Pulski fokus: Otvorena izložba “S pogledom na more: Rimska vila u Valbandonu” u Svetim srcima
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
U Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta srca u Puli, Arheološki muzej Istre postavio je još jednu impozantnu izložbu, „S pogledom na more: Rimska vila u Valbandonu” autorica Aleksandre Mahić Sinovčić i Ide Koncani Uhač koja je svečano otvorena 21. lipnja.
Izložba prikazuje izuzetne nalaze otkrivene tijekom zaštitnog arheološkog nadzora 2022. godine na sjevernoj obali uvale Valbandon, u prvom redu kamenu dekorativnu plastiku i arhitektonske elemente koji su pripadali rimskoj vili.
Rimska vila u Valbandonu, smještena na sjevernoj i južnoj strani uvale, pripisuje se luksuznom maritimnom zdanju u kojem je život trajao od 1. stoljeća pr. Kr. do 5. stoljeća.
Posjetitelji osim kamenih spomenika mogu vidjeti i druge nalaze poput građevinskih i dekorativnih elementa, posuđa, raznolikih uporabnih predmeta te arheobotaničke nalaze koji se čuvaju u fundusu muzeja. Izložba koristi i suvremenu tehnologiju za vizualizaciju pojedinih prostorija vile, pružajući uvid u njihov izgled i atmosferu.
„Prije nepune dvije godine prilikom jednog zaštitnog nadzora strojnog iskopa kad smo očekivali arheologiju, a ne fenomenalne nalaze, na kraju smo bili blagoslovljeni jednim cijelim nizom iznimnih nalaza koje od danas možete vidjeti na ovoj izložbi“, ispričao je Darko Komšo, ravnatelj Arheološkog muzeja Istre, uoči otvorenja izložbe.
Kad je dobio prve fotografije s arheološkog nalazišta iz Valbandona na kojima je vidio kameni spomenik s dvije glave, mislio je da se netko šali s njim: „Otišao sam do Valbandona i imao što vidjeti – mnoštvo fenomenalnih i očuvanih nalaza“.
„Drago mi je da dvije godine nakon otkrića imamo priliku tome svjedočiti i ovom izložbom i popratnim katalogom, a ovi predmeti postavljeni ovdje bit će i dio stalnog postava našeg muzeja“, izjavio je.
Komšo je zahvalio Lučkoj upravi na potpori tijekom rada na projektu i ekipi Arheološkog muzeja Istre koji je bio uključen u istraživanje.
Aleksandra Mahić Sinovčić tom je prigodom rekla kako su izložbom htjeli prezentirati novo otkrivene nalaze nađene 2022. godine u Valbandonu, ali i objediniti sva dosadašnja arheološka saznanja o rimskim građevinama te na taj način prezentirati jednu od luksuznijih maritimnih vila na istarskom poluotoku.
„Ideja o postavljanju izložbe javila se još tijekom radova, tijekom arheološkog nadzora na sjevernoj strani uvale Valbandon gdje je provođen arheološki nadzor nad građevinskim radovima izgradnje nove obale i uređenja šetnice, koju je financirala Lučka uprava Pula“, pojasnila je.
Ideja o izložbi javila se već u trenutku kad su na vidjelo izašli prvi nalazi, a kako su radovi odmicali postali su sve svjesniji da u rukama imaju izuzetne nalaze koje moraju predstaviti javnosti i konačna odluka je donesena po završetku radova i prilikom prvih obrada materijala.
„Na izložbi su prezentirani nalazi koji čine dio fundusa Arheološkog muzeja Istre i osim novootkrivenih nalaza, prezentiran je jedan mali dio nalaza s prvih arheoloških istraživanja same vile koje je proveo austrijski konzervator Anton Gnirs početkom 20. stoljeća“, rekla je.
Kako je pojasnila, tu je riječ o dva građevinska sklopa koja su se smjestila na sjevernoj i južnoj strani te dobro zaštićene uvale Valbandon. Život u samoj vili odvijao se u 1. stoljeću prije Krista pa sve do 5. stoljeća.
„Bočni brodovi ovog muzejsko – galerijskog prostora donose podatke o smještaju vile, o povijesti istraživanja, o njenom izgledu, unutarnjem uređenju, a prezentiran je i život u vili kroz raznolike uporabne predmete i arheobotaničke nalaze, dok je centralni prostor zamišljen kao vanjski prostor vile, kao njeni vrtovi na način na koji su oni bili uređeni“, rekla je. Pojedini dijelovi vile rađeni su na temelju podataka, a drugi dio kao idejna rekonstrukcija.
Ida Uhač izjavila je kako je riječ o izložbi s pomalo neobičnim nalazima. Ispričala je kako je arheološki nadzor po definiciji vrsta arheološkog istraživanja kad jedan arheolog nadzire građevinski iskop. „Ono što vas ne priprema studij, a što stječete radnim iskustvom je ta vrsta arheološkog nadzora koji je za svaki arheološki lokalitet drugačiji. U kontekstu Valbandona usudila bih se reći da je to arheološki konsenzus između zaštitara i čuvara kulturne baštine i arheoloških radnika koji su teškom mehanizacijom iz podmorja, iz mulja izvlačili blato koje smo mi, arheolozi, ronioci i restauratori onda zajedno ispirali s morskom i slatkom vodom te ispod otkrivali senzacionalne nalaze“, rekla je dodavši kako je to dokaz da su najbolji nalazi uvijek u morskom mulju.
Zahvalila je konzervatorskom odjelu koji je bio s njima na terenu i pobrinuo se da arheološko nalazište ostane nedirnuto za buduće naraštaje.
Dodala je da su izloženi nalazi senzacionalni i nepobitni jer nam govore kako su stari Rimljani riješili neka arhitektonska pitanja, kako su uredili svoje vrtove, interijer… Za izložbu je napravljena idealna video rekonstrukcija, koja ukazuje na to da je na toj lokaciji u Valbandonu živjela jedna obitelj. Naime, tamo se nalazio izvor pitke vode, a uvala je zaštićena od vjetrova, što čini idealne uvjete za život.
Pulski dogradonačelnik Bruno Cergnul izrazio je zadovoljstvo što može otvoriti izložbu te pozdravio okupljene naglasivši kako će impozantne nalaze moći razgledati do 10. studenog 2024. godine.