U Istarskoj sabornici održana 28. dodjela nagrada mladim literatima
(Ne)vidljivi – mladi u kulturi: Laurus nobilis za najbolje literarne radove osnovaca i srednjoškolaca Poreštine
Tekst i fotografije Kristina FLEGAR
Svečanom dodjelom Nagrade Laurus nobilis, 28. po redu, u petak, 3. svibnja je u Istarskoj sabornici zaključen ovogodišnji natječaj Gradske knjižnice Poreč, namijenjen učenicima viših razreda osnovnih škola i srednjih škola Poreštine. Tražilo se najbolje izvorno prozno djelo – kratka priča, humoreska, kozerija, pjesma u prozi, putopis, biografski zapis ili esej. Najbolje radove napisale su Katja Mihoković, sedmašica iz Osnovne škole Tar – Vabriga (mentorica profesorica Gordana Poropat – Alihodžić), Virginia Vendrame, polaznica šestog razreda porečke Talijanske osnovne škole „Bernardo Parentin“ (mentorica profesorica Ester Grubica) i Neva Blažević, učenica trećeg razreda opće gimnazije Srednje škole „Bate Balota“ Poreč (mentorica profesorica Anči Ritossa Blažević).
Katji i Nevi je nagrade, koje uključuju poklon bon za kupnju knjiga te putovanje u Zabok na svečanu dodjelu Nagrade „Ksaver Šandor Gjalski“, uručio gradonačelnik Poreča Loris Peršurić, dok će je Virginija, koja nije mogla prisustvovati svečanosti, dobiti naknadno. Popraćeno je to gromoglasnim aplauzima okupljenih obitelji, prijatelja, profesora i ravnatelja. Jednako srdačno pozdravljena je i dodjela pohvalnica koje su za svoja ostvarenja zaslužili učenici Anteo Bartolić, Leo Čolaković, Samuel Pincan, Naja Jugovac, Sandi Herak, Lucija Geržinić, Anika Blažević i Natali Blagojević. Sva će djela ovih mladih autora biti tiskana u zbirci PoZiCa, koja okuplja najbolje literarne radove učenika osnovnih i srednjih škola triju prijateljskih gradova – Poreča, Zaboka i Crikvenice.
O najboljima je odlučivao Prosudbeni odbor koji su ove godine činili profesori hrvatskog i talijanskog jezika Anči Ritossa Blažević, Daria Škrinjar, Ivan Čupić i Dunja Janko. Oni su s velikom pažnjom pročitali tekstove pristigle na natječaj pod zaporkama, razmotrili ih i, na koncu, odabrali najbolje. Otkrili su da to nije bio nimalo lak zadatak. A pohvala ide svim učenicima i učenicama koji svojim literarnim radovima otvaraju svoja srca i misli te otkrivaju svoje skrivene svjetove.
Tijekom večeri su laureatkinje s puno uzbuđenja, radosti i ponosa pročitale svoj djela. Katja je publici otkrila „Pet neobičnih navika koje me čine savršenim“, izmamivši osmjehe i odobravanje za svoja zrnca mudrosti, sitne geste i pozitivna razmišljanja koja život u svakoj situacije čine ljepšim. Pod naslovom „Tišina i Zmajoliki“ Neva je pak ispričala tešku i napetu priču s margina društva, naglašavajući pritom snagu, nagon za preživljavanje, nadu i vjeru u bolje sutra. Svoj je senzibilitet istaknula i citiranjem dijelova pjesme „Sanjam“ Darka Rundeka. Virginia je „mračni Srednji vijek“ duhovito dočarala opisujući sebe kao djevojčicu iz tog doba u priči „Sono una ragazzina del Medio Evo“.
Na vrijednost manifestacije i Nagrade „Laurus nobilis“ te njenu važnost u poticanju djece i mladih na čitanje, pisano stvaralaštvo, ali i na ljubav prema svoj umjetnosti, kreativnost i prijateljstva, osvrnuo se gradonačelnik Peršurić. Čestitao je svim nagrađenim i pohvaljenim literatima i svima koji su sudjelovali na natječaju, zahvaljujući im što inspiriraju vršnjake, pružaju nove perspektive odraslima i čine Poreč još ljepšim i boljim gradom te pozivajući ih da nastave stvarati bez obzira čime će se dalje u životu baviti. Čestitao je i zahvalio i njihovim mentorima, profesorima i ravnateljima te djelatnicama Gradske knjižnice na čelu s ravnateljicom Irides Zović koje osmišljavaju i uspješno ostvaruju dragocjene inicijative poput ove, doprinoseći značajno i prijateljstvu Poreča sa Zabokom i Crikvenicom.
Svečanost su svojim nastupima obogatili daroviti učenici 6. razreda Umjetničke škole Poreč, gitaristica Naja Jugovac i harmonikaš Adrian Deković. Naja je izvela „Valcer“ Venancija Garcie Velasca i „Tango“ Francisca Tarrega, a pripremio ju je učitelj Haris Brković. Adrian je svirao Rosamundu Jaromira Vejvode i „Karpatski ples“ A. T. Dorenskog, a pripremila ga je mentorica učiteljica Tamara Ignjatović. Maturantice porečke Srednje škole „Mate Balota“ Vita Gržetić i Mia Mijatović vrlo su profesionalno i elegantno vodile program koji je završio zajedničkim fotografiranjem i sve prisutne ispunio vedrim i poticajnim duhom.
Gradska knjižnica Poreč je na koncu pozvala sve učenike da se i sljedeće godine odvaže i okušaju u pisanom stvaralaštvu te sudjeluju u Natječaju „Laurus nobilis“ čiji je trajni cilj „poticanje umjetničkog, poglavito jezičnog izričaja, širiti granice razumijevanja, bliskosti, prijateljstva i ljubavi, uvažavanja različitih stavova i razvijanje kreativnosti“. „Kad se osvrnemo na sve ove minule godine i na tisuće tiskanih radova naše djece u PoZiCama, može se uistinu govoriti o izgrađenim mostovima prijateljstva koji ostaju kao trajni zalog za sve nove naraštaje“, poručila je.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.