Bez margina: 50 godina postojanja Društva distrofičara Istre
Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije P. ALBERTINI i iz arhiva DDI-a
Društvo distrofičara Istre ove godine slavi 50 godina postojanja. Za njegovo djelovanje zaslužan je pokojni Josip Brkljača koji je još 1974. pokrenuo društvo i bio njegov dugogodišnji predsjednik.
Robert Raste na čelu udruge je već šest godina. „Sama ideja udruge nastala je prije 50 godina kad se pokrenula ideja o okupljanju osoba oboljelih od neuromuskularnih bolesti s područja Istarske županije, a službeno je registrirana kao udruga 1997. godine“, rekao nam je aktualni predsjednik.
Ispričao je da puno rade, ponajviše skrbe za svoje članove koje imaju po cijeloj Istri: „Trenutno ih imamo 127, svi su oboljeli od neuromuskularnih bolesti. Imamo jako puno projekata, programa, radionica kojima pokušavamo pomoći oboljelima.
Društvo je provelo niz aktivnosti kojima su riješeni brojni problemi osoba oboljelih od mišićne distrofije i neuromuskularnih bolesti i njihovih obitelji. Pružana je pomoć kod osiguravanja odgovarajućeg smještaja, pružena je materijalna i financijska pomoć članovima slabijeg imovinskog stanja, senzibilizirana je javnost za potrebe oboljelih od mišićne distrofije i neuromuskularnih bolesti, uklanjane su arhitektonske barijere i povećana je mobilnost njihovih članova. Organizirane su humanitarne akcije za članove i njihove obitelji koji se nalaze u izuzetno teškoj socijalno – financijskoj situaciji i slično.
„Velike i neizmjerno bitne stvari radimo za naše oboljele članove. Dugogodišnjim radom dostignuta je iznimna kvaliteta Društva distrofičara u pružanju usluga. Velika je suradnja sa svim predstavnicima lokalne vlasti i ostalim sektorima, tako da lokalne vlasti za svaku aktivnost u smislu socijalne zaštite i promicanja ljudskih prava kontaktiraju udrugu te se zajedničkim akcijama dovodi do ostvarenja konačnog cilja, bilo da se radi o pojedincu ili o određenoj skupini“, izjavio je Raste.
Posudionica ortopedskih pomagala
Mnoga ortopedska pomagala koja imaju u skladištu daju se na korištenje svima kojima je potrebno i to na svakodnevnoj razini, po tome su postali poznati. U toj aktivnosti surađuju sa Ustanovom za palijativnu skrb, Istarskim domovima zdravlja, udrugama OSI, ljekarnama u Istri koje im upućuju osobe kojima je potrebna hitna donacija pomagala. Osim samih donacija obavljaju i usluge prijevoza kreveta i sl. a sve bez ikakve naknade, tj. besplatno. Društvo je u posljednjih deset godina, dodijelilo oko više od 2000 donacija ortopedskih pomagala svima kojima je potrebno.
DDI već 18 godina izdaje časopis Istarski gen, glasilo društva koje donosi brojne novosti, najavljuje aktivnosti.
Simpozij
Jedna od najvažnijih aktivnosti Društva za Grad Pula i članove Društva u cijeloj Istarskoj županiji je organizacija i provedba Simpozija distrofičara Istre – aktivnost po kojoj je DDI postali već prepoznatljivo. Simpozij se održava pod pokroviteljstvom Istarske županije dok je domaćin simpozija Grad Pula. Osnovni cilj simpozija je potpora integraciji i socijalizaciji oboljelih članova društva i njihovih obitelji. Na simpoziju već tradicionalno sudjeluju predstavnici Domova zdravlja Istarske županije (ortopedi, fizijatri, fizioterapeuti i predstavnici medicinskih centara) koji se tijekom radnog dijela aktivno uključuju u rad simpozija. To je jedinstvena prilika da se o našim potrebama, specifičnostima, dijagnozama i rehabilitaciji educira veliko mnoštvo kvalitetnih i potrebitih osoba. Predavače i slušače simpozija ocjenjuju i boduju Hrvatska liječnička komora, Hrvatska komora medicinskih sestara, Hrvatska komora fizioterapeuta i Hrvatska komora zdravstvenih djelatnika.
„Ove godine održan je 18. simpozij po redu, s temom Napredak u liječenju i podršci osobama s invaliditetom. Odaziv je jako velik, svake godine imamo oko 400 sudionika tijekom programa, od čega oko 200 zdravstvenih djelatnika“, rekao nam je Raste.
Tako je bilo i ove godine, a teme su bile razne: komunikacija s pacijentima, sindrom hipotonog djeteta, dijabetičkog stopala, kronična venska bolest, nedostatak medicinskih sestara i tehničara, demencija i kineziterapija kod osoba s MD.
Neizmjerna uloga udruge
Melisa Osmanović dugogodišnja je korisnica DDI, trenutno i dopredsjednica.
„U početku sam bila jedna od aktivnijih članica društva, a prije par godina postala sam dopredsjednica. Velikim je dijelom upravo udruga pomogla mojim roditeljima i dala im važne odgovore na pitanja koja su ih mučila u prvoj fazi otkrivanja i dijagnosticiranja moje bolesti, mišićne distrofije. Pružila im je neprocjenjivo veliku podršku i pomoć“, ispričala nam je.
„Ove godine obilježavamo velikih 50. godina postojanja udruge i vjerujem da smo mnogo dobrih stvari napravili za članove. Provodimo razne programe, projekte i aktivnosti, poput psihosocijalnih, likovnih i kulinarskih radionica. Odlazimo na terapijsko jahanje, koristimo bazene i plivanje u ljetnim danima, a na jesen nudimo i organiziramo medicinsku masažu za članove koji žele. Imamo i posudbu ortopedskih pomagala. Jedan od bitnih programa koji provodimo je program osobnih asistenata, što nam je od izrazite važnosti. Prije dvije godine sam postala i djelatnica društva kao koordinatorica navedenih aktivnosti“, rekla je.
Zahvaljujući mnogim projektima koje provode, a koje financira Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Grada Pule, Istarske županije te ostalih gradova i općina u Istarskoj županiji, uz Melisu Osmanović kao dopredsjednicu i predsjednika Roberta Raste, DDI ima zaposlenog i vozača, Demijana Dragičevića, izvršnu direktoricu Natašu Vujević i Ivanu Peršić te 12 osobnih asistenata.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.