Koliko je velika Istra?
„Čarobna Istra, skrivene tajne istarskih zidina“ Zdenka Bašića na 17. Monte Libriću
Tekst i fotografije Daniela KNAPIĆ
U pulskoj Zajednici Talijana su u ponedjeljak učenici i nastavnici O.Š. Centar imali zadovoljstvo susreta s dobrim čarobnjakom-multimedijalnim umjetnikom Zdenkom Bačićem. Njegova nova knjiga „Čarobna Istra, skrivene tajne istarskih zidina“ čini okosnicu koncepta najnovijeg izdanja festivala dječje knjige Monte Librić, koji je tog dana u tom, za tu priliku posebno bajkovito uređenom, prostoru i svečano pokrenut. Uz samu temu, “Mitološka bića Istre“, Bačić je zaslužan i za vizualni identitet ovogodišnjeg, 17. po redu, Librića.
Kako se moglo doznati iz njegova razgovora s „Libricom“ Iris Mošnja, knjiga nije na prodaju, a objavljena je lani u nakladi Istarske županije i u sklopu projekta Take it slow, čiji je primarni cilj obnova istarskih kaštela i promicanje njene bogate narodne baštine. Uz razna istarska mitska bića (krsnike, štrige, orke , macmoliće, vampire, maciće, zmajeve, more, vile, divove…) u njoj je stoga predstavljeno i 11 istarskih kaštela, a u pripremi je i njeno drugo izdanje, u kojem će im se pridružiti još četiri kaštela i isto toliko čarobnih bića.
Znatiželjni mališani imali su za autora puno pitanja (od njegovih godina, visine i težine, do detalja o bićima opisanim u knjizi), a on im je strpljivo odgovarao i potaknuo da više pričaju sa svojim bakama, jer su – kaže – za njegov rad na istraživanju hrvatske baštine najzaslužnije upravo njegove bake, koje su mu bile prvi izvori čudesnih priča o nadnaravnim bićima. Te priče, napomenuo je, ponekad su strašne, jer im je primarna svrha bila preventivno zastrašivanje djece kako se ne bi upustili u kakvu opasnu avanturu dalje od doma, ali su i vrlo edukativne po pitanju prirodnih ciklusa i svakojakih „tajni“ prirode.
Istaknuo je da nije iz Istre, no kroz svoj rad nailazi na brojne sličnosti u tradicijskoj kulturi cijele Hrvatske. Za ovaj je projekt obavio višemjesečno studijsko putovanje našim malim, ali tradicijom prebogatim poluotokom. Fotografirao je brojne lokacije i to mu je bio temelj za gradnju cijele knjige. Kao i prilikom ranijih njegovih gostovanja na Libriću, naglasio je važnost bavljenja vlastitim nasljeđem i činjenicu da se još uvijek u školama, umjesto nepreglednog bogatstva vlastitih, više bavimo npr. grčkim i rimskim mitovima.
Bašić je djeci uz ostalo objasnio i specifičnosti bijele, sive i crvene Istre , zatim razliku između štriga (koje se kao takve rode) i vještica (koje to mnogu naučiti postati), pa facol u kojem leži moć istarskih vila, divove koji su prokopavali istarske rijeke itd. Ispričao je još mnogo drugih zanimljivosti, od kojih je možda najmanje poznat detalj da u Istri imamo čak i tzv. mirilo – mjeru za veličinu duše!
Nakon predstavljanja, djeca su s velikim entuzijazmom sudjelovala u prigodnom kvizu, a oni koji su najbolje upamtili što im je striček Bačić pričao nagrađeni su i primjerkom knjige, koje im je potom autor s veseljem i potpisao.