Likovna radionica Ivane Bajcer „Spoznaja mojih vrlina i mana“ u HUiU galeriji
B. V.
Likovna radionica Ivane Bajcer „Spoznaja mojih vrlina i mana“ bit će održana u četvrtak, 26. rujna od 17 do 19 sati u HUiU galeriji. Radionica je namijenjena srednjoškolcima, studentima i odraslim osobama. Prijave za radionicu možete poslati na mail: huiu@huiu.hr do 25. rujna do 16 sati.
Likovna radionica pod nazivom „Spoznaja mojih vrlina i mana“ podržava i razvija vještine samorefleksije i samoprihvaćanja, što je važan faktor osobnog razvoja, te pruža sudioniku da kroz primjenu različitih tehnika, uz pomoć likovnih i tekstualnih elemenata, istraže svoje vrline i mane s ciljem dubljeg razumijevanja vlastitog unutarnjeg svijeta. Kroz razgovor i interakciju s polaznicima otvaramo teme važnosti osvještavanja obje strana naše ličnosti, kako pozitivnih, tako i negativnih. Polaznici će biti potaknuti da istraže vlastitu snagu (vrlinu) i slabost (manu) te kroz proces intuitivnog istraživanja zavire u sebe i pokušaju razumjeti koje su to osobine oblikovale njihove živote, postupke i ponašanja. Polaznici će se likovno izraziti koristeći crtačke tehnike (grafitne olovke, pastele, ugljen, kreda, tuš…) u formi knjige umjetnika, točnije u obliku harmonike. Taj format omogućuje slobodu likovnog izražaja s prednje i stražnje strane, pri čemu će polaznik na jednoj strani preklopljene harmonike vizualnim i/ili tekstualnim pristupom opisati tri mane, a na stražnjoj strani tri vrline. Odabir hoće li polaznik koristiti figurativan, narativan pristup, kojim će opisivati događaj, reakciju ili ponašanje vezano uz manu ili vrlinu, ili će pak odabrati apstraktni, ekspresivni pristup, prepušten je njima. U posljednjoj fazi likovnog izražaja, polaznici će intervenirati na gotov prikaz mana koristeći prethodno nekorišteni materijal, kontrastnu boju, suprotnu ruke od one kojom inače rade, drugačiji senzibilitet pri izražavanju i slično, kako bi dali suprotna, pozitivna rješenja s ciljem njihove korekcije i unapređenja. Cilj likovne radionice je potaknuti polaznike na introspektivan čin radi boljeg razumijevanja sebe te ih usmjeriti da ta propitivanja provode kroz kreativno izražavanje. Finalni produkt likovne radionice, knjiga umjetnika, postaje kolektivni kreativni konstrukt sazdan od različitih iskustva i senzibiliteta sudionika.
Osigurani materijali za radionicu: Hamer papir 200 g/m, dimenzije 100×70 cm (za svakog polaznika jedan papir), grafitne olovke 5B,8B, drvene bojice, suhe pastele, tuš u boji, crni tuš. Ukoliko polaznici žele mogu donijeti i vlastite dodatne materijale koje žele koristiti na radionici.
Ivana Bajcer je rođena u Zaboku 1993. godine. Diplomirala je 2018. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, smjer grafika, u klasi profesorice Tanje Dabo, te je nagrađena nagradom Magna Cum Laude koja joj je dodijeljena za uspješan rad tijekom tri akademske godine. Godine 2016. nagrađena je Rektorovom nagradom za znanstveni i umjetnički rad, dok je 2018. godine dobila nagradu za najbolje umjetničko ostvarenje na manifestaciji Kulturoš u Čakovcu. Godine 2017. bila je dobitnica stipendije Erste banke u sklopu programa Erste fragmenta 13. Članica je HDLU‑a i HULU‑a Split. Vodila je edukativne programe te sudjelovala na međunarodnim radionicama i kolonijama: „Grafika visokog tiska“ na međunarodnom stručno – znanstvenom skupu Sretna djeca u Zagrebu, 2016. godine na MAPWorkshop u Budimpešti, 2018. godine na likovnoj koloniji u Szentgotthárdu u Mađarskoj te 2017. godine u Sloveniji, gdje je osvojila prvu nagradu. Finalistica je Zlatne lubenice 4.0 koja se održala 2020. godine u sklopu festivala Media Mediterranea 22. Jedna je od organizatorica Međunarodne izložbe grafika i knjiga umjetnika – GraficaRi u Rijeci. Asistentica je na katedri grafike na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci.
Multimedijska umjetnica koja aktivno sudjeluje u izložbama i umjetničkim projektima u zemlji i inozemstvu. Prilikom umjetničkog stvaranja uvijek polazi od ideje i koncepta, a zatim postepeno dolazi do medija – alata koji joj omogućuje najvjerniju predodžbu vlastite zamisli. U dosadašnjem umjetničkom djelovanju istražuje totalitet čovjeka kao kozmičkog bića. Umjetnička namjera joj je angažirati promatrača na introspekciju kroz analizu ljudskih vrijednosti, mana i postupaka, polazeći od sebe same. Bavi se pitanjem pojedinca u društvu, tj. načinom na koji se pojedinac snalazi u svom društvenom okruženju te, s druge strane, načinom na koji društveno okruženje utječe na pojedinca.
Radionica i program HUiU galerije financirani su sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Grada Pule – odjel za kulturu, Zaklade Kultura nova i Istarske županije – odjel za kulturu i zavičajnost.