Pulski fokus: Uspješno održane radionice u sklopu projekta „Zvuk tijela“
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
U srijedu, 20. studenog, djeca drugih razreda Osnovne škole Monte Zaro u Puli sudjelovala su u umjetničkom projektu „Zvuk tijela” koji vodi Tanja Grgić zajedno s Nevom Begović, Helom Grgić te Petromilom Jakas.
Upravo je s njima projekt započeo prošle školske godine snimanjem njihovih srca i pluća. Naime, multimedijalni umjetnik Krunoslav Jošt s kojim su umjetnice surađivale, napravio je uz pomoć sofisticiranog instrumenta zvučni zapis snimljenih srca i pluća djece.
Ovom prilikom umjetnice su održale radionicu na kojoj su upoznale djecu s tri instrumenta: violončelom, violinom i ljudskim tijelom. Pomoću zvučnog zapisa srca i pluća, osvijestile su u djeci da ljudsko tijelo posjeduje moćan vlastiti bubanj. Provele su razne vježbe gdje su djeca svirala, plesala, pjevala i proizvodila razne zvukove. Među djecom su otkrile talente za sviranje violončela i violine te su ih potaknule djecu na mogućnost daljnjeg školovanja u Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Puli.
Djeca su bila otvorena prema vježbama, htjela su sudjelovati, nudila svoje ideje za pokret i zvuk te su otkrivala novi način povezivanja tijela, zvuka i glasa u prostoru i unutar samog tijela.
U Kući Milosrđa, u Majmajoli održana je ista radionica sa štićenicima. Tamo su djeca bila starija od onih u Monte Zaru te je radionica bila malo zahtjevnija. Također su zajedno slušali zvučni zapis svojih srca i pluća, upoznavali se s tri instrumenta, a kroz razne vježbe djeca su kreirala svoju fizičko-zvučnu etidu te je nekoliko puta izveli.
Umjetnice su bile jako zadovoljne s održanim radionicama jer su osjetile povezanost s djecom tijekom koje se uistinu događala kreativna razmjena pitanja, odgovora, ideja i rješenja.
Umjetnice ovim putem zahvaljuju Kući milosrđa i voditeljici Valentini Vlahov te OŠ Monte Zaro i ravnateljici Branki Sironić Buić.
Planira se još jedna radionica u Gimnaziji Pula, a u siječnju će uslijediti premijera predstave u Istarskom narodnom kazalištu koja će koristiti ovo istraživanje kao temelj izvedbe.
Naime, snimljeni materijal će se koristiti kao predložak glazbene kompozicije te kao koreografski materijal. To će sve biti korišteno za izvedbu koja će imati tematiku svakodnevnih ljudskih odnosa gdje na površinu treba isplivati jedinstvenost svake pojedine osobe, a planirano je nekoliko izvedbi.
Program „Zvuk tijela“ bazira se na teoriji i fenomenu jedinstvenog zvuka tijela svakog čovjeka. Ta teorija potječe s Istoka, točnije iz Azije. U sklopu projekta izvršit će se istraživanje tog fenomena na raznim dobnim skupinama i na osobama s invaliditetom te osobama s intelektualnim poteškoćama. Po završetku projekta uspoređivat će se dobiveni rezultati.
Ovaj multidisciplinarni projekt sufinancirao je Grad Pula.