(Ne)vidljivi – mladi u kulturi: Izložba studenata Dizajna i audiovizualnih komunikacija u galeriji Cvajner
Tekst i fotografije Marta HORVAT
Izložbu studenata Dizajna i audiovizualnih komunikacija (DAK) Sveučilišta u Puli bilo je moguće pogledati u galeriji Cvajner od 10. do 20. svibnja. Izlagali su studenti prve i druge godine prediplomskog studija pod mentorstvom profesora Andija Pekice, Alena Floričića, Denisa Sardoza, Davora Klimana i profesorica Katje Milković i Sunčane Tuksar. Na otvorenju nekoliko riječi rekla je vlasnica galerije, Gorka Cvajner, doc. art. Breza Žižović i izv. prof. dr. sc. Valter Boljunčić, a kako je otvorenje izgledalo može se pogledati i na poveznici.
Dio izložbenih predmeta bio je organiziran duž zidova galerije kafića, viseći sa špagica pričvršćenih na drveni dio stropa kako se ne bi oštetili fresko oslici prostora, a dio na stol na samom ulazu te u prostoru kafića. Studenti su rješavajući zadatke dane od strane profesora davali vizualna i materijalna rješenja kao što su različite interpretacija slovnih znakova i dizajna na majicama, oslici mrtve prirode te plakati s Appleovoim znakom. Majice su se nadovezivale na zadatak oblikovanja slovnih znakova pod vodstvom mentora Andija Pekice u sklopu kolegija Tipografija. Rad koji prikazuje Appleovu jabučicu i Snjeguljicu koja se sprema pojesti otrovnu jabuku može se vidjeti kao dobra poveznica s pojmom prvog grijeha, što je bio jedan od zadataka mentora Denisa Sardoza, ali i sa „trovanjem“ internetom i pametnim telefonima koje je danas sve više prisutno.
Jedno rješenje zadatka bilo je izrada ambalaže za maslinovo ulje, a uz etiketu visjela je i boca. Također, u atmosferi dnevnog boravka, posjetitelji su imali prilike umjesto danas rado gledane tekme, pogledati skup animacija idealnog rješenja DAK-ovog logotipa iz perspektive studenata ili prolistati knjige čije su naslovnice ilustrirane kadrovima iz odabranih filmova.
Studentica druge godine, Nastasja Miletić, izlagala je dvije animacije u sklopu kolegija Animirane grafike pod mentorstvom Alena Floričića, a o studiju rekla je sljedeće: „Smatram da je ova izložba nudila dobar presjek svega što ovaj novootvoreni studij nudi. U samo dvije godine implementirane su brojne promjene u kurikulumu za buduće generacije s naglaskom na povećanje praktičnih zadataka što se vidi i na radovima studenata 1. godine, gdje se pokazuje funkcionalna primjena njihovih dizajna na predmetima kao što su majice. Jedna od ključnih prednosti ovog studija je što obuhvaća širok spektar različitih grana umjetnosti i dizajna pa smo među ostalim izlagali i video animacije, tradicionalne crteže i slike, te produkt dizajne. Mislim da mi kao studenti, zajedno s našim profesorima i mentorima, možemo biti ponosni na napredak koji smo ostvarili u protekle dvije godine, što se jasno vidi na izloženim radovima, a nadam se da će se još veći napredak vidjeti i na budućim izložbama. Puli je nedostajao ovakav studij i čini se da smo na pravom putu da postanemo jedan od najkvalitetnijih studija dizajna u Hrvatskoj“
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.