Šezdesete – Kad je glazba mijenjala svijet

Porečka BOOKtiga zaključena predstavljanjem knjige Zlatka Galla

Tekst i fotografije Kristina FLEGAR

25.04.2024.

Šezdesete u glaz­bi i popu­lar­noj kul­tu­ri zapra­vo nikad nisu pres­ta­le – odu­šev­lja­va­ju, pod­sje­ća­ju, podu­ča­va­ju, ins­pi­ri­ra­ju, citi­ra­ju se i kopi­ra­ju. Vrlo je brzo to pos­ta­lo jas­no na prek­si­noć­nom pred­stav­lja­nju knji­ge novi­na­ra, glaz­be­nog kri­ti­ča­ra i publi­cis­ta Zlatka Galla, na zavr­š­ni­ci BOOKtige u poreč­koj Gradskoj knjiž­ni­ci. Knjiga „Šezdesete – Kad je glaz­ba mije­nja­la svi­jet“ u izda­nju Media bara izaš­la je kra­jem proš­le godi­ne, a na impre­siv­ne 584 stra­ni­ce dono­si pri­ču o tim uzbud­lji­vim, revo­lu­ci­onar­nim i buč­nim godi­na­ma kroz glaz­be­ne albu­me i nji­ho­ve stva­ra­oce, zna­lač­ki zači­nje­ne foto­gra­fi­ja­ma, cita­ti­ma slav­nih glaz­be­ni­ka i sti­ho­vi­ma iz pje­sa­ma koji su mno­gi­ma teto­vi­ra­ni, ako ne na koži, onda sigur­no na duši. Pred broj­nom publi­kom s auto­rom je raz­go­va­rao knji­žev­nik i kri­ti­čar Đorđe Matić.

- Temeljni raz­log zašto sam napi­sao knji­gu je da bih zado­vo­ljio sebe. Sve te albu­me imam, hva­la bogu, doma. Međutim, sad sam sva­kom pris­tu­pio kao da ga prvi put čujem i nevje­ro­jat­no je što sta­re uši čuju s nago­mi­la­nim iskus­tvom, nekim spoz­na­ja­ma koje si ste­kao u među­vre­me­nu, emo­ci­ja­ma koje su danas dru­ga­či­je nego kad si imao 18 ili 19, otkrio je Gall na Matićevo zapit­ki­va­nje, ne kri­ju­ći zado­volj­stvo veli­kim inte­re­som za knji­gu koja  je već u neko­li­ko navra­ta dotiskivana.

Preslušavanje albu­ma, ne samo kla­si­ka, već i onih aktu­al­nih, a zatim pisa­nje o nji­ma za nje­ga je „nasuš­na potre­ba, neka vrsta odr­ža­va­nja kon­di­ci­je“. Pritom koris­ti zna­nja ste­če­na na stu­di­ju povi­jes­ti umjet­nos­ti i pra­vi­la for­mal­ne ana­li­ze, kao što je to radio i Darko Glavan. Razgovor je tako pre­ba­čen na današ­nju rock i dru­gu kri­ti­ku na podru­čju umjet­nos­ti i popu­lar­ne kul­tu­re za koju Gall sma­tra da u kla­sič­nom obli­ku u mains­tre­am medi­ji­ma goto­vo uop­će više ne pos­to­ji. U glav­ni­ni aktu­al­nih „kri­ti­ka“ samom je doga­đa­ju – kon­cer­tu, pred­sta­vi ili film­skoj pre­mi­je­ri posve­će­no 15-ak reda­ka tek­s­ta, dok su osta­tak foto­gra­fi­je, tra­če­vi i detalj­ni opi­si odje­će poz­na­tih u publici.

- A ja mis­lim da je kri­ti­ka danas potreb­ni­ja nego ikad, jer živi­mo u vre­me­nu lake dos­tup­nos­ti ne samo fake nego i ozbilj­nih, pra­vih infor­ma­ci­ja i dobrih sadr­ža­ja. Na stre­aming ser­vi­si­ma i YouTube‑u ima­te gomi­lu u real­nom vre­me­nu dos­tup­nih infor­ma­ci­ja i nema tog albu­ma koji ne može­te bes­plat­no „ski­nu­ti“ ili bar pos­lu­ša­ti. Pred nama je ogro­man „šved­ski stol“ i kri­ti­ka je tu poželj­na jer može dati neku smjer­ni­cu, reći: Ovo ovdje valja pro­bat’, a ovo radi­je pre­sko­či, objas­nio je.

Prisjetio se pri­tom kad je kao kli­nac u šes­tom raz­re­du iz Engleske naru­čio svo­ju prvu plo­ču, „Revolver“ Beatlesa. Gall je 1954. godi­šte i u dje­tinj­stvu nije imao moguć­nost una­pri­jed čuti album, pa bi, kao i dru­gi lju­bi­te­lji muzi­ke i plo­ča, povje­re­nje dao nekom glaz­be­nom kri­ti­ča­ru čiji se ukus, pret­pos­tav­ljao je, podu­da­ra s nje­go­vim. Tada mi išlo pri­kup­lja­nje nova­ca, žica­nje od fami­li­je, a zatim narudž­ba i nes­trp­lji­vo išče­ki­va­nje pošte.

Na tim je plo­ča­ma bila popu­lar­na glaz­ba u kojoj je sadr­ža­no sve što se tije­kom šez­de­se­tih doga­đa­lo u druš­tve­nom živo­tu, poli­ti­ci, teh­no­lo­gi­ji i umjet­nos­ti. Tu glaz­bu autor nazi­va roc­kom, jer je za nje­ga to gene­rič­ki pojam koji obu­hva­ća sve – od jazza, blu­esa, ryt­hm and blu­esa, kla­sič­ne glaz­be, svjet­ske glaz­be, fol­ka, soula, fun­ka, rock and rol­la, roc­ka­bil­lyja, popa, coun­tryja i avan­gard­ne glaz­be. Za tadaš­nje sta­ri­je gene­ra­ci­je je to bila obič­na buka, ali je ubr­zo pos­ta­la pra­va kla­si­ka. Duh vre­me­na zauvi­jek je uhva­ćen u glaz­bi od Beatlesa do Rolling Stonesa, od Animalsa do Franka Zappe, od Woodstocka do split­skih Prokurativa i „Beata na moru“, od Grupe 220 do riječ­kih Uragana.

- Je li glaz­ba tada dois­ta mije­nja­la svi­jet i, ako je, kako je to radi­la?, zaima­lo je dalje Matića.

Odgovor je gla­sio da šez­de­se­te tre­ba gle­da­ti inter­dis­ci­pli­nar­no. U to su vri­je­me gene­ra­ci­je baby boome­ra, rođe­ne nakon 2. svjet­skog rata, soci­olo­ški i kul­tu­ro­lo­ški bile pot­pu­no dru­gi enti­tet u odno­su na svo­je rodi­te­lje. Smatrali su da ima­ju pra­vo na vlas­ti­ti iden­ti­tet i poli­tič­ko miš­lje­nje, pre­kid s kon­zer­va­tiv­nim (malo)građanskim nor­ma­ma, na vlas­ti­tu umjet­nost, izgled, modu. To je ono što šez­de­se­te čini dru­ga­či­jim od svih pret­hod­nih deka­da, nagla­sio je Gall, pod­sje­ća­ju­ći na libe­ra­li­za­ci­ju druš­tva u SAD‑u, jača­nje gra­đan­skih slo­bo­da, femi­niz­ma, bor­be za ljud­ska pra­va i pro­tiv segre­ga­ci­je. Sve se to zrca­li kroz folk sce­nu Greenwich Villagea iz koje je pote­kao i Bob Dylan, Tom Paxton, Joan Baez i svi oni sil­ni pro­tes­t­ni pje­va­či s kori­je­ni­ma u lije­vo ori­jen­ti­ra­nim radi­kal­nim folk pje­va­či­ma iz pret­hod­nih deset­lje­ća poput Petea Seegera, Woodyja Guthrieja. Ukazao je na pro­tes­te stu­de­na­ta na ame­rič­kom sve­uči­li­štu Kent, a zatim i u Evropi te marš na Washington na čelu s Marinom Lutherom Kingom, pri čemu su Amerikanci pje­va­li gos­pe­le „We shall over­co­me“ i „Will the cir­cle be unbro­ken“ koji­ma je dano novo značenje.

- U tom kon­tek­s­tu je muzi­ka mije­nja­la svi­jet. Rock’n’roll je bio nešto div­lje, dru­ga­či­je, što je zago­va­ra­lo libe­ra­li­za­ci­ju druš­tva, pra­vo na raz­li­či­tost, sek­su­al­ne slo­bo­de… Mijenjao je, ako ništa dru­go, popu­lar­nu kul­tu­ru i per­cep­ci­ju o tim mla­dim lju­di­ma nove gene­ra­ci­je koji su želje­li mije­nja­ti svi­jet. Došlo je do buja­nja šaro­li­ke sup­kul­tur­ne sce­ne usko veza­ne za glaz­bu, hipi­jev­ske kul­tu­re i Haight-Ashburyja u San Franciscu, poja­ve LSD‑a i zaku­ha­va­nja psi­ho­de­li­je s Timothyjem Learyjem te Kenom Keseyem i nje­go­vim Merry Prankstersima. Vrhunac su bili 1969. „lje­to lju­ba­vi“ i Woodstock kao veli­ko fina­le, a sve je zavr­ši­lo nesret­nim doga­đa­jem na Altamont fes­ti­va­lu kad su na nas­tu­pu Stonesa Hell’s Angelsi ubi­li čovje­ka. Bio je to krah ilu­zi­je da paci­fis­tič­ka hipi­jev­ska psi­ho­de­lič­na glaz­ba može pro­mi­je­ni­ti svi­jet, ispri­čao je.

Gallov je stav da nika­ko ne tre­ba nari­ca­ti za proš­loš­ću i grin­ta­ti na sve novo što u muzi­ci dola­zi. Jako mu je dra­ga tvrd­nja u da je sva­ki novi tok saz­dan i od sta­re vode. Popularna kul­tu­ra, u koju spa­da­ju i moda i život­ni stil i svi obli­ci koji ne čine eta­bli­ra­nu kul­tur­nu sce­nu, dio su nepre­ki­nu­te spi­ra­le u kojoj sva­ki novi krug dono­si nešto auten­tič­no, pove­zu­ju­ći revi­val i duh novog vre­me­na. Jednako kako je George Harrison kao gita­rist obo­ža­vao coun­try glaz­bu, Paul McCartney folk i soul, a Stonesi ritam i blu­es, Jack White je izja­vio da nje­ga ne bi bilo da nisu pos­to­ja­li Cream. Mnogi s vre­me­nom odus­ta­nu od slu­ša­nja nove glaz­be, pa osta­nu zapet­lja­ni u vre­me­ni­ma svog for­mi­ra­nja i glaz­be­ni­ka koji su tada na njih snaž­no utje­ca­li. No, Gall savje­tu­je da budu upor­ni jer uvi­jek je mogu­će pro­na­ći nešto dobro, poseb­no danas kad se mno­gi refe­ri­ra­ju na veli­ka­ne iz proš­los­ti ili čak skri­ve­ne dija­man­te poput Blue Cherr ili The Sonics, koji su kas­ni­je revalorizirani.

U raz­go­vo­ru je Matić otvo­rio još mno­ge teme o koji­ma je Gall zanim­lji­vo odgo­va­rao. Dotakli su se važ­nos­ti omo­ta plo­ča, odnos­no „umjet­nos­ti u funk­ci­ji glaz­be­ne amba­la­že“, kao i kori­šte­nja svje­tlos­nih efe­ka­ta, eks­pe­ri­men­tal­nih fil­mo­va i pos­ti­za­nja „Gesamtkunstwerk“ – stva­ra­nja dje­la surad­njom raz­li­či­tih vido­va umjet­nos­ti. Podsjetili na kon­cert Beatlesa na sta­di­onu u Chicagu gdje je liver­pul­ska četvor­ka, bez moni­to­ra i sa „mons­tru­oz­no jakim poja­ča­li­ma od 100 vati“, čula samo vri­šta­nje 50 tisu­ća tinej­džer­ki. Upravo je taj kon­cert, rekao je Gall, ins­pi­ri­rao Ramonese za žes­to­ke pje­sme s melo­di­jom i tra­ja­njem od minu­te i pol. Beatlesi, kao i mno­gi dru­gi, dras­tič­no su pro­mi­je­ni­li svoj zvuk i tek­s­to­ve tije­kom toj jed­nog deset­lje­ća. Nije pro­pu­šte­na ni sta­ra teza da je melo­di­ja od boga, a ritam od vra­ga, kao ni važ­nost sta­va (eng. atti­tu­de), odnos­no poru­ke koju se želi pre­ni­je­ti, uz spo­me­nu­to dvo­je u roc­k’n’rol­lu. Matić je pri­tom pod­cr­tao Gallov navod da umjet­ni­ci u roc­ku po prvi put nas­to­je pos­ti­ći popu­lar­nost ne smo kao zabav­lja­či, već i kao pro­vo­ka­to­ri (eng. toug­ht pro­vo­ker). A pose­ban je uvod posve­ćen Gallovim biogra­fi­ja­ma doma­ćih veli­ka­na Olivera Dragojevića, Arsena Dedića i Zlatana Stipišića Gibonnija.

Zadnje je Matićevo pita­nje bilo koji su auto­ro­vi favo­ri­ti među 60 kul­t­nih izvo­đa­ča iz šez­de­se­tih. Složili su se da to bude četi­ri ime­na, a Gall je na to kao iz puške izba­cio: „John, Paul, George i Ringo!“, uz duž­no pošto­va­nje pre­ma bes­kraj­nom popi­su dru­gih sjaj­nih glaz­be­ni­ka tog doba, narav­no. Na kon­cu je naj­av­ljen logi­čan i neizos­ta­van nas­ta­vak pred­stav­lje­ne knji­ge, one posve­će­ne sedam­de­se­ti­ma, koja je već u pri­pre­mi. Jer sve što je poče­lo u šez­de­se­ti­ma, dobi­lo je ne eks­ten­zi­ju, nego eks­plo­zi­ju u sedam­de­se­ti­ma, od psi­ho­de­li­je do pun­ka. Nova knji­ga bi tre­ba­la biti pred­stav­lje­na slje­de­će godi­ne, a jedi­ni je pro­blem što će biti mno­go obim­ni­ja od aktu­al­ne „cigle“.