Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u Zerostrasse
Pulski fokus: izložbom prošlogodišnjih ostvarenja započeli Dani arhitekture u Istri
Tekst i fotografije Daniela KNAPIĆ
U organizaciji Društva arhitekata Istre (DAI-SAI) u atraktivnom pulskom sustavu tunela Zerostrasse (točnije u njegovu gornjem ulazu pored Korza, gdje je nekad bio kultni antikvarijat pok. Borisa Nemeša) u petak, 25. listopada je otvorena GIO – Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata koja donosi sažeti uvid u prošlogodišnju domaću arhitektonsku produkciju. Njome su, ujedno, otvoreni i Dani arhitekture u Istri koji će trajati sve do 13. prosinca.
Predsjednica Društva arhitekata Istre Jasmina Bašić izrazila je zadovoljstvo što je izložba recentnih arhitektonskih rješenja postavljena baš u ovom sugestivnom prostoru. Pohvalila se bogatim programom Dana arhitekture u Istri, te je usput okupljene pozvala na panel diskusiju na temu „Što će nama društva arhitekata?”, o ulozi i značaju društava arhitekata u Hrvatskoj koja se nakon otvorenja održala u prostorima DAI – SAI, nasuprot INK‑a .
Mia Roth Čerina, predsjednica Udruženja hrvatskih arhitekata(UHA) naglasila je kako je GIO (s paralelnom dodjelom godišnjih nagrada najuspješnijim rješenjima, te nagrade za životno djelo „Viktor Kovačić“), manifestacija s 65-godišnjom tradicijom i središnje godišnje događanje tog Udruženja koje omogućava praćenje tendencija u arhitekturi. Događaj je to koji ne daje tek pregled godišnje produkcije, već pruža i priliku za predstavljanje javnosti, vrednovanje i promišljanje prikazane produkcije, kao i rasprave o širim prostornim i društvenim temama.
„Ovakvim događanjima vi arhitekti otvarate se za širu publiku i omogućavate nam da osvijestimo važnost vaše struke i rada, kao i naše kulture, društva i identiteta, jer su izgled jednog trga, kuće, jednog spomenika dio našeg identiteta. Znate kako smo u Istri vezani za naš identitet, a njegovo očuvanje i razvoj su gotovo oksimoroni i ne idu zajedno. Međutim, ovakve manifestacije prikazuju mogućnosti održivog razvoja, te nam dokazuju kako je ipak moguće da razvoj i očuvanje tradicije budu zastupljeni u istoj rečenici i taj je održivi razvoj cilj koji ćemo uspjeti postići jedino zajedničkim djelovanjem. Zato me veseli i otvorenje ove manifestacije za koju vjerujem da će biti uspješna“, kazala je zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita.
Dopredsjednik Udruženja hrvatskih arhitekata Vjekoslav Gašparović, zahvalio se svim autorima koji su prijavili svoje radove. Dodao je kako bi volio da ih je više, jer obzirom na to koliko se u Hrvatskoj gradi postotak radova prijavljenih na ovu godišnju izložbu puno je manji od ukupno ostvarenih projekata. Naglasio je da je upravo predstavljanje radova i razmjena iskustava s kolegama najveća vrijednost ovakvih godišnjih izložbi. Svi prijavljeni radovi izloženi su, jer arhitektura nije sport u kojem bi se autori natjecali.
Što se tiče nagrada –kao predsjednik stručnog žirija koji je odabrao nagrađene radove, rekao je da sve to –izložbe, diskusije i nagrade, služe napretku naše arhitekture. Kazao je da je tijekom odabira bilo turbulencija, npr. polemiku je izazvalo nominiranje tv-serije “Betonski spavači” u kategoriji najuspješnijih arhitektonskih ostvarenja, što su neki smatrali neprimjerenim, ali Gašparović smatra da ta emisija ima potencijala upravo u rečenom smislu poticanja napretka domaće arhitekture…
Žiri, u sastavu: Vjekoslav Gašparović, Ana Boljar, Vedad Islambegović, Jani Mardešić, Iva Martinis, Marin Mikelić, Helena Paver Njirić, Tomislav Soldo i Ana Šverko na koncu je odlučio ovako: Nagrada „Viktor Kovačić“ za životno djelo dodijeljena je doajenu arhitektonske struke i sveučilišnom profesoru Đuri Mirkoviću, koji je većinu svoje karijere posvetio kvalitetnom stanovanju. „Kad gledamo njegove radove imamo izuzetnu lekciju o tome što znači stambeni standard, priuštivo stanovanje, kolektivno stanovanje visokog standarda itd.“, kazala je Mia Roth Čerina. Nagradu “Viktor Kovačić” za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva u 2023. godini dobili su Lea Pelivan i Toma Plejić za Hotel Zonar u Zagrebu. Nagrada „Drago Galić” za najuspješnije ostvarenje na području stambene arhitekture u 2023. godini pripala je Jurju Glasinoviću i Nikoli Fabijaniću za Kuću Nodi u Ivanić-Gradu. Nagrada “Bernardo Bernardi” za najuspješnije ostvarenje na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja u 2023. godini dodijeljena je Vanji Ilić za Vinogradarsku zbirku Pitve na Hvaru. Nagrada “Neven Šegvić” za publicistički, kritički, znanstveno-istraživački i teorijski rad na području arhitekture u 2023. godini dodijeljena je Dubravki Kisić za knjigu “Arhitekt Milovan Kovačević – pobornik internacionalnog modernizma u Hrvatskoj”.
Mia Roth Čerina na kraju je spomenula i časopis Udruženja arhitekata Hrvatske „Čovjek i prostor“, koji ove godine obilježava svoju 70tu obljetnicu izlaženja i donosi obilje arhitektima korisnih informacija, kao i intervjue s nagrađenima i druge atraktivne sadržaje.
Izložba GIO (organizirana u suradnji s Udruženjem hrvatskih arhitekata (UHA) i Povijesnim i pomorskim muzejom Istre) ostaje otvorena do petka, 8. studenog, svakim danom od 9 do 17 sati.