(Ne)vidljivi – mladi u kulturi: This is Ethno – održan koncert Olesije Rusinove u klubu Kotač

Tekst Boris VINCEK • Fotografije Ivana-Nataša TURKOVIĆ

19.11.2024.

Koncert Olesije Rusinove, mla­de ukra­jin­ske umjet­ni­ce s pul­skom adre­som, odr­žan je u petak u klu­bu Kotač Društvenog cen­tra Rojc. Bila je to pri­li­ka da publi­ka pos­lu­ša glaz­be­ne nume­re s nje­nog albu­ma prvi­jen­ca nazi­va „What is Ethno?“.

Kao što i piše u opi­su albu­ma, pje­sme su kom­bi­na­ci­ja ukra­jin­skih narod­nih tek­s­to­va u adap­ta­ci­ji Rusinove, a efek­t­ni i jed­nos­tav­ni elek­tron­ski aran­žma­ni dje­lo su Davida Bednaić-Pohrebnjaka. Album je objav­ljen pod eti­ke­tom liž­njan­skog Really Nice Recordsa.

Na samom kon­cer­tu Rusinova je napo­me­nu­la kao ova njen rad ima više zna­ča­ja, a među glav­ni­ma je da se ukra­jin­ska tra­di­ci­ja tije­kom ovih tra­gič­nih rat­nih vre­me­na ne zagu­bi i zabo­ra­vi. Iako je tre­nut­no sta­nje u Ukrajini i dalje opas­no Rusinova je napo­me­nu­la kako će album usko­ro pred­sta­vi­ti i u svom rod­nom gradu.

Publika je na počet­ku kon­cer­ta zado­volj­no pra­ti­la glaz­be­ne eska­pa­de Rusinove, a tek se pri nje­go­vom kra­ju opus­ti­la i upus­ti­la u zaraz­ni ples. Budući da album sadr­ži samo devet pje­sa­ma, kon­cert je za publi­ku bio pre­kra­tak pa je pozva­la pje­va­či­cu na bis i tako zado­vo­lji­la svo­je ples­ne potre­be. Kombinacija elek­tro­ni­ke i narod­nih napje­va bila je zaraz­na od samog počet­ka, no nakon dru­ge izved­be odre­đe­ne su pje­sme poka­za­le svoj zaraz­ni poten­ci­jal koji na prvo slu­ša­nje nije bio tako očit. Najveće odu­šev­lje­nje pro­izve­le su pje­sme „Na vulyt­si“, „Hulyaty“, neo­do­lji­va „Kozu pas­la“ i šalji­va „What is your num­ber, Marichko?“

Upravo ova pos­ljed­nja nume­ra dobar je pri­mjer stva­ra­lač­kog pro­ce­sa auto­ri­ce koja je u narod­ne napje­ve doda­la i fra­ze na engle­skom. Ono što kra­si ovaj glaz­be­ni eks­pe­ri­ment je sna­ga tra­di­cij­ske ukra­jin­ske glaz­be koja u kom­bi­na­ci­ji s elek­tro­ni­kom dobi­va na uni­ver­zal­nos­ti, ali ne gubi svo­ju osnov­nu lje­po­tu i poseb­nost. Drugi adut je glas Olesije Rusinove koji se vrlo čes­to poigra­va s ono­ma­to­pej­skim zvu­ko­vi­ma te bri­lji­ra u teže izve­di­vim dioni­ca­ma. Sveukupno gle­da­no „What is Ethno?“ je uspje­šan glaz­be­ni eks­pe­ri­ment koji stav­lja nagla­sak na izdr­ž­lji­vost tra­di­ci­je i kul­tu­re i u vre­me­ni­ma rata i stra­da­va­nja naro­da koji ih baštini.

Olesia Rusinova pro­fe­si­onal­na je ukra­jin­ska glu­mi­ca. U Kijevu je diplo­mi­ra­la glu­mu i scen­sku peda­go­gi­ju, a pri­je ruske inva­zi­je radi­la je kao glu­mi­ca u kaza­li­štu za dje­cu Yuri Olesha. U Pulu je doš­la 2022. te se odmah uklju­či­la u kul­tur­no-umjet­nič­ki život gra­da. Tijekom dvi­je godi­ne borav­ka u naj­ve­ćem istar­skom gra­du orga­ni­zi­ra­la je i/ili suor­ga­ni­zi­ra­la više doga­đa­ja veza­nih za pro­mo­ci­ju ukra­jin­ske kul­tu­re, reži­ra­la tri kaza­liš­ne pred­sta­ve i sni­mi­la krat­ko­me­traž­ni eks­pe­ri­men­tal­ni film “Is This Art?”. Dobitnica je Europske nagra­de za žen­sko vod­stvo (European Women’s International Leadership Award) koja joj je uru­če­na u Bruxellesu počet­kom 2024., a lje­tos je obja­vi­la svoj prvi glaz­be­ni album “What is Ethno?”.

Ovaj tekst sufi­nan­ci­ran je sred­stvi­ma Fonda za poti­ca­nje raz­no­vr­s­nos­ti i plu­ra­liz­ma elek­tro­nič­kih medija.