ti­ci­ja u našu buduć­nost, kazao je Cergnul.

Marijeta Bradić je kaza­la da su kroz ovo­go­diš­nju temu natje­ča­ja i izlož­be poku­ša­li pre­is­pi­ta­ti svje­to­na­zor koji je dubo­ko uko­ri­je­njen i jako dugo pri­su­tan u zapad­noj filo­zo­fi­ji i kul­tu­ri uop­će, a to je ide­ja da je ljud­ska subjek­tiv­nost, odnos­no čovjek, jedan enti­tet koji je odvo­jen od nje­go­va živ­lje­nog oko­li­ša i to pose­bi­ce od mate­ri­je, od onog neži­vog i od onog anorganskog.

- U pos­ljed­njih neko­li­ko deset­lje­ća taj se svje­to­na­zor sve više počeo dovo­di­ti u pita­nje i to u podru­čju zna­nos­ti, filo­zo­fi­je i umjet­nos­ti i poku­ša­va se sve više uka­za­ti na nači­ne na koje su pre­ple­te­ni mate­ri­jal­no i ljud­sko, dak­le živo i neži­vo. I to od mikro­ra­zi­ne ljud­skog subjek­ta, pri­mje­ri­ce nje­go­va mikro­bi­oma, kao što je to slu­čaj u radu Dore Ramljak, pa sve do neke makro­ra­zi­ne, poput koz­mič­kih ska­la, kao što je to slu­čaj u radu Petra Vranjkovića. Međutim, svih ovih osam rado­va veče­ras se na raz­li­či­te nači­ne i kroz raz­li­či­te pris­tu­pe bavi ovom temom i svi zajed­no u svo­joj ukup­nos­ti poku­ša­va­ju odgo­vo­ri­ti na pita­nje koje to pri­če pri­po­vi­je­da­ju stva­ri o nama i koje pri­če pri­po­vi­je­da­mo mi o stva­ri­ma, kaza­la je Bradić i pre­pus­ti­la riječ Ketrin Milićević Mijošek koja je pro­gla­si­la dobit­nič­ki rad.

- Žiri je ove godi­ne imao puno pos­la i nije nam bilo jed­nos­tav­no, ali pre­ma kri­te­ri­ji­ma koje smo si zada­li iznje­dri­li su oni rado­vi koji su naj­vi­še ušli u temu, a mno­go je nači­na kako ju doča­ra­ti, kaza­la je Milićević Mijošek i zahva­li­la se svim auto­ri­ma na surad­nji u stva­ra­nju ove vrlo lije­pe priče.

Ovogodišnja pobjed­ni­ca Dora Ramljak je kaza­la da iskre­no nije oče­ki­va­la da će osvo­ji­ti nagra­du te da joj je ovo dru­gi put na Zlatnoj lubenici.

- Stvarno mi je dra­go da ovaj natje­čaj ras­te i da se na nje­ga pri­jav­lju­ju zais­ta kva­li­tet­ni umjet­ni­ci. Što se mog rada tiče on je i dalje u pro­ce­su razvo­ja, a bazi­ra se na jed­no istra­ži­va­nje koje veže zna­nost, umjet­nost i nove teh­no­lo­gi­je, kaza­la je Ramljak i izra­zi­la želju da taj rad nas­ta­vi nado­pu­nja­va­ti u sko­roj budućnosti.

„Quicksilver: Valute zatvo­re­nog kru­ga“ bavi se kon­cep­tom (auto)imuniteta u sadaš­njem sta­nju demo­kra­ci­je, sli­je­de­ći nje­go­ve prav­ne korijene.

„Autoimunost je para­doks koji poka­zu­je pote­ško­će koeg­zis­ten­ci­je raz­li­či­tih tije­la u zajed­nič­kom pros­to­ru i vre­me­nu. Rad se foku­si­ra na pro­ma­tra­nje pri­rod­nog sta­ni­šta riba u Jadranskom moru i pro­vo­đe­nje stu­di­je koja ispi­tu­je razi­ne teških meta­la u rib­ljim tki­vi­ma. Teški meta­li mogu potak­nu­ti auto­imu­nost kod lju­di i pro­mi­je­ni­ti imu­no­lo­ški odgo­vor kod riba. Što zub može reći o našim potro­šač­kim navi­ka­ma? Kako zub može funk­ci­oni­ra­ti kao uspo­me­na na čovje­ka? Proces pra­ti biore­ak­tor koji sadr­ža­va mikro­al­ge. Bioreaktori funk­ci­oni­ra­ju kao bate­ri­ja, na prin­ci­pu jed­nos­tav­nog elek­trič­nog kru­ga s ano­dom i kato­dom, tj. Pozitivnim i nega­tiv­nim polom. Energija koju biore­ak­tor pro­izve­de kroz pro­ces foto­sin­te­ze dovolj­na je da pokre­ne mikro­pro­ce­sor na kojem je pohra­nje­na arhi­va poda­ta­ka, bilo osob­nih, ili u tre­nut­nom slu­ča­ju cje­lo­kup­ni opus istra­ži­va­nja. Procesor funk­ci­oni­ra kao ruter na koji je mogu­će pris­tu­pi­ti jedi­no uz dopu­šte­nje i u uskom pros­to­ru koji ga okru­žu­je. 3d mode­li zuba slu­že kao pro­to­ti­pi na koji­ma usa­vr­ša­vam dizajn pohra­nji­va­nja ovog sus­ta­va pohra­ne poda­ta­ka u nano­ra­zi­ni, kako bi se omo­gu­ći­la nji­ho­va imple­men­ta­ci­ja u real­nos­ti. Audio vizu­al­ni esej pro­go­va­ra i vizu­al­no osli­ka­va istraživanje.“

Rad Antonije Magdić „Prizor nes­ta­ja­nja“ pri­ka­zu­je pre­poz­nat­lji­ve ele­men­te vege­ta­cij­skog pokro­va koji neurav­no­te­že­no išče­za­va­ju u tek­s­tu­ri tla.

 

„Krajolik je dio povr­ši­ne zem­lje koji se može obu­hva­ti­ti pogle­dom i ne pos­to­ji bez per­cep­ci­je čovje­ka. Iz nje­ga čita­mo vezu proš­los­ti i sadaš­njos­ti te utje­ca­je raz­li­či­tih kul­tu­ra na pro­mje­ne pove­za­ne s fizič­kim i pri­rod­nim obi­ljež­ji­ma. Kulturni kra­jo­lik  je podru­čje pro­mi­je­nje­no čovje­ko­vim dje­lo­va­njem, kao suprot­nost pri­rod­nom kra­jo­li­ku koji je rezul­tat pri­rod­nih pro­ce­sa, bez ili s vrlo malim čovje­ko­vim utje­ca­jem. Nestajanje bilj­nog svi­je­ta može biti  uzro­ko­va­no ljud­skim fak­to­rom i nemar­nim dje­lo­va­njem ili pri­rod­nim pro­ce­si­ma odnos­no nepo­go­da­ma kao što su suše i popla­ve. Prizori tla i vege­ta­ci­je se pro­ži­ma­ju, a tek­s­tu­re su ostva­re­ne kemij­skom i meha­nič­kom obra­dom mate­ri­ja­la koja svo­jim dje­lo­va­njem, nagri­za­njem alu­mi­ni­ja dje­lu­je jed­na­ko raza­ra­ju­će i neurav­no­te­že­no kao i pro­ce­si koji­ma se mije­nja­ju i nes­ta­ju kra­jo­li­ci. Kao pos­lje­di­ca izos­ta­na­ka vode, frag­men­ti bilj­nog pokro­va se gube, ras­ta­pa­ju i nes­ta­ju. Ostaje nam pro­ble­ma­ti­čan kra­jo­lik u koje­mu je teško pro­na­ći tra­go­ve života.“

„Piknik pokraj puta“ auto­ri­ce Jiao Guo sas­to­ji se od čud­nih, hibrid­nih i tran­sfor­mi­ra­nih obje­ka­ta, uz prat­nju zvuč­ne kuli­se glit­c­hi­ra­nih rije­či i ekra­na koji pri­ka­zu­je duga­čak pet­lju teksta.

„Cilj je stvo­ri­ti osje­ćaj novog, budu­ći da ne pos­to­ji pret­hod­na riječ kojom bismo ih nazva­li. Ovo poti­če na dub­lje tje­les­no iskus­tvo gdje su osje­ti­la anga­ži­ra­na kako bi razu­mje­la “kako” i “zašto” su ti objek­ti, umjes­to samo “što”, te otva­ra moguć­nost alter­na­tiv­nih spe­ku­la­ci­ja. Eksperimentiram s raz­li­či­tim mate­ri­ja­li­ma, živi­ma i neži­vi­ma, umjet­no stvo­re­ni­ma i pri­rod­ni­ma, pro­na­đe­ni­ma i izra­đe­ni­ma. Kombiniram mate­ri­ja­le i objek­te koji obič­no ne pri­pa­da­ju zajed­no. Ovo je slič­no mon­ta­ži, koju Mark Fisher u svo­joj knji­zi “The Weird and the Eerie” iden­ti­fi­ci­ra kao meto­du naj­bli­žu stva­ra­nju čud­nog. Laura U. Marks u knji­zi “The Skin of the Film” objaš­nja­va da kom­bi­ni­ra­njem sli­ka i zvu­ko­va koji ne kores­pon­di­ra­ju jed­ni s dru­gi­ma, stva­ra­mo nove kom­bi­na­ci­je koje se ne mogu čita­ti pos­to­je­ćim jezi­kom, te sto­ga zah­ti­je­va­ju novi, još uvi­jek nefor­mu­li­ra­ni jezik.“

Rad Luke Mahmuljina Udovičića nazi­va se „PRESTANITE ZURITI I ZAGRLITE ME, MOLIM VAS! ŽUDIM ZA KAPUĆINOM / Dizajniranje Super-Pedera!!!!!!!!, ili­ti NATJEČAJ ZA MASOVNO UNIŠTENJE CISHETEROPATRIJARHA Misija: Obraniti Ljubav i Uništiti nje­zi­ne prepreke“.

„Kroz dekons­truk­ci­ju i rekons­truk­ci­ju vlas­ti­tih iden­ti­te­ta, for­mi­ra­ju se flu­id­ne vari­ja­ci­je koje stva­ra­ju “Super-Pedera”, per­so­nu osmiš­lje­nu koja bi se izrav­no suko­bi­la sa ank­si­oz­noš­ću i para­no­jom s koji­ma se suoča­va­ju queer oso­be u hete­ro­nor­ma­tiv­nim pros­to­ri­ma. Otkrivajući ras­tu­ću nemi­lo­srd­nu nara­ci­ju, Super-Peder odra­ža­va nela­go­du, nesi­gur­nos­ti i stra­ho­ve pro­ma­tra­ča uko­ri­je­nje­ne u miso­gi­ni­ji, u čast mar­gi­na­li­zi­ra­ninm LGBTQIA+ i fem­me oso­ba­ma. Uz pisa­nu, fizič­ku, audi­tiv­nu i per­for­ma­tiv­nu mate­ri­ju, “Super-Odijelo” utje­lov­lju­je flu­id­nost roda: spa­ja osob­ni stil i queer iden­ti­tet u oruž­je afir­ma­ci­je i otpo­ra, usmje­re­no na raz­grad­nju druš­tve­nog kon­for­miz­ma i nejed­na­kos­ti kroz pri­ori­te­ti­za­ci­ju oslo­ba­đa­nja samog sebe.“

Rad Manuele Pauk nazi­va se „Transformario num­mu­li san­c­ti Homoboni in panem san­c­ti Ioanni“.

„Simbol sv. Homobonusa je kesa s nov­cem. On je izvor­no zaštit­nik kro­ja­ča i tek­s­til­nih rad­ni­ka, ali danas je pos­tao zaštit­nik pos­lov­nih lju­di i sim­bol kor­po­ra­tiv­ne kul­tu­re. Zbog toga su na nali­čju nov­či­ća infor­ma­ci­je o naj­ve­ćoj tra­ge­di­ja u tek­s­til­noj indus­tri­ji danas. Dana 24. 4. 2013. godi­ne u tvor­ni­ci odje­će u Rana Plazi, u Bangladešu je izbio požar. Radnice su bile zaklju­ča­ne unu­tra, nakon služ­be­nog rad­nog vre­me­na. Život su izgu­bi­le 1134 rad­ni­ce. Ovi nov­či­ći su naprav­lje­ni po uzo­ru na čoko­lad­ne zlat­ne nov­či­će, no umjes­to pro­izvo­da, čoko­la­de, naprav­lje­ne su od zem­lje i lokal­no dos­tup­ne sje­men­ke roga­ča. Svaki nov­čić je poten­ci­jal novog živo­ta i moguć­nos­ti pro­mje­ne. Drugo ime roga­ča je Kruh sv. Ivana, jer se nji­me hra­nio sv. Ivan u div­lji­ni. Sjeme roga­ča ima teži­nu od 0.018, te je po nje­go­voj teži­ni izmiš­lje­na mje­ra za zla­to, karat.“

Rad Nikoline Kuzmić, „Kratka povi­jest ras­pa­da­nja“ zamiš­ljen je kao knji­ga meka­nih stra­ni­ca naprav­lje­nih od žuti­ce (indus­trij­ski) pamuk; for­ma­ta stra­ni­ce otpri­li­ke B2 (50cm x 70cm).

„Stranice su ruč­no osli­ka­ne i/ili izve­ze­ne u neutral­nim tono­vi­ma. Ideja za knji­gu nas­ta­je kada pro­na­la­zim sta­ru knjigu/priručnik iz geolo­gi­je (Istorijska geolo­gi­ja, dr. Kosta Petković, 1954.) na saj­mu knji­ga u hrpi rab­lje­nih knji­ga. Ono što me pri­vuk­lo jesu ilus­tra­ci­je raz­no­raz­nih fosi­li­zi­ra­nih živo­ti­nja i bilja­ka gru­pi­ra­nih, nume­ri­ra­nih i pred­stav­lje­nih na tipi­čan znans­tve­ni način. Odlučila sam pre­uze­ti te ilus­tra­ci­je, sli­kar­ski ih obra­di­ti u kom­bi­na­ci­ji s teh­ni­kom veza i juk­s­ta­po­ni­ra­ti s cita­ti­ma iz fil­mo­va koje skup­ljam godi­na­ma, a tiču se odno­sa sje­ća­nja, memo­ri­je, umjet­nos­ti. Naslov knji­ge, pa i cije­le izlož­be posu­đu­jem od isto­ime­nog fil­ma iz 2005. (film je temat­ski neve­zan, posu­đu­jem samo nas­lov). Sam rad nas­ta­je dije­lom kao nas­ta­vak na teme pri­jaš­njeg art­bo­oka „Ladičari (Armarii): krat­ki pre­gled i tak­so­no­mi­ja vrsta“; knji­ga o izmiš­lje­nom car­stvu Ladičara, živo­ti­nji­ca­ma nas­ta­lim od sme­ća u sli­kar­skom ate­ljeu. Knjiga se bavi gra­ni­ca­ma u koji­ma kolek­tiv­na memo­ri­ja i osob­no sje­ća­nje pos­ta­ju jed­no, te odno­som „nes­vjes­nog oču­va­nja“ (pri­ro­da) i „svjes­nog čuvanja“(kultura); arhi­vi­ra­njem, bilje­že­njem, pita­nji­ma kada zna­nje pos­ta­je zas­ta­rje­lo te još jed­na infor­ma­ci­ja u moru dru­gih, te konač­no ulo­gu umjet­nos­ti kao neče­ga što obje­di­nju­je sve ove pro­ce­se te ih propituje.“

Transmedijalni umjet­nik Petar Vranjković u svom radu „Što ako crna rupa nije zapra­vo crna iznu­tra“, istra­žu­je raz­li­či­te slo­je­ve koji čine kom­plek­s­nost živ­lje­nja u našoj suvremenosti.

„Dok pro­ta­go­nist leži na tlu u kon­ti­nu­ira­no sta­tič­nom kadru — goto­vo nepo­mič­no, para­li­zi­ran mje­ša­vi­nom fizič­ke iscrp­lje­nos­ti i egzis­ten­ci­jal­nog umo­ra — i nudi nam da pro­ma­tra­mo nje­go­ve izra­ze lica, slu­ša­mo nepre­kid­no bru­ja­nje poza­din­skog “koz­mo­sa”, pra­ti­mo nje­go­ve mis­li u slo­bod­nom toku svi­jes­ti. Okosnica rada je crna rupa – meta­fo­rič­ki pri­kaz razi­na spe­ku­la­ci­ja. Rad pozi­va na raz­ma­tra­nje dual­nos­ti spe­ku­la­ci­je kao umjet­nič­kog ala­ta, nači­na bije­ga od zamor­ne sva­kod­nev­ni­ce i sred­stva aktiv­nog nepos­lu­ha pro­tiv usta­lje­nog; alat raz­miš­lja­nja lišen tere­ta pro­duk­tiv­nos­ti. Jesu li ove spe­ku­la­ci­je, teori­je bez teme­lja, pro­dukt umjet­ni­ko­ve mašte i oča­ja ili spek­tar stvar­nih, neis­tra­že­nih moguć­nos­ti? Poetičan pris­tup temi uko­ri­je­njen u dome­ni fizi­ke omo­gu­ću­je umjet­ni­ku da zaro­ni dubo­ko u opskur­no, u para­dok­se izme­đu poz­na­tog i nepoz­na­tog, dovo­de­ći u pita­nje sigur­nost zna­nja. Razmišljanje poči­nje od poza­din­skog zvu­ka – za koji autor naga­đa da ispu­nja­va sve­mir – ako pri­hva­ća­mo nje­go­vu jezo­vi­tost kao poziv da odmo­ri­mo svo­je mis­li ili da se pri­sje­ti­mo nepod­noš­lji­ve lje­po­te neiz­vjes­nos­ti. Kada nas iscrp­lje­nost uzro­ko­va­na sva­kod­nev­nim tere­tom natje­ra da pogle­da­mo pre­ko ruba i zapi­ta­mo se što se doga­đa nakon kolap­sa, Vranjković pod­sje­ća da raz­mis­li­mo o tome “što leži izvan našeg svi­je­ta, našeg svje­tla, onkraj našeg zna­nja – u nepro­boj­nom srcu crne rupe.”“

Rad Sandre Črnelč „Eksperiment otpor­nos­ti“ svo­je­vr­s­na je kul­mi­na­ci­ja kon­ce­pa­ta okup­lje­nih oko potre­be za pre­is­pi­ti­va­njem ins­ti­tu­ci­onal­nog rada te nje­go­va utje­ca­ja na kul­tur­ne poli­ti­ke, trži­šte, izlož­be­ne ins­ti­tu­ci­je, a na kon­cu, umjet­ni­ka i publiku.

„Cigla je izgle­dom jed­nos­ta­van i funk­ci­ona­lan objekt koji za mene pred­stav­lja temelj tes­ti­ra­nja kon­cep­tu­al­ne umjet­nos­ti u širem smis­lu; poan­ta nije pro­ma­tra­nje cigle unu­tar nje­zi­ne svr­he, već tes­ti­ra­nje vlas­ti­te per­cep­ci­je o tome koli­ko dale­ko zna­če­nje nekog objek­ta može ići. Cigle koje oku­pi­ra­ju izlož­be­ni pros­tor ote­ža­va­ju, goto­vo zabra­nju­ju ulaz s ciljem pre­is­pi­ti­va­nja ide­je otpo­ra kojeg umjet­nik pru­ža pre­ma Instituciji, ali pos­lje­dič­no, pre­ma samo­me sebi i vlas­ti­tom radu. Možda je to dobra pri­li­ka da svi u vlas­ti­te ate­ljee, dnev­ne borav­ke, kuhi­nje itd. sta­vi­mo jed­nu ciglu koja će pred­stav­lja­ti pri­li­ku za krat­ko­traj­nim naiv­nim i bes­cilj­nim pro­pi­ti­va­njem svr­he bez­na­čaj­nog objek­ta u zna­čaj­nom pros­to­ru. Od cigle do pre­is­pi­ti­va­nja svr­he zido­va (vid­lji­vih i nevid­lji­vih) te pre­is­pi­ti­va­nja vlas­ti­tog iden­ti­te­ta unu­tar umjet­nič­ke zajed­ni­ce, a na kra­ju pois­to­vje­ći­va­nje s ins­ti­tu­ci­onal­nom kri­ti­kom. Istina je, svat­ko može sta­vi­ti ciglu u gale­ri­ju, na poli­cu ili je drža­ti u ruka­ma među­tim poan­ta nije pro­ma­tra­nje cigle unu­tar nje­zi­ne svr­he, već tes­ti­ra­nje vlas­ti­te per­cep­ci­je. Ako će net­ko u ovoj naiv­nos­ti uvi­dje­ti pri­li­ku za dub­ljim pre­is­pi­ti­va­njem objek­ta unu­tar izlož­be­nog pros­to­ra iako zaklju­čio da to dois­ta jest samo cigla, onda je to izvr­s­na pri­li­ka za 10-minut­no raz­miš­lja­nje o svr­si umjet­nos­ti opće­ni­to. Bez obzi­ra bio stav o cigli unu­tar gale­ri­je pozi­ti­van ili nega­ti­van, sva­ka­ko je dra­go­cje­no da je moj tre­nu­tak za, kako navo­di umjet­nik William Kentridge, “glu­pos­ti unu­tar izlož­be­nog pros­to­ra” u pot­pu­nos­ti zadovoljen.“

Izložba Zlatna lube­ni­ca 8.0 osta­je otvo­re­na do 19. svib­nja i može se raz­gle­da­ti sva­kim danom osim pone­djelj­ka i blag­da­na, u trav­nju od 10 do 19 sati te u svib­nju od 10 do 20 sati.