„Dugo putovanje u noć“ zaokružilo ovogodišnju sezonu INK‑a
Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije iz arhiva INK-a
Remek djelo američkog dramatičara i nobelovca Eugenea O’Neilla “Dugo putovanje u noć” u režiji višestruko nagrađivanog Ivice Buljana premijerno je uprizoreno 14. lipnja u novoobnovljenoj dvorani Pietro Ciscutti u pulskom Istarskom narodnom kazalištu.
Riječ je o doista sjajnom tekstu i predstavi koja je baš „dobro sjela“ ovoj kazališnoj sezoni. Naime, radi se o vrhunskoj drami koja je vrlo dobro smještena na veliku scenu i koju predvode vrhunski glumci: nacionalna prvakinja HNK Zagreb Alma Prica (majka Mary), prvak Drame Slovenskog nacionalnog gledališča iz Ljubljane Marko Mandić (otac James), poznati beogradski glumac Luka Grbić (sin Edmund) iz Ateljea 212 te zagrebački glumac Rok Juričić (sin Jamie).
Eugene O’Neill ovu je dramu zamislio kao iskreno svjedočanstvo o vlastitoj mladosti obasjanoj majčinom ovisnošću i očevim alkoholizmom. Emotivna odiseja, koju je autor namjerno čuvao do svoje smrti, oživjela je na pulskoj pozornici, istražujući teme poput ovisnosti, samoobmane i neostvarenih snova.
Za dva sata trajanja upečatljivim dijalozima i sjajnom glumom drži pažnju gledatelja i iako prilično potresna, ostavlja dojam topline i nježnosti zbog ljubavi koja se osjeća unutar tragedijama nagrižene obitelji.
Radnja priče prati obitelj Tyrone kroz jedan dan, otkrivajući dinamiku između članova obitelji i njihove unutarnje borbe s demonima prošlosti. Dok majka poriče svoju ovisnost o morfiju, ostali članovi obitelji šute o bolesti najmlađega sina.
Svatko u toj obitelji zbog nečega pati, mnoge su borbe utkane u njihove živote, a svima je zajedničko nastojanje da zadrže privid kako je sve u redu i da zaštite druge, međutim svatko od njih u jednom trenutku dolazi do točke pucanja.
Mnoge obitelji, na žalost, skrivaju bolne priče, obilježene su tragičnim događajima i bore se s nekim demonima, stoga se sigurno velik broj gledatelja može povezati s pričom ove obitelji u kojoj ima zamjeranja, glume, tajni i unatoč svemu – ljubavi.
Jednostavna scenografija koju potpisuje Aleksandar Denić vrlo je upečatljiva, a poseban dojam dala su joj svjetla (dizajner je Elvis Butković) koja na trenutke obasjavaju i publiku te je na taj način dodatno „uvlače“ u priču.
Za kostimografiju je zadužena Ana Savić Gecan, jednostavna je i prevladava bjelina koja se može iščitati na više načina. Kao prividna nevinost i naivnost – idila ispod koje se skrivaju mračne tajne ili pak kao odlazak „na onaj svijet“ s obzirom na to da likovi žive na rubu smrti.
Veliku ulogu ima dojmljiva glazba Mitje Vrhovnika koja je zaokružila ovu melankoličnu priču.
Kako kažu iz INK‑a, ova produkcija zauzela je središnje mjesto u kazališnoj sezoni posvećenoj mladosti, pružajući duboko emotivno iskustvo koje istražuje obiteljske odnose, izazove mladosti te povezanost između istine i ljubavi, podastirući bolan i dirljiv portret četvero ljudi koji ne mogu živjeti jedni s drugima, ni jedni bez drugih.
“Dugo putovanje u noć” smatra se remek djelom što potvrđuje i Pulitzerova nagrada za dramu koju je O’Neill dobio posthumno 1957. godine, kao i kultna filmska adaptacija u režiji Sidneya Lumeta s Katharine Hepburn u naslovnoj ulozi.
Spomenimo još da je asistent režije na predstavi Gabrijel Lazić, a adaptaciju teksta i dramaturgiju potpisuje Vid Adam Hribar.
Iako je isprva bio sramežljiv, publika je u konačnici predstavu pozdravila snažnim pljeskom.