(Ne)vidljivi – mladi u kulturi: Potpisani ugovori Javnog poziva za poticanje stvaralaštva mladih u području kulture i umjetnosti Istarske županije
Tekst i fotografije Boris VINCEK
Svečano potpisivanje ugovora s županom Borisom Miletićem temeljem dodijeljenih sredstava po Javnom pozivu za poticanje stvaralaštva mladih u području kulture i umjetnosti Istarske županije za 2024. godinu, održano je u srijedu, 19. lipnja u pulskim prostorima Istarske županije. Prisutnima na potpisivanju prvo se obratio župan Miletić koji je zahvalio svima koji su se javili na poziv i sa svojim prijedlozima osigurali financiranje projekata i programa koji imaju za cilj poticanje stvaralaštva mladih.

- Naš resorni pročelnik Torbica itekako vodi brigu i bori se za što veća sredstva iz županijskog proračuna namijenjenih kulturi i zavičajnosti, a meni je doista drago da na ovaj način možemo poticati stvaralaštvo koje se odnosi na mlade u našoj regiji. Ukupno smo izdvoji 40.700 eura za ovu aktivnost, kazao je Miletić i predao riječ pročelniku Vladimiru Torbici.
- Iskreno mi je drago što smo putem ovog natječaja uspjeli financirati sve prijavljene projekte. Povećana su sredstva u odnosu na prošlu godinu, a svi koji su se prijavili, u većem ili manjem omjeru, ovisno o ocijeni kulturnih vijeća, su financirani tako da mi je drago što se vidimo i ove godine. Ovdje nisu samo mladi pojedinci već i udruge koje rade za mlade. Neki od projekata su već održani, pa smo tako nedavno bili u Pazinu na Samlju kulture koji je bio izvrstan. U Pazinu stvara jedna grupa mladih, većinom djevojaka, koje rade vrlo zanimljive stvari i nadamo se da su im ova sredstva dodatan poticaj, kazao je Toribica.

Sub pokret-Sub movements je za svoj projekt „Escape the parents 2024“ dobio 1.000 eura, a radi se o programu u sklopu festivala Escape the city koji je namijenjen najmlađima. Ljubomir Grgorinić Rađen je za projekt Svirac u domu dobio 1.000 eura, a kako kaže namijenjen je korisnicima staračkih domova u okolici Pule gdje će svirati na tradicijskim instrumentima – „da se ne zabi kantati i svirit po našu“.
Gea Rajić je za svoj eksperimentalni film „Tok“ dobila 3.000 eura, dok je za zvuk i glazbu u tom filmu David Blažević dobio 1.750 eura.
- Film prati zajednicu koja živi s tokom vode i čitav film je nastao iz mog osobnog životnog iskustva pa ima i dokumentarističke elemente. U čitavom projektu su sve faze produkcije od snimanja do montaže pa sve do zvuka. Tako će David Blažević snimati zvukove na lokacijama i stvoriti tri pjesme za film, kazala je Rajić.
Josipa Škrapić je za film radnog naziva „On me voli na svoj način“ dobila 1.500 eura. Radi se o kratkom filmu koji će se baviti praćenjem više parova i istražiti njihov način iskazivanja ljubavi.
- Osim toga pratit ćemo single djevojku i jednu udovicu, a zanima me kako funkcionira različita dinamika u različitim odnosima – jednostavno rečeno kako netko voli, kazala je Škrapić.
Soul Flow, obrt za poduku plesa Ivone Medić Nikolić je za projekt Dunavska rapsodija: suvremena plesna izvedba dobila 3.000 eura. S tim će sredstvima financirati premijeru prve polu-profesionalne amaterske izvedbe jednog ansambla koji se sastoji od mladih i odraslih izvođačica – od 19 do 45 godina.

Udruga za promicanje kreativnih aktivnosti ERROR je za radionicu „Bez glume, molim!“ dobila 2.500 eura. Radi se o radionici koja će trajati od pet do sedam dana u kojoj će mentorice učiti mlade kako se kroz glumačke vještine koje su naučile kroz godine rada u kazalištu i filmu može suočavati sa strahom od javnog nastupa. Jakov Benčić je za kratkometražni film „Vožnja punom brzinom u rikverc“ dobio 3.000 eura – tema je klasična coming of age priča što je glavni fokus ovog mladog autora koji je pokrenuo i program Kino 15+ u pulskom Kinu Valli. Centar za mlade Alarm Pazin je za projekt KUS mladih mladima – kulturno umjetnički susreti mladih mladima dobio 3.500 eura. Roberta Špoljarić je objasnila da su aktivnosti ovog projekta davati podršku mladim osobama.
- Jedan od posebnih fokusa naše udruge su kulturne aktivnosti koje provode osobe koje su na neki način vezane za naše područje i grad Pazin. Predavači su mlađe osobe koje stoga imaju afiniteta prema njima, a to je nešto što provodimo već tri godine i svake godine nastojimo na temelju povratnih informacija sve više poboljšati, kazala je Špoljarić.
Udruga Forma je za Samanj Kulture 2024. dobila 3.000 eura. Josipa Škrapić je napomenula da se manifestacija uspješno održala u svim svojim segmentima te da namjeravaju nastaviti s tim projektom i narednih godina.
Hrvatsko udruženje interdisciplinarnih umjetnika je za HUiU BLOK, neformalno-edukativni program za mlade od 14 do 25 godina dobilo 2.500 eura. Kristina Nefat je naglasila da se u sklopu tog projekta održava program Modometrija kojeg provode već nekoliko godina.
- On je namijenjen mladim i budućim modnim dizajnerima koje selektiramo putem natječaja. Na tom projektu sudjeluju srednjoškolci, a od ove godine i Studij dizajna i vizualne komunikacije iz Pule. Svaki segment projekta – od samog natječaja, vizualnog identiteta, najavnih videa, pa kasnije i snimanja i produciranja promo videa – će uz mentoriranje raditi studenti i učenici. Drugi dio tog programa je isto početak jedne nove suradnje sa ŠPUD-om Pula. Radi se o vanškolskim aktivnostima, a sedam učenika će uz mentoriranje Andija Pekice raditi izložbu iz područja ilustracije i tipografije, kazala je Nefat.
Apoteka – prostor za suvremenu umjetnost iz Vodnjana je za projekt Otvoreni termin 2024 dobila 1.000 eura. Matija Debeljuh je naglasio da se radi o programskoj cjelini koja je posvećena mladima, a ujedno i jedini otvoreni natječaj za izlaganje Apoteke.
- Naglasak je na mladim vizualnim umjetnicima, kustosima i teoretičarima koji će dobiti izložbu u Apoteci što uključuje promociju i produkciju. Ovogodišnji žiri čine kustosica Leila Topić te umjetnici Damir Očko i Dragana Sapanjoš, a oni su odabrali da krajem godine Apoteka postavi izložbu Gaie Radić, kazao je Debeljuh.

Sara Mogorović je za projekt Kanat dobila 1.550 eura, a radi se o sinergijskoj izložbi printanih radova i animacije.
- Projekt je zamišljen kao vizualizacija elemenata fešte – od tradicijskih plesova ido instrumenata, glazbe i igre poput briškule. To je djelom i realizirano kroz samostalnu izložbu na netom održanom Samlju kulture, a nedostaje još i animacija, kazala je Mogorović.
Udruzi Art Studio i njihovom projektu #SHAREajKULTURU županija je dodijelila 1.000 eura. Igor Fabris je naglasio da se #SHAREajKULTURU nadovezuje na jedan projekt koji su započeli prije dvije godine, a namijenjen je učenicima viših razreda osnovne škole i srednjoškolcima.
- Kroz razne radionice i obilaske muzeja želimo mladima približiti umjetničke tehnike kao što su mozaik, staklo, freske i keramika. Radit će se u Pazinu u Etnografskom muzeju Istre, u Narodnom muzeju Labin, u Puli u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre, u Buzetu i u Roču. Kroz te susrete želimo upoznati mlade s našom baštinom i tehnikama koje u osnovnoj i srednjoj školi ne rade, kazao je Fabris.
Udruga Sa(n)jam knjige u Istri je za sajamski program Pop lektira dobila 2.500 eura, a o njemu je govorila Iris Mošnja.
- Radi se o programu koji se održava već nekoliko godina, a nastao je iz razloga što na sajmu nije postojao program koji je namijenjen srednjoškolcima. Odaziv je dobar i program je stekao popularnost ne samo kod učenika već i kod učiteljica i ravnateljica. Voditelj programa je Emir Imamović Pirke, poznati književnik i novinar koji to radi na jedan suptilan i zanimljiv način. Program ćemo nadograditi time što će i sami učenici biti uključeni u kreaciju programa pa će ove godine zajedno s nama birati autorice i autore koje će kasnije gledati na bini, kazala je Mošnja.
Gaia Radić je za rad Afterlife, What an Awful Word dobila 2.700 eura. O autorici koja nije bila prisutna govorio je Marino Jurcan iz udruge Metamedij koji je napomenuo da se radi o produkciji jednog umjetničkog interdisciplinarnog projekta, a osim toga uključuje i predstavljanje u određenim galerijama.

Udruga Metamedij je za projekt „Umjetnički inkubator: podrška, usavršavanje, promocija“ dobila 3.500 eura. Jurcan je u svom govoru prvo zahvalio Istarskoj županiji na podršci i shvaćanju da je važno ulagati u kulturu mladih.
- Ta je činjenica prepoznata i u planovima razvoja kulture pa se nadam da će se to financiranje nastaviti i u narednim godinama. Voditeljica projekta je Marijeta Bradić, a radi se o jednom multidisciplinarnom projektu. Neke aktivnosti su već provedene, a to je radionica spekulativne dizajnerske prakse koju je ove godine vodila dizajnerica i pomorska znanstvenica Skye Morét iz SAD‑a. Također smo održali i godišnju izložbu učenika ŠPUD‑a Pula u galeriji Novo. Ono što je sigurno zanimljivo i gdje se nadam da ćete se i vi uključiti je otvoreni poziv za izlaganje u galeriji Novo koju udruga Metamedij vodi zajedno s partnerima koji su članovi programskog vijeća. Javni poziv ćemo uskoro objaviti pa vas ovom prilikom pozivam da se na njega javite. Nastavit ćemo s projektima Medijski kultivator koji je namijenjen srednjoškolcima u smislu razvoja publike, a u sklopu našeg portala Kulturistra.hr nastaviti ćemo objavljivati tekstove u rubrici (Ne)vidljivi – mladi u kulturi, kazao je Jurcan.
Marina Rajšić je za projekt Rasplet 02 dobila 2.700 eura. Radi se o projektu koji je započet prošle godine i koji je također financiran od strane Istarske županije. Projekt je započeo kratkom rezidencijom na otoku Krku gdje se autorica upoznala s problemom vune kao materijala koji je dragocjen i koji ima veliki potencijal koji biva neiskorišten, ali predstavlja i ekološki problem na kojem se ne radi. U suštini, autorica izrađuje umjetnička djela u čijem je središtu vuna kao glavni materijal kojeg je autorica morala naučiti kako prerađivati ručno.
Na karaju potpisivanja župan Miletić je zahvalio svima na dolasku i čestitao na dobivenim sredstvima i zaželio im puno kreativnosti te novih i lijepih ideja. Naglasio je da se ova potpisivanje mogla odraditi poštom, ali da je puno važnije da se svi akteri nađu na jednom mjestu i upoznaju s ciljem stvaranja novih suradnji.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.